ביום שני השבוע הובא למנוחות ד"ר ארווין מוסקוביץ' ז"ל בן ה-88, מהתורמים הגדולים להתיישבות היהודית במזרח ויהודה ושומרון.

החיבור של מוסקוביץ' להתיישבות היהודית במזרח ירושלים בכלל ולעמותת 'עטרת כהנים' העוסקת בגאולת בתים בעיר העתיקה בירושלים בפרט, החל כבר לפני קרוב לארבעים שנה, בשנת תשל"ט. "הרב דולגין, רבה של שכונת 'רמת אשכול' שהיה נשיא תנועת 'המזרחי' ומחובר להרבה יהודים בארצות הברית, קישר בינינו כשעסקנו בגאולת בית המדרש של ישיבת 'חיי עולם' ברובע המכונה מוסלמי", מספר מתי דן, מנהל העמותה.

"בדיוק חתמנו על חוזה של קניית הזכויות מהערבי שהחזיק במבנה מאז תרפ"ט, נתנו לו כמה לירות על החשבון ולא ידענו איך להתקדם. בהשגחה פרטית מוסקוביץ' הגיע לארץ יום קודם, צלצלתי אליו למלון וניסיתי לעניין אותו בנושא. הוא נדלק ובאותו יום הגיע לירושלים, עשה איתנו סיור ואמר לנו 'מבחינתי זה חלום, לעמוד מול הר הבית ולקנות את המקום הזה'. כל השאר היסטוריה".

מלווים את מוסקוביץ' בדרכו האחרונה. צילום: פלאש 90
מלווים את מוסקוביץ' בדרכו האחרונה. צילום: פלאש 90

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

בין השניים התחילה שותפות רבת שנים. "מוסקוביץ' היה איש מיוחד, אדם מאוד מעמיק שביסס את תפיסתו הלאומית והביטחונית כבר הרבה שנים קודם. הוא היה מתכתב עם בן גוריון על שאלות יסוד. עתיד העם היהודי והביטחון שלו – היה טבוע ב-DNA שלו וככה גידל את ילדיו.

ברגע שנקרתה לו הזדמנות לקחת אחריות באופן אישי, היה עושה זאת. הוא היה אומר: הקב"ה בירך אותי בכסף כדי שאעשה את הדבר הזה" – מעיד עליו דן. "הוא עמד במבחנים מאוד קשים, כשהיה צריך לקבל את ההחלטות כמו בשכונת מעלה זיתים, וכל העולם קם נגדו, הוא פשוט מסר את נפשו על זה ולא הסכים להתקפל. הוא לא הבין איך יכול להיות שיהודי לא יכול לבנות בירושלים. אדם נורמלי היה מתייאש מהבירוקרטיה והפוליטיקה, אבל הוא ידע שזה תלוי בנחישות ובעקביות שלו ולא הרים ידיים. היום זו שכונה לתפארת, מאוד אסטרטגית שכנראה תמנע את חלוקת ירושלים".

"מעשיו ופועלו עוד יאירו ככוכבים לעולם ועד". צילום: פלאש 90
"הנשמה שלו הייתה פה". צילום: פלאש 90

מי שהכיר את מוסקוביץ' למעלה מעשרים שנה ומתקשה לדבר עליו בלשון עבר הוא אריה קינג, מנכ"ל 'הקרן לאדמות ישראל'. "בעשרים שנה האחרונות זכיתי לעזור לו בישומם של הרבה פרוייקטים עליהם חלם. המציאות הירושלמית של היום, שיש יהודים בעיר העתיקה, בעיר דוד, הר ציון, הר הזיתים, בית אורות ושמעון הצדיק – זה מציאות שכל כולה בזכותו".

קינג מבקש להדגיש שמוסקוביץ' זה לא רק ירושלים, אלא העם היהודי כולו. "הוא דאג ליהודים בכל מקום בעולם. אנשים לא יודעים כמה היה מעורב, בקמפיין הבינלאומי לשחרור נתן שרנסקי מברית המועצות או במיזם הענק להצלת הגולן".

מלון בין חברון לגוש עציון

לא כל פועלו של מוסקוביץ' נודע לציבור הרחב, חלק ממנו עדיין לא הותר לפרסום. אחד מהפרוייקטים המעניינים שעסק בהם הוא הקמת מלון פאר בין גוש עציון לחברון בשטח אותו רכשו אנשים מטעמו לפני כשנה. מדובר בשטח של למעלה מ־30 דונם, הצמוד לכביש 60 בסמוך למחנה הפליטים אל־ערוב ממזרח לגוש עציון. בינתיים מתגוררים במקום 30 יהודים רווקים בוגרי צבא ששומרים על המתחם.

אמנם הוא התגורר במיאמי שבפלורידה, אבל הוא ביקר בארץ עשרות אם לא מאות פעמים ואף נטמן בהר הזיתים, שמסמל יותר מכל איפה היה מרכז חיותו. "כל השנים הנשמה שלו היתה פה, עכשיו גם הגוף שלו פה, הוא הרגיש כמו חייל שעושה שליחות" – אומר מתי דן שמספר גם על רמת הנכונות והמחויבות שלו, כמו למשל בבית הכנסת של כולל 'שומרי החומות' ברחוב הגיא בעיר העתיקה שעמד חרב שנים רבות. מוסקוביץ' ניהל עם בעלי המקום משא ומתן, כשאמרו שהם מוכנים למכור את השטח בתנאי שהוא מתחייב להם להחזיר את הנכס כשיבוא המשיח. הוא אמר: מה השאלה, זה רק יכול לקרב את המשיח. "זה איש נדל"ן שעושה גאולה" – הוא חותם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.