בדרך למזרח התיכון במטרה להניע קדימה את יוזמת השלום הצרפתית, כך טען חבר הוועד הפועל של אש"ף אחמד מג'דלאני בראיון לעיתון הפלסטיני "דוניא אל-ווטן".

לדברי מג'דלאני המקורב לאבו מאזן, השר הצרפתי ז'אן מארק איירו יבקר כחלק מהכנות לוועידה בינלאומית שתתכנס עד סוף השנה האזרחית "בין אם הממשלה הישראלית תביע את הסכמתה ובין אם לא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ הצרפתי איירו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

עוד אמר כי ישנה התקדמות במגעים לקראת הוועידה שתתקיים לקראת סוף החודש הבא, בין היתר עם מדינות ערב. מועד הוועידה נקבע במכוון לתאריך בו תתבהר התמונה המדינית בעקבות התקדמות הקמת ממשלו של נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ.

מג'דלאני התייחס גם ליוזמה הרוסית שביקשה להפגיש ישראלים ופלסטינים והציג את רה"מ בנימין נתניהו כסרבן.

נזכיר כי בחודש יוני אימצה מועצת האיחוד האירופי את רעיון הדוגל בפתרון שתי המדינות שיושג בשיתוף פעולה עם הקוורטט וגורמים נוספים.

"המועצה מקדמת בברכה את ההודעה המשותפת על יוזמת השלום למזרח התיכון שאומצה בפגישת שרי החוץ בפריז ב-3 ביוני 2016. המועצה מדגישה את תמיכתה בפתרון צודק, בר קיימא ומקיף לסכסוך הישראלי-פלסטיני ובשלום ויציבות באזור", נכתב בהודעה הרשמית.

עוד נכתב כי "שני הצדדים חייבים להפגין, במדיניות ובמעשים, מחויבות כנה לפתרון בדרכי שלום ולבניית אמון הדדי, למען יצירת תנאים למשא ומתן ישיר ומשמעותי, שיביא לפתרון כל הסוגיות".

משרד החוץ: "שלום? רק במשא ומתן ישיר"

באותו חודש ממש הודתה שרת החוץ של האיחוד האירופי במהלך תדרון של מועצת הבטחון של האו"ם כי "חזון שתי המדינות איננו בר השגה". לדבריה, "האפשרות שנראה את מדינת בטוחה לצד קיומה של מדינה פלסטינית הולכת ונמוגה".

פדריקה מוגריני. צילום: Saeima
פדריקה מוגריני. צילום: Saeima

יש לציין כי עד כה נתניהו דחה את היוזמה הצרפתית וקרא לפלשתינים לפתוח במו"מ ישיר וללא מתווכים. לדבריו, יוזמת השלום הערבית יכולה להוות "בסיס לתהליך השלום".

מנגד ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, אמר אז כי הוא מסרב להצעה הישראלית למשא ומתן ישיר במקום שיתוף פעולה עם היוזמה הצרפתית. לדברי חמדאללה, נתניהו "מנסה להרוויח זמן".

תגובת משרד החוץ: "שלום עם הפלסטינים יושג רק באמצעות משא ומתן ישיר, דו-צדדי וללא תנאים מוקדמים. ועידות בינלאומיות כמו זו שוועדת שרי החוץ של האיחוד האירופי בירכה עליה היום, מרחיקות את השלום כי הן מאפשרות לפלסטינים להמשיך ולהימנע משיחות ישירות ומפשרה. זהו צעד מצער שמחזיר אחורה את המאמצים להשיג שלום, להם ישראל מחויבת".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.