מפי פרסומים בלא מעט כלי תקשורת עולה כי הנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ צפוי למנות את מושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי לתפקיד שגריר ארה"ב בישראל. עם זאת, לעת עתה האקבי מכחיש את הדברים.

האקבי במוזיאון גוש קטיף ב-2009. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90
"שום דבר לא סגור". האקבי במוזיאון גוש קטיף ב-2009. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90

האקבי מזוהה עם הימין בארה"ב ובישראל, תומך בבניה בהתנחלויות, בסיפוח יהודה ושומרון  ואף מכחיש שקיים עם פלסטיני.

בעקבות הפרסום, כתב האקבי בחשבון הטוויטר שלו כי "הדיווחים בתקשורת על הכוונה למנותי לשגריר בישראל אינם נכונים. זה מעולם לא נידון עם הנשיא הנבחר טראמפ. סביר להניח שהתפקיד לא יאויש עד שמחלקת המדינה תושלם".

לפי הדיווח ב"דיילי מייל" שהתבסס על מקור בצוות המעבר של הנשיא הנבחר טראמפ, המשימה המרכזית שתוטל על האקבי תהיה העברת שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. "זה הולך לקרות והמושל האקבי יוודא זאת", אמר המקור בצוות המעבר של טראמפ.

עם או בלי קשר לכך, האקבי נפגש אתמול עם הנשיא הנבחר טראמפ בניו-יורק, אולם בסיום הפגישה לא התבטא בנושא.

האקבי, שימש בשנה האחרונה כפרשן ברשת הטלוויזיה "פוקס" עוסק גם באירגון והדרכה של סיורים בישראל עבור אמריקאים שמזוהים עם המפלגה הרפובליקאית ובהם נוצרים אוונגליסטים רבים. הסיורים שמוביל האקבי כוללים גם ביקורים בהתיישבות ביו"ש.

הוא מקיים קשרים הדוקים עם מועצת יש"ע בעבר טען כי השימוש במונח "פלסטינים" נועד לשמש ככלי פוליטי באמצעותו מנסים לכפות על ישראל למסור שטחים. בשנת 2011 חזר האקבי על האמירה כי אין עם פלסטיני בראיון לוושינגטון פוסט והדגיש כי "הרעיון שיש להם (לפלסטינים, ב"ר) היסטוריה ארוכה שהולכת אחורה מאות או אלפי שנים אינו נכון".

האקבי מתח גם ביקורת חריפה על ההתנתקות הישראלית מרצועת עזה ופינוי המתנחלים מגוש קטיף. בדצמבר 2015 אמר האקבי במפגש עם תורמים יהודים בברוקלין כי ראה כיצד בהתנתקות ישראלים הוצאו מבתיהם בגוש קטיף באיומי נשק. "צפיתי בסרטים האלה ובכיתי כיוון שלא חשבתי שאראה פעם נוספת יהודים מובלים אל מחוץ לבתיהם כשרובים מכוונים לעברם".

משלים את הכוורת

בינתיים, הנשיא הבא בחר בשלושה פוליטיקאים ותיקים לתפקידי הביטחון הלאומי והאכיפה החשובים ביותר בממשל שלו. חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו הוא בחירתו של טראמפ לראש ה-CIA, הסנאטור ג'ף סשנס יהיה התובע הכללי והגנרל בדימוס מייקל פלין ימונה ליועץ לביטחון לאומי.

מייקל פלין השווה בעבר בין האיסלאם לסרטן במהלך כנס שנערך הקיץ בדאלאס, והוסיף כי במסמכים שנמצאו אצל ארגוני טרור נמצאו קריאות למצטרפים "להיכנס למחזור הדם של האויב". ברשת ABC דווח כי הוא פרסם ספר בשם: "שדה הלחימה: איך נוכל לנצח במלחמה העולמית נגד האיסלאם הקיצוני ובני בריתו". בין היתר הוא כתב שם: "אנחנו במלחמת עולם נגד תנועה משיחית של אנשים רעים, רובם מושפעים על ידי אידיאולוגיה טוטליטרית: האיסלאם הרדיקלי".

עוד כתב שם: "אני לא מאמין שכל התרבויות שוות ערך מבחינה מוסרית, ואני חושב שהמערב, במיוחד אמריקה, הוא הרבה יותר מתורבת, הרבה יותר אתי ומוסרי, מהמערכת שהאויב העיקרי שלנו רוצה לכפות עלינו".

מינויים איכותיים. דונאלד טראמפ.
מינויים איכותיים. דונאלד טראמפ.

ג'ף סשנס, סנאטור מאלבמה בן 69 שהיה בעבר התובע הכללי של אריזונה, נבחר לתפקיד התובע הכללי. הוא מתנגד נחרצות למתן אזרחות למהגרים בלתי חוקיים והוא תומך נלהב ביוזמת טראמפ לבניית חומה בגבול מכסיקו.

בעניין יחסו לישראל, בשנים האחרונות הדגיש סשנס כי יש לישראל זכות להגן על עצמה מפני הרקטות של חמאס, הפציר בממשל אובמה להטיל וטו על כל החלטה אנטי-ישראלית באו"ם והתנגד בחריפות להסכם הגרעין עם איראן. לדבריו, אותו הסכם "יצור חוסר יציבות במזרח התיכון ועלול להוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון".

חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו, שנבחר כאמור על ידי טראמפ לתפקיד ראש ה-CIA, יצטרך כמו סשנס לקבל את אישור הסנאט לפני כניסתו לתפקיד. פומפיאו, רפובליקני שמרן, מייצג מחוז בקנזס בקונגרס משנת 2011. גם הוא מתנגד להסכם הגרעין שנחתם תחת ממשל אובמה בין המעצמות לאיראן.

עם הכרזת המינויים אמר טראמפ: "סשנס הוא בעל ראש משפטי ברמה עולמית והוא מוערך בידי עמיתיו המשפטנים. אני שמח שפלין יהיה לצדי בלחימה בטרור האיסלאמי הקיצוני. פומפיאו יהיה מנהיג מבריק ונחוש כראש ה-CIA".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי