19:42 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > האוטובוסים ביו"ש: גרוטאות מסכנות חיים

האוטובוסים ביו"ש: גרוטאות מסכנות חיים

דיון בכנסת בנושא מצב התחבורה הציבורית ביו"ש מעלה תמונה עגומה של אוטובוסים ישנים שחוקים ומסוכנים: "זה עניין של זמן עד שיקרה אסון"

בדיון שנערך היום (ב') בוועדת משנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת נידון מצב ההיסעים והתחבורה הציבורית ביהודה ושומרון. מהדיון עלה מצב קשה של האוטובוסים אשר נמצאים שנים רבות על הכביש ומהווים סכנה בטיחותית עבור הנוסעים. ח"כ מוטי יוגב, יו"ר הוועדה אמר בדיון: "התושבים והתלמידים נוסעים בגרוטאות שמהוות סכנת חיים של ממש".

מצב עגום של תחבורה ציבורית מסוכנת ביו"ש
מצב עגום של תחבורה ציבורית מסוכנת ביו"ש

בעקבות שנים של מחסור חסר תקדים באוטובוסים ממוגני ירי, אוטובוסים ישנים עם קילומטראג' של כמיליון וחצי ק"מ, מסיעים תלמידים ואזרחים ביו"ש ולמעשה מהווים סכנה בטיחותית חמורה לנוסעים במערך זה. ח"כ יוגב אמר בדיון: "משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר גוררים רגליים במיגון צי האוטובוסים ביו"ש. אוטובוסים של מעל מיליון וחצי ק"מ נוסעים היום בכבישי יו"ש ומהווים סכנת חיים בטיחותית של ממש לילדים הנוסעים לבית הספר ולתושבי יו"ש הנוסעים בתחבורה הציבורית".

הדרישה למיגון באה בעקבות הנחיות פיקוד המרכז עקב איומי ירי, זריקות אבנים ובקבוקי תבערה שהתגברו בשנים האחרונות. בעקבות הפקודות, מחוייבים חברות ההסעות והתחבורה הציבורית למגן את האוטובוסים הנוסעים בכבישי יו"ש, אך כאמור מצב האוטובוסים נמצא במחסור חסר תקדים.

יוגב: "סכנת חיים של ממש"

עוד אמר ח"כ יוגב בדיון: "האוכלוסייה ביו"ש הולכת וגדלה והתושבים והתלמידים נוסעים בגרוטאות שמהוות סכנת חיים של ממש. אם לפיקוד המרכז יש הנחיות למיגון, יואילו משרדי הממשלה לתקצב הנחיות אלו. לא ייתכן שכספים אלו יהיו בכספים קואליציונים. מדובר בילדי ישראל ואין הבדל בין תושבי יו"ש לבין תושבי שאר המדינה". יוגב מוביל את דיוני מעקב על נושא זה על מנת להביא לתקצוב קבוע בתקציב הביטחון את מיגון האוטובוסים ביו"ש בשנים האחרונות ולא מכספים פוליטיים כפי שהיה בשנים האחרונות.

ח"כ יוגב וראש מועצת הר חברון בדיון בכנסת
ח"כ יוגב וראש מועצת הר חברון בדיון בכנסת

סא"ל אור אוחיון, רע"ן מרכיבי ביטחון בהתיישבות – פיקוד העורף אמרה בדיון: "בשנת 2017 נהיה עם 50 אחוז כשירות של המערך. לוקח שנה לייצר אוטובוס, אם לא נקבל עכשיו תקציב לא נעמוד בייעדינו. התקציב הנדרש הוא 60 מיליון לשנה. צריך להבין את המשמעויות של חוסר באוטובוסים מוגנים".

יפתח נאור, מנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון אמר בדיון: "הילדים שיוצאים לנסיעה לבית ספר בבוקר, נתקעים על הכביש ועל איזה כביש הם נתקעים? במרכז כפר פלסטיני. זה קורה פעם ביומיים בגוש עציון! הזמן נגמר וזה עניין של זמן עד שיקרה אסון"

ראש מועצת דרום הר חברון שהשתתף בדיון הראה ליו"ר הועדה תמונה של אוטובוס שעלה באש בכבישי יו"ש אמר: "עצוב שביטחון ילדי ישראל הפך להיות כסף פוליטי. זה חייב להיות בשורה תקציבית"

יוגב סיכם את הדיון בכך שהטיל על משרד רוה"מ ומשרד האוצר לייצר את הרגולציה וההסדרה של התקציב הדרוש עד הבאת ספר התקציב לאישור בכנסת, "אחרת יהיה קשה להצביע בעד התקציב" אמר.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ספליט גבאי הביצה שהתחפשה

רגב נגד גבאי: "החלטת להתחפש לימין"

שרת התרבות תקפה את דברי יו"ר מפלגת העבודה כי לא יפנה ישובים במסגרת הסדר עתידי עם הפלסטינים: "המסכה לא מסתירה את עמדותיכם שפוגעות בביטחון ישראל"