יש מאמנים צעירים עם פוטנציאל גדול שהצליחו בקבוצות קטנות בהן אימנו, אולם תמיד ריחף סימן שאלה גדול האם הם יצליחו גם במועדונים גדולים. האם יצליחו לתמרן עם סוללת הכוכבים עמוסת האגו, האם יעמדו בלחץ המעסיקים, האם יצליחו לעמוד בלחץ התקשורת. הרבה סימני שאלה מתעוררים אצל אלה שבאים לקבל החלטה על מינוי מאמן צעיר וחסר ניסיון במועדון גדול. מאמן בקבוצה קטנה צריך להיות בעל ידע בתחום. מאמן בקבוצה גדולה צריך להיות בעל ידע בתחום אבל חייב להיות גם בנאדם, גם אנושי, גם פסיכולוג וגם עובד סוציאלי.
ברק בכר

שני מאמנים צעירים חסרי ניסיון במועדונים גדולים קיבלו מתנה. שניהם הגיעו למועדון גדול. הראשון מהכדורגל, ברק בכר הגיע מהפועל קרית שמונה להפועל באר שבע, השני, , מהכדורסל, הגיע מעמדת עוזר במאמן במכבי תל אביב למשרת המאמן הראשי של מכבי תל אביב. ועם כל כבוד לכל המועדונים בספורט הישראלי, מאמן מכבי תל אביב כדורסל זה התפקיד הכי קשה, הכי מלחיץ בספורט הישראלי. ברק בכר הצליח בגדול. הוא דילג על המשוכות כמו קוסם והפך למאמן המצליח ביותר והטוב ביותר בכדורגל הישראלי נכון לעכשיו. בכר התגלה כאדם שיש בו הכל. יכולת מקצועית מדהימה לצד אישיות כובשת שהצליחה לכבוש כל שחקן ואוהד של הפועל באר שבע.

המינוי השני, זה של רמי הדר במכבי תל אביב הפתיע רבים. הוא עצמו הופתע מהטלפון של שמעון מזרחי באותו לילה בו פוטר ארז . התקשורת השטחית בישראל התייחסה אל רמי הדר מאז מונה למאמן ראשי ועד היום בדיוק כמו רכבת הרים. פעם דאגו להרים אותו למעלה ופעם דאגו להוריד אותו למטה. הדר באמצעות התקשורת עלה וירד בהתאם לתוצאות, לפעמים תוך 48 שעות הוא הספיק להיות למטה ולמעלה, המהירות בה הניעו את הדר למעלה ולמטה גרמה לו לסחרחורת. מהסחרחורת הזו נפגע ביום חמישי האחרון , אחד השחקנים המוכשרים והסימפטיים שיש בכדורסל הישראלי.
כאשר מכבי תל אביב החליטה למנות את הדר למאמן ראשי הם ידעו שהוא אדם לא קל, אבל במהלך המחצית השנייה לקח להם 19 שניות בלבד להבין עד כמה המאמן שלהם אדם לא צפוי. אין כמעט אדם שלא ראה, קרא או שמע על האירוע המביך בו הדר החליט להכניס את גל מקל למשחק נגד אנאדולו אפס הטורקית והוציא אותו אחרי 19 שניות. האירוע המשפיל השאיר בצל את ההפסד של מכבי לטורקים. שמעון מזרחי ניגש להדר בפסק הזמן כדי לשאול אותו מדוע התנהג בצורה ברוטלית למקל, הדר נפנף אותו בתנועות מזלזלות, אפילו הבוס הגדול שנפגע מכל דבר, זז הצידה מבויש כולו. 
רמי הדר וליאור ליובין. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
רמי הדר וליאור ליובין. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
בסיום המשחק הדר הגיב וטען כי חשב שנשרקה עבירה ליוגב אוחיון ולכן הכניס את מקל, כאשר הבין שהעבירה לא נשרקה לאוחיון הוא ביטל את החילוף. ״לא השפלתי את גל מקל״, אמר הדר להגנתו. המאמן הסביר בקצרה את הגרסה להחלטה המכוערת שלו ולא התנצל. הנהלת מכבי תל אביב צריכה לקחת את רמי הדר לקורס ביחסי אנוש. זה לא משהו יקר. בקורס הזה לומדים כבר בשיעור הראשון כמה חשוב לתת כבוד לבני אנוש ומהי השפלה. 
עם כל הכבוד להפסד של מכבי תל אביב ביורוליג, ההפסד של מכבי ביום חמישי כתוצאה מהתנהגותו של המאמן הוא הרבה יותר קשה, כואב ומשפיל. התנהגותו של הדר משקפת בדיוק את מכבי תל אביב של העונה הנוכחית. 
הרצף של 4 ניצחונות של מכבי תל אביב בכל המסגרות נעצר עם ההפסד הביתי השלישי העונה ביורוליג – 86:77 מול אנאדולו אפס ההפסד הגיע דווקא אחרי תקופה טובה של מכבי כאשר רשמה שני ניצחונות חוץ חשובים ביורוליג, אבל ההפסד של מכבי תל אביב נרשם עוד לפני סיום המשחק. ההפסד של מכבי מבחינתי נרשם באותן 19 שניות.
פעם מכבי תל אביב היתה הקבוצה של המדינה. ככה לפחות כינו אותה, כולנו, כמעט, גדלנו על ״מכבי שלנו, מכבי תל אביב״. האמת גם אני. בימים הגדולים של מכבי באירופה לא היה כלום בכדורסל הישראלי מלבד מכבי. האירוע המכוער של הדר עם מקל מתווסף לאירועים מכוערים שהיו במועדון הזה בשנים האחרונות וגורם לרבים להתרחק ממכבי תל אביב. התנהגות ראשי מכבי תל אביב בפיטוריו של אדלשטיין, המגעים עם מאמנים ביוון שבועיים אחרי מינויו של הדר במקביל להצהרה של המועדון כי הדר יישאר עד לסיום העונה, האירוע המשפיל עם מקל ועוד אירועים רבים ומביכים שחלקם אנו יודעים עליהם ורבים אירים גם לא נדע, גורמים לאוהדים כמוני לקחת צעד אחורה באהדה למכבי תל אביב, כדורסל. 
הלך הביתה. אדלשטיין. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
הלך הביתה. אדלשטיין. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

במכבי תל אביב יש חילופי דורות גם בניהול המועדון. הילדים של הבוסים נכנסו לעניינים והפכו לדומיננטיים ולעיתים נראה שכל בעלי המניות במכבי תל אביב, ההורים והילדים עבדו בצעירותם בקצבייה עם תעודת שוחט. התנהגותם זהה לשוחט וקצב גם יחד שחותך בלי רחמים ובלי לראות בעיניים. ההתנהלות של מכבי תל אביב כבר מזמן הפכה לבדיחה. העסקנים שם מובילים את הקו בהחתמת שחקני רכש, הם בעיקר מחליטים על סגל הקבוצה והם גם אלה שבאים בטענות למאמן שאינו מביא תוצאות והם גם אלה ששוחטים אותו בלי לחשוב פעמיים. יום אחד שאלתי את ג'קי בן זקן, הבעלים הלא רשמי של מ.ס. אשדוד למה הוא לא מפטר מאמנים שכשלו תקופה ארוכה. לפני שנתיים למשל בן זקן לא פיטר את ניר קלינגר שלא ניצח חודשים והדרך לליגה הלאומית איתו היתה בטוחה. בן זקן השיב בכנות: ״אם אני צריך לפטר מישהו אז אני צריך לפטר את עצמי. אני מקבל את ההחלטות ומעורב בעניינים המקצועיים אז איך אפטר את המאמן. אם אני נותן לו יד חופשית בנושאים המקצועיים והוא נכשל אני צריך לפטר אותו והמציאות לא כזו״.

בן זקן התנהל כך לאורך השנים. נדיר המקרים שפיטר מאמנים. הוא מחתים שחקנים, הוא מוכר שחקנים, הוא מעורב בהרכבים והוא הכל. מכבי תל אביב כדורסל דומה מאוד להתנהלות של בן זקן באשדוד. הם מחליטים לרוב על סגל הקבוצה, הם מחליטים לשחרר שחקנים והם מתערבים בניהול המשחק. לא פעם מזרחי שעומד באופן קבוע על הפרקט מתקרב למאמן ולוחש באוזנו כל מיני דברים. שמעון מזרחי לא שונה מאיזי שירצקי, אלי טביב וג'קי בן זקן. ההבדל הגדול הוא רק בדרך, בסגנון, באלגנטיות שמזרחי עושה את זה.
לרוב זה בחדרי חדרים, לפעמים זה על הפרקט. לרוב המאמנים נותנים כבוד, מקשיבים ומיישמים ולפעמים שומעים ומתעלמים. רמי הדר ביום חמישי שמע והתעלם בתנועות ידיים מזלזלות. האמת, הגיע הזמן להעמיד גם את מזרחי במקום. אפשר היה להמתין עם ההערה למאמן בנוגע למקל, אפשר היה לתת למאמן שנראה בלחץ גדול גם מהאירוע המשפיל אותו גרם וגם מהעובדה שמכבי היתה בפיגור. אפשר ורצוי היה שמזרחי יתאפק. אבל מזרחי וחבריו בהנהגה במכבי לא מכירים את המושג איפוק.
ג'קי בן זקן בבית המשפט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ג'קי בן זקן בבית המשפט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


ההחלטה שהדר קיבל בנוגע להוצאתו של מקל אחרי 19 שניות מסמנת לחץ, חוסר ניסיון ובעיה ביחסי אנוש. גם ככה מקל נמצא בתקופה קשה מאד מתחילת העונה, את ההבדל בין אדם חכם עם אישיות יוצאת דופן לאנשים כמו הדר למשל אפשר היה לראות בדרך בה ירד מקל לספסל. כמו ספורטאי גדול הוא ישב מתוסכלל ובשקט ולא דיבר מילה. 

לגבי האירוע המביך השני שנרשם, בין הדר למזרחי, נכון שמזרחי טעה בעיתוי, אבל המאמן הצעיר והעצבני יכול היה להגיב בעדינות ובלי תנועות ידיים מזלזלות. ההתנהגות של המאמן מול מקל ומזרחי היא לא מקרית. ברור שאין להדר דבר נגד האיש שנלחם למנות אותו לתפקיד אחרי פיטורי אדלשטיין, אבל היא מלמדת על זלזול ולחץ.

בסוף השבוע המאמן שוחח עם ראשי המועדון ואמר להם כי הבין שטעה בהתנהגות עם מקל. הסערה התקשורתית והצפייה באירוע בטלוויזיה גרמה כנראה להדר להבין שטעה. במכבי היו כאלה שציפו כי המאמן יעביר את המסר לתקשורת שטעה. הדר חשב אחרת. אם המאמן היה אומר בקולו כי טעה בהתנהגותו עם מקל הוא היה מקטין את הנזק שגרם לעצמו. אולי הוא לא היה יצוא גדול אבל לא היה נשאר קטן. חבל.

בינתיים מכבי תל אביב מתכוונת להשאיר את הדר בתפקיד, כדאי לה אולי לרשום את הדר לקורס ביחסי אנוש. זה יעזור למאמן ולקבוצה. הדר מתלונן כל הסמן על לוח הזמנים הצפוף של מכבי בין משחקי הליגה ליורוליג עם הטיסות הרבות והנסיעות בכבישי ישראל, אם להדר אין זמן לשבת בכיתה בגלל המסע האינטנסיבי של המשחקים בליגת ווינר וביורוליג, אפשר לקנות לו ספרים בנושא יחסי אנוש. הדר יכול להעביר מצוין את הזמן בטיסות הרבות בקריאה וללמוד איך מתנהגים עם בני אדם. בעיקר גם איך מתנצלים אחרי טעויות.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא