אמנם המופע "מרימים לכיפור" שאמור היה להתקיים בשבוע הבא בכיכר רבין, בוטל לאחר מחאה על "הדרת נשים" מהאירוע, אך הדבר לא מונע מהמשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, להתפרץ לדלת פתוחה.

מי יופיע באירוע? כיכר רבין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מי יופיע באירוע? כיכר רבין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשבוע שעבר פנתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ליועמ"ש בבקשה להתערב באירוע הסליחות הפרטי אשר לא משתתפות בו זמרות. היום (ב') שיגרה זילבר מכתב לראש עיריית ת"א רון חולדאי ויועמ"ש של עיריית ת"א, עוזי סלמן, בטענה שהיה עליהם מלכתחילה למנוע קיומו של אירוע מדיר נשים. "הימנעות מכוונת משירת נשים באירוע ציבורי הוא מעשה מפלה הפוגע בכבודן של נשים באשר הן נשים", כתבה המשנה ליועמ"ש במכתב שנחשף הערב ב"הארץ".

"דו"ח הצוות המשרדי קובע כי הנהגת הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי מהווה הפליה פסולה וחמורה של נשים אך באשר הן נשים, ומדגיש את מחויבותן של כלל הרשויות הציבוריות בישראל להימנע מכל מעשה מפלה ומדיר", ציינה זילבר והפנתה לדו"ח של משרד המשפטים משנת 2013.

דינה זילבר. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
מתפרצת לדלת פתוחה. דינה זילבר. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

על פי דו"ח זה, רשויות ציבוריות הן "סוכן עיקרי בקידום ההגנה על זכויות האדם. הן חייבות בהקפדה יתרה על איסורי ההפליה ועל הגשמתן של זכויות היסוד בדבר כבוד האדם ושוויון בכל פעילותן. לפיכך, אל לה לרשות ציבורית להנהיג כל הפרדה בין נשים לגברים, גם אם הדבר נעשה לכאורה לבקשתו של חלק מהציבור הנוגע בדבר". חריג לכך הוא "אירוע ציבורי בעל אופי דתי מובהק שעיקרו הוא פולחן דתי או טקס דתי משמעותי אחר, וכאשר הרשות סבורה כי רובם המכריע של באי האירוע מתאפיינים ברצון בהפרדה".

"מלכתחילה ולמיטב הבנתנו, האירוע בו דובר (שכרגע ייתכן ובוטל) אין עניינו אירוע 'בעל אופי דתי מובהק', הנכלל בגדר חריג זה, אלא ב'עצרת שירה ואחדות לעם ישראל'. מטרתו המוצהרת של האירוע המדובר היא 'קירוב לבבות, העברת מסר של סליחה, חמלה ואחדות בחברה הישראלית'. מטרה שנדמה שאינה מוגשמת כאשר במסגרת האירוע לא ניתן קול לאוכלוסייה המהווה מחצית מאותו עם… העובדה שהאירוע תוכנן להתקיים בעיר תל אביב, עיר שחרתה על דגלה ואף מזוהה יותר מכל עם ערכי השוויון והפלורליזם… חידדה את הצרימה הציבורית", כתבה המשנה ליועמ"ש בעניין האירוע "מרימים לכיפור".

"לא מתערבים בתכנים גם אם אינם לרוחנו"

זילבר דרשה מהעירייה להבהיר האם האירוע שיתקיים תחת המופע שבוטל יכלול השתתפות נשית. בנוסף, ביקשה מהעירייה להציג את התנאים לקיום אירועים בשטחה. עיריית תל אביב מצידה הדגישה כי היא מסתייגת מאופי האירוע שבוטל, אך אישרה אותו וכלל איננה מתערבת בתכנים של אירועים, הגם שהם ציבוריים.

העירייה הציגה את התנאים הטכניים הנדרשים לקבלת אישור למופע, בין היתר: התאמה בין אופי האירוע למקום המבוקש; זמינות המרחב הציבורי המבוקש במועד המבוקש; הבטחת מעבר חופשי ובטוח למשתמשים במרחב הציבורי; קיום הפעילות בזמן הקצוב על-פי הוראות העירייה; והשתלבות השילוט והפרסום הנוגעים לאירוע במרחב הציבורי.

"חוות הדעת המשפטית הזאת אומרת בדיוק את מה שאמרנו כל הזמן, הדרת נשים היא לא רק לא מוסרית ולא צודקת אלא גם לא חוקית. המאבק הציבורי המוצלח וחוות הדעת המשפטית הנוקבת מוכיחים שכאשר אנחנו צודקים, אנחנו גם מנצחים", בירכה ח"כ זנדברג.

ללא סמכות: המשנה ליועמ"ש נגד הדרת נשים

אין זו הפעם הראשונה בה מתערבת המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בענייני הדרת נשים, גם כשאיננה מוסמכת לכך.

לפני כשנתיים קפצה זילבר כמוצאת שלל רב על אל"מ עופר וינטר, לאחר שנטען בתקשורת כי ביטל את הופעתה של הזמרת שרית חדד בפני חטיבתו בשל היותה אישה. לאחר זמן קצר התברר כי הופעתה של שרית הועמדה לבחירת החיילים, אך אלו העדיפו להאזין לזמר משה פרץ.

אך המשנה ליועמ"ש כבר שינסה מתניים ושלחה מכתב זועם לרמטכ"ל ולפצ"ר: "אם אכן נכונים הדברים, הרי שמדובר בהחלטה פוגענית, הסותרת את עקרון השוויון שבו מצוות כלל רשויות הציבור בישראל, ולפיכך מנוגדת לדין".

תת אלוף עופר וינטר. צילום: דו"צ
תת אלוף עופר וינטר. צילום: דו"צ

"מניעת הופעת אישה בפני חיילים מפאת היותה אישה היא ביטוי מובהק להדרת נשים פסולה מהמרחב הציבורי. תופעה זו, שהופכת לנוכחת יותר ויותר במרחב הציבורי הישראלי מחייבת פעילות משפטית וממשלתית כוללת ונחרצת לביעורה", הוסיפה זילבר וביקשה הבהרות.

"מתן הכשר על ידי דרג פיקודי בכיר ביותר לפרקטיקה של הדרת נשים, לפרקטיקה של הקצנה ובידול באירוע של חטיבת גבעתי, שסימלה מאז ומתמיד את כור ההיתוך של החברה הישראלית, פוגע ברגשותיהם של חיילים וחיילות רבים, ואף של מעגלים רחבים בחברה הישראלית האזרחית המשקיפים בדאגה על המרחבים הציבוריים המשותפים ההולכים ומתכרסמים. גם רגשות אלו ראויים להגנה. לא פחות מכך ראוי להגנה אקטיבית הפרופיל הדמוקרטי של צה"ל ושל החברה הישראלית, שעליהם גאוותנו", כתבה זילבר באותו מכתב.

במקרה אחר פנתה זילבר למועצה להשכלה גבוהה וקבלה נגד אוניברסיטת בר אילן בה, על פי הנטען, נשים נדרשו שלא לשיר בטקס יום השואה."הנימוק שלפיו שירת הנשים אסורה שכן זהו 'מנהג המקום' ודאי שאין לו מקום במוסד להשכלה גבוהה אשר מחויב לעקרונות השוויון והפלורליזם", כתבה זילבר.

"למותר לציין כי טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה הינו טקס בעל אופי ממלכתי, ואינו בגדר טקס בעל אופי דתי. לכן החלטת אוניברסיטת בר־אילן כרוכה בפגיעה קשה ומקוממת בכבודן של נשים וברגשות הסטודנטיות והסטודנטים הלומדות והלומדים במוסד", הוסיפה.

בתנועה למשילות ולדמוקרטיה ביקרו אז את התערבותה של זילבר, וביקשו ממנה לחזור בה ממכתבה אם לא תוכל להוכיח את המקור החוקי לפעולתה. ”החוק קובע חופש פעולה מלא למוסדות האקדמיה גם בפעולות מהסוג הזה. לא יתכן שפקיד שפעולה מסויימת לא מוצאת חן בעיניו יפעל עצמאית ויטיל הוראות בלי סמכות", אמר עו"ד זאב לב מהתנועה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20