האם בחירתו של תסתום את הגולל על רעיון שתי המדינות? על פי דיווח בכלי תקשורת ערבי, מקורות דיפלומטים מערביים טוענים כי בחירתו של הנשיא האמריקני החדש, , הובילה את לסגת מכינוס ועידה בינ"ל בנושא בחודש הבא.

יסתום את הגולל? נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ
יסתום את הגולל? נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ

בתוך כך, השבוע אמורה להתכנס ועדת לפגישה בשבדיה כדי לדון בעניין קיום הוועידה.

על אף כי טרם אושר שאכן נדחתה ועידת השלום בפריז, דיווחים שונים בתקשורת הצרפתית סוברים כי צרפת תקפיא את היוזמה בשל לחצים ישראלים ובינלאומיים וכן לאור תוצאות הבחירות בארה"ב. הדיווח מפתיע בייחוד על רקע החשש שנשיא ארה"ב היוצא, ברק אובמה, ינסה לדחוף לכיוון היוזמה הצרפתית בתום כהונתו.

דברי הדיפלומטים מצטרפים לאמירתו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בועידת האקלים בשבוע שעבר לפיה "הסיכויים לקיים ועידת שלום בפריז אינם טובים". עוד אמר הולנד כי "הבעיה שנוצרה היא לא רק אי־קיומה של הוועידה. אם טראמפ יעמוד בדיבורו, הקהילה הבינלאומית לא תוכל להתאחד כדי לתמוך בתהליך השלום. עצם המחויבות לשלום ולעתיד התהליך יהיו בסכנה".

סיבות נוספות המרמזות על ביטול אפשרי של ועידת השלום הן היעדר נוכחות ישראלית, ובעקבות כך חוסר עניין של הממשל האמריקני הנוכחי להשתתף בוועידה ולהאמין שתשיג תוצאות.

על פי סוכנות ידיעות פלסטינית, מקור דיפלומטי בכיר בשגרירות הצרפתית בת"א מכחיש את דבר ביטול הוועידה. לדברי המקור, צרפת מחויבת להליך למען יציבות המזרח התיכון והנשיא הולנד אף הביע את תקוותו בשבוע שעבר, כי הוועידה אכן תתקיים.

"אנחנו פועלים עם כמה שותפים לקיים את הוועידה, בין היתר באמצעות ביקורים ופגישות שאנו עורכים בישראל ובשטחים הפלסטיניים. ביקורו של הנציג המיוחד של שר החוץ הצרפתי היה חלק מהמאמצים הללו", אמר הקונסול הצרפתי בירושלים פייר קושר בראיון גלוי לסוכנות הפלסטינית.

על הפרק היוזמה המצרית והיוזמה המצרית

במידה והיוזמה הצרפתית תוסר מהשולחן, צרפת עשויה לתמוך ביוזמה הרוסית או ביוזמה המצרית שעשויות להתקדם בשל הקשר החם בין ישראל למצרים ולרוסיה.

יש לציין כי עד כה נתניהו דחה את היוזמה הצרפתית וקרא לפלשתינים לפתוח במו"מ ישיר וללא מתווכים. לדבריו, יוזמת השלום הערבית יכולה להוות "בסיס לתהליך השלום".

מנגד ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, אמר בעבר כי הוא מסרב להצעה הישראלית למשא ומתן ישיר במקום שיתוף פעולה עם היוזמה הצרפתית. לדברי חמדאללה, נתניהו "מנסה להרוויח זמן".

יו"ר הרשות סובר כי היוזמה הצרפתית תצבע את ה"סכסוך" בצבעים בינלאומיים שיובילו ללחץ מאסיבי על ישראל לשנות את מדיניותה.

יועצו של אבו מאזן, חוסאם זומלוט, העתיד לכהן כשגריר הפלסטיני  בוושינגטון, הכחיש את כישלונה של היוזמה הצרפתית המועדפת על הרשות הפלסטינית, וטען כי צרפת מתכוננת במרץ לועידה שאמורה להתקיים עד סוף השנה.

גם חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני המקורב לאבו מאזן, טען כי היוזמה הצרפתית חיה ובועטת. בראיון לעיתון הפלסטיני "דוניא אל-ווטן" אמר מג'דלאני כי השר הצרפתי ז'אן מארק איירו יבקר כחלק מהכנות לוועידה בינלאומית שתתכנס עד סוף השנה האזרחית "בין אם הממשלה הישראלית תביע את הסכמתה ובין אם לא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ הצרפתי איירו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה ושר החוץ הצרפתי איירו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

עוד הוסיף כי ישנה התקדמות במגעים לקראת הוועידה שתתקיים לקראת סוף החודש הבא, בין היתר עם מדינות ערב. מועד הוועידה נקבע במכוון לתאריך בו תתבהר התמונה המדינית בעקבות התקדמות הקמת ממשלו של נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ. מג'דלאני התייחס גם ליוזמה הרוסית שביקשה להפגיש ישראלים ופלסטינים והציג את רה"מ בנימין נתניהו כסרבן.

בתגובת לדברי מג'דלאני מסר משרד החוץ כי "שלום עם הפלסטינים יושג רק באמצעות משא ומתן ישיר, דו-צדדי וללא תנאים מוקדמים. ועידות בינלאומיות כמו זו שוועדת שרי החוץ של האיחוד האירופי בירכה עליה היום, מרחיקות את השלום כי הן מאפשרות לפלסטינים להמשיך ולהימנע משיחות ישירות ומפשרה. זהו צעד מצער שמחזיר אחורה את המאמצים להשיג שלום, להם ישראל מחויבת".

נזכיר כי בחודש יוני אימצה מועצת האיחוד האירופי את רעיון היוזמה הצרפתית הדוגל בפתרון שתי המדינות שיושג בשיתוף פעולה עם הקוורטט וגורמים נוספים.

"המועצה מקדמת בברכה את ההודעה המשותפת על יוזמת השלום למזרח התיכון שאומצה בפגישת שרי החוץ בפריז ב-3 ביוני 2016. המועצה מדגישה את תמיכתה בפתרון צודק, בר קיימא ומקיף לסכסוך הישראלי-פלסטיני ובשלום ויציבות באזור", נכתב בהודעה הרשמית.

עוד נכתב כי "שני הצדדים חייבים להפגין, במדיניות ובמעשים, מחויבות כנה לפתרון בדרכי שלום ולבניית אמון הדדי, למען יצירת תנאים למשא ומתן ישיר ומשמעותי, שיביא לפתרון כל הסוגיות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא