באוניברסיטה הפלסטינית לומדים בשקיקה את ספריה של פעילת השמאל הקיצוני פרופ' נורית פלד אלחנן אך לא מוכנים להזמינה להרצות כי היא ישראלית, כך פורסם בסוף השבוע האחרון ב"מקור ראשון".

לא רצויה בביר זית. פלד אלחנן. צילום: ויקיפדיה
לא רצויה בביר זית. פלד אלחנן. צילום: ויקיפדיה

פלד-אלחנן, היא ממקימי "טריבונל ראסל", גוף ספרדי מעודד חרם שמגדיר את ישראל כאפרטהייד, ואף אמרה בעבר כי היא מתאבלת ביום העצמאות. באוניברסיטת ביר זית הפלסטינית הצפונית לרמאללה נלמדים ספריה של הפרופ' לשפה וחינוך בעיון, אך למרבה האירוניה נוכחותה שם אינה רצויה בשל היותה ישראלית.

"אני יודעת שלומדים את הספר שלי בביר זית", אמרה בשיחה עם מקור ראשון. "משרד החינוך הפלסטיני מזמין מידי חודש עשרה עותקים מהספר שלי, ועם זאת לביר זית יש מדיניות שבה לא מתאפשרת הלגיטימציה לישראלים".

"אני מכבדת מאוד את ההחלטה של אוניברסיטת ביר זית לא להזמין ישראלים כחלק מהחרם", הבהירה. "אני גם גאה מאוד עלכך שבכל זאת הם קוראים את ספרי, שבישראל מחרימים".

אך הסופרת תומכת החרם איננה היחידה שלא מבינה את האירוניה. בעלה, רמי אלחנן הפעיל ב'פורום המשפחות השכולות', הביע הזדהות עם אנשי האוניברסיטה בכנס שנערך לפני כשבועיים לזכרו של ד"ר רון פונדק ממייסדי הסכם אוסלו. "בתרבות הלאומית הפלסטינית המפגשים עם הישראלים הם עניין של 'ייהרג בל יעבור'", תירץ אלחנן.

"מאז הסכם אוסלו יהודים וערבים נסעו לבתי מלון מפוארים, התחבקו והתנשקו ואכלו חומוס יחד. בסופו של יום חזרו הביתה – היהודים לדמוקרטיה שלהם, והפלסטינים למחנות פליטים. אך בשטח הוכפל ושולש מספר המתנחלים", סיפר אלחנן.

"בתרבות הלאומית הפלסטינית שיתוף הפעולה עם הישראלים אינו רק טאבו, אלא דבר מהותי ויסודי שלא מבין אותו לא מבין כלום. עד כדי כך הוא עמוק שפופ' נורית פלד אלחנן ואמירה (הס – ב"ב) הוזמנו לאוניברסיטת ביר זית ולא היו יכולות להופיע שם כי הן ישראליות", הוסיף.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20