ביום רביעי יתקיים טקס ממלכתי בגוש עציון שיציין יובל לשחרור יהודה ושומרון במהלך מלחמת ששת הימים. (יום רביעי ב-19:30, שידור ישיר בערוץ 20). לטקס הוזמנו כל בכירי המדינה (סגל א') ובהם כל חברי הסגל הדיפלומטי השוהים בישראל.

ישיבת הממשלה במנהרות הכותל. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ישיבת ממשלה שהתקיימה במנהרות הכותל. צילום: קובי גדעון, לע"מ

אלא ששגריר האיחוד האירופי בישראל עמנואל ז'ופרה לא יגיע. לערוץ 7 נמסר מלשכתו כי למרות שאכן הוזמן, הוא החליט שלא להשתתף בטקס מאחר שהתכנים בו אינם עולים עם מדיניות האיחוד האירופי.

"השגריר לא מגיע לאירועים רשמיים של מדינת ישראל מעבר לקו הירוק", הוסיפו בלשכתו של השגריר ז'ופרֶה.

שרת התרבות מירי רגב מסרה בתגובה: "חזרנו הביתה ואנו מתכוונים להישאר כאן לתמיד. אני בטוחה שאם שגריר האיחוד האירופי היה טורח ללמוד את ההיסטוריה והמורשת של אזורים אלו – הוא היה מבקש לשבת בשורה הראשונה בטקס ואף לנאום בהתרגשות על הזיקה העמוקה שלנו ליהודה שומרון והגולן".

"הסירוב של השגריר להשתתף באירוע יובל לשחרור יהודה ושומרון הוא מצער ומקומם", אמר סגן השר מייקל אורן (כולנו). "אם האיחוד האירופי ואירופה רוצים למלא תפקיד באזורנו עליהם להכיר בעובדות הקיימות כבר 50 שנה. אני מצפה מאירופה שגירשה יהודים משטחה שתשלים עם זכותם של יהודים לגור בארץ מולדתם".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן: "אנחנו רוצים לראות את עצמנו חלק אינטגרלי ובלתי נפרד ממדינת ישראל. הרבה פחות מעניין אותי להיות חלק מהאיחוד האירופי. אני מייחל ומזמין את אירופאים להשקיע את עיקר המאמץ בתיקון מורשת רבת השנים של שנאה ופגיעה בזולת. יכולנו ללמד אותם פרק בעניין הזה בעצרת המרשימה והחשובה כל כך. אבל הם כנראה בוחרים אחרת".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי