"ליברמן הוא פטפטן בלתי נלאה. שיתמקד בחיסול הנייה במקום להתנדב להקים את פלסטין על כביש 6", אמרו היום (ה') בבית היהודי בתגובה לדברי שר הביטחון נגד יו"ר המפלגה השר נפתלי בנט.

יצאו למתקפה הדדית. השר נפתלי בנט והשר אביגדור ליברמן. צילום: פלאז 90
יצאו למתקפה הדדית. השר נפתלי בנט והשר אביגדור ליברמן. צילום: פלאז 90

מוקדם יותר תקף שר הביטחון אביגדור ליברמן את יו"ר הבית היהודי לאחר שבנט העביר ביקורת על עמדתו להציע לממשל טראמפ להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

"יש ימין דוגמטי ויש ימין פופוליסטי ואני מייצג את הימין הפרגמטי. אנחנו לא נסחף אחרי הסיסמאות. אני מכבד את התפיסה של בנט אבל לי יש תפיסה אחרת לגמרי. צריך לבנות מערכת יחסים עם ארה"ב שתאפשר לפתח את ההתיישבות. מי שאמון על פינו עמונה היא ממשלת ישראל, שקודם כל מצייתת לחוק ואין סיכוי שלא נציית לחוק. צריך לעשות מאמץ מירבי אבל יכול להיות שזה לא יעזור בסופו של דבר", אמר ליברמן.

עוד אמר ליברמן במהלך כנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות כי "אין שום ביטחון ושום דבר לא בכיס שלנו צריך לנסות להגיע למדיניות מוסכמת עם הממשל החדש".

ליברמן: "אף אחד לא יודע מה חוטובלי עושה במשרד החוץ"

"כשאני מסתכל 4 שנים אחורה ואני מנסה לעשות חשבון פשוט מה קרה בהתיישבות לצערי התוצאות הן לא טובות תוצאות דלות מאוד למה אנחנו לא מצליחים לפתח את ההתיישבות. הסיבה היא חוסר הצלחה להגיע לתיאום עם ארה"ב להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקאי במקום לקבוע עובדות בשטח ולהתלהם צריך להמתין לממשל החדש ולגבש אתם מדיניות בנוגע ליהודה ושומרון", טען שר הביטחון.

ליברמן תקף את סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי שהבהירה אמש כי דבריו נאמרו על דעתו ואינם משקפים את עמדת הממשלה: "אני רוצה להדגיש שחלק מהאנשים במערכת הפוליטית כמו ציפי חוטובלי, אף אחד אפילו לא יודע מה היא עושה במשרד החוץ. מצטער שיש אנשים שמנסים להוליך שולל קודם כל את אותם מתיישבים ומנסים ליצור ציפיות ואחר כך כשאתה נופל למציאות זה מאוד קשה".

"אף אחד לא יודע מה היא עושה במשרד החוץ". סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
"אף אחד לא יודע מה היא עושה במשרד החוץ". סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

"אנשי עמונה הם אנשי חוק שמכבדים את מדינת ישראל זה לא אשמתם. זה לא שמישהו רץ והשתלט על גבעה זאת טעות שהמדינה בנתה על קרקע פרטית. צריך להבין את המתיישבים ואני מבין אותם. צריך לחפש פתרונות מעשיים, לא מי יותר קדוש מהאפיפיור ומי הולך יותר ימינה. כל הניסיון הזה להסלים והתחרות בימין זה מה שגרם את הנזק. אני קורא לאחריות לא להתלהמות", הוסיף.

השר הבהיר כי הוא תומך בזכות המחאה של תושבי עמונה, אך הזהיר מפני גילויי אלימות כלפי כוחות הביטחון. "בישראל אנשים יוצאים להפגנה על הרבה מאוד דברים וכך נהוג במדינה דמוקרטית, בטח כשאנשים שלוקחים להם את הבית זאת הזכות שלהם להפגין ואני אקבל קול מחאה בהבנה. מה שאני לא אקבל בהבנה זה אלימות כלפי צה"ל או כלפי כוחות הביטחון. אפשר למחות צריך למחות ואפשר להבן את האנשים שלוקחים להם את הבית. אבל אסור שחיילי צה"ל יהיו במרכז הדיון האידאולוגי. תתקפו את שר הביטחון ואת הממשלה, לא את החיילים ואת כוחות הביטחון".

"דעתי לא חשובה", אמר השר בעניין המחלוקת סביב הקמת תאגיד השידור הציבורי 'כאן'. "כשהצטרפנו לקואליציה חתמנו על מסמך. באנו לעבוד ולא להתנגח באף אחד. אנחנו אחראים על שני משרדים. בשאר הנושאים זה לא משנה אם אני מרוצה מחוק ההסדרה או לא מרוצה, אנחנו נלך עם החלטת הקואליציה. גם פה כל מה שתהיה עמדת הקואליציה אנחנו נתמוך".

השר הרגיע מפני ההתערבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה. "אין לנו מה לחשוש יש תיאום בין צבא רוסיה לצה"ל אנחנו לא מחפשים שום חיכוך מיותר וגם הרוסים לא מחפשים עימות עם ישראל ולהיפך. כל האזור מתחיל להיות צפוף מאוד, הרוסים הצרפתים האנגלים. יש פה מעורבות של המעצמות הגדולות טורקיה איראן ואחרים. כל המציאות הזאת של נוכחות צבאית מכל הסוגים לא מוסיפה לשקט ולנחת אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש".

מזגזג? בשמאל בירכו על דברי ליברמן

כזכור, אמש בעת תדרוך לתא הכתבים המדיניים, ובו תקף את שאיפות הבית היהודי לנצל את כניסתו של טראמפ לבית הלבן על מנת לקדם את מפעל ההתנחלויות. ליברמן אמר כי על ישראל לנסות להגיע לעסקה עם הממשל החדש, לפיה ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות המבודדות בגדה המערבית, בתמורה לכך שארה"ב תכיר בגושי ההתנחלויות ותאפשר בנייה בהם.

"צריך לנסות ולהגיע להבנות עם הממשל החדש לגבי הבנייה בהתנחלויות. אני מכוון לאישרור מכתב בוש-שרון על ידי הנשיא טראמפ. זה הסדר ביניים אליו אפשר להגיע. אחד לאחד לפי אותה חליפת מכתבים", אמר השר.

המודל הוא מכתב שרון- בוש. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' ו. בוש ורה"מ המנוח אריאל שרון. צילום: לע"מ
המודל הוא מכתב שרון- בוש. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' ו. בוש ורה"מ המנוח אריאל שרון. צילום: לע"מ

"אם נקבל אישרור מהממשל החדש לנוסחת בוש-שרון, צריך לקחת את זה בשתי ידיים ולא לבנות יותר מחוץ לגושים.אלקטורלית זה אולי לא טוב להגיד את זה, אבל אם אני יכול להתמקד בבנייה במקומות שבהם חיים 80 אחוז מהאוכלוסיה בהתנחלויות ולא לבנות בנוקדים או ביישובים מחוץ לגושים – זה דבר טוב", ציין ליברמן.

עוד אמר השר כי חוק ההסדרה לא יציל את עמונה מפני פינוי.

כאמור, סגנית השר חוטובולי הבהירה כי "הצהרות שר הביטחון על עסקה עם הנשיא הנבחר טראמפ הן על דעת עצמו בלבד ואינן משקפות את עמדת הממשלה. הממשל החדש וממשלת ישראל יתחילו הליך הידברות כמקובל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן וכל הגבלה של הזכות הישראלית לבנייה פוגעת באינטרסים הישראליים בעת הזאת".

גם שרת התרבות מירי רגב גינתה את הצעתו של ליברמן. "לא להפסיק לבנות" – "No pause – keep moving forward", זו העמדה של הנשיא הנבחר של ארה"ב. וסוף סוף היא גם תואמת את עמדת מפלגת השלטון בישראל ורוב הציבור הישראלי. דברי ליברמן אתמול הם פגיעה ברצון הבוחר והם מייצגים אולי את עצמו. הגבלת התיישבות יהודית לגושים ולתחומי מושב שייכת לעבר ולגלות. השר ליברמן, אנחנו כבר לא שם".

לדברי ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ': "מדובר בטעות אסטרטגית. סוגיית ההתיישבות ביו"ש מסורה לממשלה כולה ולא לשר הביטחון לבדו. אין שום סיבה שממשלת ימין תאמץ את התכנית המדינית של השמאל".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "ליברמן צודק. במקום להתפרע בעמונה – ישראל צריכה לעגן מול האמריקאים את ההתחייבות שהשגנו בתקופת שרון מממשל בוש – נגד זכות השיבה ובעד השמירה על הגושים. נתניהו פגע בזה בהתנהלותו. בשביל זה צריך להבהיר שישראל תשמור על  הגושים ולא על מה שמחוץ לגדר. הממשלה הקריבה בחקיקה היום את האינטרסים המדיניים והביטחוניים שלנו בשביל כמה עשרות בתים על גבעה מבודדת".

גיבתה את ליברמן. ח"כ ציפי לבני. צילום: פלאש 90
גיבתה את ליברמן. ח"כ ציפי לבני. צילום: פלאש 90

למרות הגינויים זכה השר גם לתמיכה וגיבוי מן הצד השמאלי של המפה הפוליטית. ״אם ליברמן דבק בהצעתו, הרי שמדובר באסטרטגיה נכונה לשמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית בגבולות מוכרים", אמר ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני). "עם זאת, מילותיו של שר הביטחון ימדדו אך ורק במעשיו. זאת מאחר שהצעתו להקפאה מחוץ לגושים בהתאם למתווה הנשיא בוש, עולה זמן קצר בלבד לאחר שהצביע להסדיר את מעמדם של המאחזים הבלתי-חוקיים, אשר ישראל התחייבה לפרק בפני אותו נשיא״, הוסיף פרץ.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20