אמנם כבר עבר בחודש הקודם בקריאה שניה ושלישית בכנסת, אך במבט מעמיק בהחלט נגלה שנשארנו עם חוק סימבולי ודי עקר שבסך הכל צפוי להטיל כמה קשיים ביורוקראטים על עמותות שמאל אנטי-ישראליות ואנטי-ציוניות ויפנה במידה מסוימת את אור הזרקורים אל "נותני החסות" במערב אירופה.

הרי עם עודפי הכסף שמצטבר אצל המדינות העשירות באירופה, כנראה אין דבר מרגש יותר מלהתערב בנושאי הפנים של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. כאשר האיחוד האירופי עושה זאת, אי אפשר להגיד שנופתע בעקבות כל מה שכבר התרגלנו לספוג מהם. החל ממבנים אירופאיים בלתי חוקיים בשטחי C ועד גינויים חד צדדיים ואובססיה שגובלת באנטישמיות.

מרקל. איום מימין. צילום: פלאש 90
קאנצלרית . צילום: פלאש 90

אך על מנת להבין את הביקורת הנדירה של ידידתנו הטובה ביותר באירופה על העברת חוק העמותות, ממשלת גרמניה בראשות אנגלה מרקל ("מודאגים מהאקלים הפוליטי בישראל"), צריך להבין את רמת התסכול במערכת הפוליטית בגרמניה בעקבות העברת חוק פנימי ישראלי שאין לו ממש משמעות "אופרטיבית".

הרי למעשה, אף אחד לא אסר במסגרת החוק הזרמת כספים אירופאים לעמותות בארץ בנוסח שיטת פוטין. ובכל זאת, קונצנזוס בכל המערכת הפוליטית הגרמנית כי החוק הוא קטסטרופה והדמוקרטיה הישראלי בהידרדרות. ועולה השאלה, מה אכפת להם בכלל? לא חסרות בעיות וקונפליקטים אלימים אחרים בעולם ש"גרמניה האחרת" תתעסק בהם ולא בענייניה הפנימיים של ישראל?

אז זהו, שאכפת להם מאוד! כסף גרמני שהוזרם לארץ במרוצת השנים, מעבר למימון הפעילויות העוינות של ארגוני השמאל, הצליח לחולל ניסים בחברה הישראלית, אפילו בקנה מידה סנסציוני-היסטורי.

תהליך ההסתה המתנהל בגרמניה

הציבור הישראלי טרם תפס והבין את תהליך ההשטנה וההסתה המתנהל מזה מספר שנים נגד ישראל בגרמניה על ידי גורמי איסלאם ושמאל קיצוני. האליטות השמרניות של מרקל מלאות ברגשות האשם, מוסרות את נפשן למען ישראל בזירה הבינלאומית. אך לא הציבור, לא התקשורת ולא מוסדות החינוך בגרמניה מוכנים לעמוד לצד "מדינת כיבוש גזענית שנולדה בחטא".

אנחנו כמובן זוכרים היטב את "הפלישה הגרמנית" לארץ ישראל לאורך שנות ה-60 וה-70, מדובר היה באלפי מתנדבים בשנה שהגיעו לכאן על מנת להפריח את השממה, לטפח במו ידיהם את ארץ ישראל ולתרום להתפתחותה בקיבוצים ובעיירות השונות ובעיקר – לשכך את רגשות האשם עליהם גדלו בחברה המערב הגרמנית. רבים מהם התאהבו בארץ ישראל ואף החליטו להתגייר ולהישאר.

בהחלט היה אז מאוד פופולרי לאהוב את ישראל. והיום? טפטופים של קבוצות תיירים מבוגרות וטיולי בתי ספר תיכוניים, בעיקר לירושלים ותל אביב, עוד מוצאים עניין בארץ הקודש כאשר ברוב המקרים גיחה קטנה לשטחי הרשות היא MUST על מנת להתרשם מ"פשעי הכיבוש הציוני". ואכן, השינוי הזה הוא ממש לא מקרי.

מכון המחקר "ברטלסמן" הידוע בגרמניה, אשר לרגל 50 שנות יחסים דיפלומטיים ישראל-גרמניה הוציא לפועל סקר גדול באשר לתפיסה ההדדית הקיימת בציבור הגרמני והישראלי, מציג נתונים מפחידים אשר מוכיחים מעבר לכל הספק כי בשתי מחנות הרבה השתנה מאז. במעל ל-60% מהציבור הגרמני ישנה תפיסה כי ישראל היא האיום הגדול ביותר לשלום העולם ומעל ל-40% מהציבור מאמינים באמת שמדינת ישראל עושה לפלשתינים בדיוק מה שהנאצים עשו ליהודים. לא פחות ולא יותר! כן כן, הנכדים של והילדים של משליכים את זה עלינו.

בניין הרייכסטאג בברלין. ישראלים אוהבים לנפוש. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
בניין הרייכסטאג בברלין. ישראלים נוהרים לחופשה ברלין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ומה בארץ? 68% מהציבור הישראלי רואה את גרמניה המודרנית באור חיובי ומאמין כי בארץ הרייך לשעבר שוררת אהבת ישראל כעניין שבשגרה. על כן, לא פלא שאלפים נוהרים כל שנה לברלין כתיירים ומהגרים (עיר שבה ברוב המחוזות מסוכן ליהודי ללכת עם כיפה) ומשפחות שלמות רוצות להירגע רק ביער השחור.

מדובר בעיוות היסטורי ומקורו בכסף גרמני שהוזרם במאות מיליוני יורו לאורך שנים לישראל. הזרמת כספים גרמניים "ידידותיים" להוגי דעות ברי השפעה מהשמאל, בתקשורת ובאקדמיה הישראלית, שבתמורה להשמעת הטון הגרמני בחברה הישראלית היו צריכים גם להלל את מקור הכסף – "גרמניה האחרת".

בנוסף, מנגנון משומן היטב של יחסי ציבור לגרמניה והערצת התרבות הגרמנית יכולים להשפיע עלינו גם בלי שנשים לב לכך. למשל: קורס ללימוד בגרמנית במכון גטה למשל (נכון, גם לשם הכסף זורם) או כסף גרמני שדאג לנו לשהות נעימה בגרמניה במסגרת תכניות חילופי צעירים (שם ראינו רק מה שרצו שנראה). וכמובן הבלטת המתנות האדירות שקבלנו מממשלת גרמניה לאורך השנים – צוללות מסובסדות תוצרת גרמניה שיגנו עליו!

אז איך לא נאהב אותם "רק" 70 שנה אחרי הזוועות? כמובן שהשוגר דדי משלם, הוא רוצה לראות גם תשואה מסוימת. הממשל הגרמני לא מוכן להשלים עם תסריט שלפיו אחרי כל כך הרבה שנים של השקעות יעילות בחברה הישראלית יצוץ חוק שיפנה אליו את אור הזרקורים ושאלות לא רצויות יתחילו להישאל.

אם האיחוד האירופאי ומדינות סקנדינביה רוצות להציק לנו עם הזרמת כספים והעצמת ארגונים שמאל שוליים בחברה שלנו, אז כנראה נספוג את זה בשם הדמוקרטיה. אבל ידידתנו הטובה ביותר באירופה קצת יותר מתוחכמת מזה, היא רוצה גם להשאיר חותם, או במילים אחרות שנשכח הכל.

יונתן שי

יונתן שי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.