17:21 18/03/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > האם תקופת ההתיישנות על עבירות מין תוארך?

האם תקופת ההתיישנות על עבירות מין תוארך?

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, יוזמת הצעת חוק ולפיה תקופת ההתיישנות תתארך בכמה שנים: "המסר הוא אפס סבלנות לעבירות מין בחברה שלנו"

האם כבר בקרוב תוארך תקופת ההתיישנות בכל נושא עבירות המין?

השרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל, יוזמת הצעת חוק ולפיה תקופת ההתיישנות תתארך בכמה שנים מה שיאפשר לנשים שחוו הטרדה או תקיפה מינית להתלונן גם בחלוף זמן רב. השרה גמליאל: "החוק הזה נחוץ כדי שכל עבריין מין יידע שמה שהוא עשה ירדוף אותו. המסר הוא אפס סבלנות לעבירות מין בחברה שלנו".

השרה לשוויון חברתי , גילה גמליאל. צילום: פלאש90
השרה לשוויון חברתי , גילה גמליאל. צילום: פלאש 90

מרבית עבירות המין מסווגות כעבירות פשע, כלומר מהסוג החמור ביותר, אולם ישנן גם עבירות מין מסוג עוון ואף מסוג חטא. בהתאם לסוג העבירה נקבעת תקופת ההתיישנות. כך למשל, תחול תקופת התיישנות של עשר שנים ממועד הביצוע בגין עבירות כגון בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה או מעשה סדום. במרבית עבירות ההטרדה המינית תנוע תקופת ההתיישנות בין שלוש ועד חמש שנים.

אולם, כאשר מדובר בעבירות מין אשר בוצעו בקטינים, קיים חריג לתקופת ההתיישנות. אם מדובר בעבירת מין מסוג פשע כגון אונס, מניין תקופת ההתיישנות יחל ביום שבו ימלאו לקטין 28 שנים. משמעות הדבר היא כי ניתן להתלונן על עבירת מין אשר בוצעה כאשר הקורבן היה קטין עד גיל 38. רק לאחר מכן העבירה תתיישן.

נציין שהשבוע פרסמו שתי נשים טענות להטרדות מיניות מצידו של איש העסקים אלכס גלעדי. העיתונאית סילבי קשת פרסמה גם היא פוסט ובו האשימה את יוסף (טומי) לפיד ז"ל בתקיפה מינית שאירעה לדבריה בשנות השישים של המאה הקודמת. בסביבתו של בנו, ח"כ יאיר לפיד, הגיבו לטענות: "איך נוכל להגיב על משהו שנטען שבוצע לפני יותר מחמישים שנה?"

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

האישה שהשוותה בין פרץ לאמהות מחבלים – מרצה בצה"ל

לאחר שפורסם בסוף השבוע כי מרים פרץ תקבל פרס ישראל, חנה בית הלחמי השוותה בין פרץ לאמהות מחבלים. כעת, מתברר, כי בית הלחמי היא מרצה בצה"ל