בבית המשפט העליון התקיים היום (ה') דיון בעניין עתירות השמאל לפסול את מועמדותו של יו"ר מפלגת 'עוצמה יהודית', ד"ר מיכאל בן ארי, מלהתמודד לכנסת. זאת לאחר שוועדת הבחירות המרכזית קבעה כי אין לפסול את בן ארי ויש לאפשר לו את ההתמודדות.

עימות בין הצדדים בבית המשפט, היום

השופטים הקשו על פרקליטו של בן ארי ותהו האם הוא "נגד כל האוכלוסייה הערבית?". עורך דינו של בן ארי יצחק בם הבהיר כי "לד"ר בן ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי". אולם השופט יצחק עמית הקשה: "אז 99 אחוזים מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה".

ד"ר מיכאל בן ארי, יו"ר 'עוצמה יהודית', היום בבג"ץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בן ארי אמר בדיון היום בבית המשפט כי "יש אווירת השתקה מאנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. תמר זנדברג מעודדת טרור כשהיא מתחבקת עם אבו מאזן. הם מבקשים להשתיק את הזעקה שאומרת 'יש מי שקם עלינו להשמידנו'. אנחנו לא נגד כל הערבים, אלו שנאמנים פה למדינה היהודית – אנחנו נותנים להם את כל הזכויות האזרחיות".

מחוץ לאולם בית המשפט נרשמו וויכוחים חריפים בין תומכי 'עוצמה יהודית' ובין תומכי המפלגות הערביות, זאת בזמן שבתוך האולם ייצג מועמד 'עוצמה יהודית', עו"ד איתמר בן גביר את עצמו מול שופטי בג"צ. במהלך דבריו אמר בן גביר כי "הציטוטים שהביאו נגדי מסולפים ואף לא תמלול אחד הובא בשלמותו. זה לא בכדי", אמר.

 

שופטי בג"ץ

 

בן גביר המשיך: "הם הגדילו לעשות ומביאים אמירה: 'בן גביר רוצה לבנות את בית המקדש'. רצון לבנות את בית המקדש לא עונה על אף אחת מן העילות הקבועות בסעיף 7א". עוד אמר: "מרגיז אותי שהם באים לבית המשפט ולא מספרים הכל. הם מפנים לכתבה שבה מופיעה התמונה של ד"ר גולדשטיין. ולא מצטטים את הציטוט שלי שאם יהיה לי ילד שיהיה פעיל שלום עכשיו אני אכיל אותו".

בהמשך נרשמה דרמה של ממש בבית המשפט העליון:יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', הפטיר שתי מילים באולם. הנשיאה חיות נוזפת בסמוטריץ שיתנהג בכבוד המקום. סמוטריץ עונה: "אני מבקש מגבירתי לכבד את הכנסת. אני מכבד מאד את בית המשפט הזה אני מבקש מכבודכם לכבד גם אותנו. אל תבוזו לנו". חיות ענתה: "אדוני לא יעיר פה הערות בלי רשות. ובכנסת יש קריאות ביניים אצלנו זה לא נהוג".

עימות חריג בין השופטים וחברי הכנסת. נשיאת בימ"ש העליון אסתר חיות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

סמוטריץ' המשיך וענה לנשיאה: "אז אמרתי שתי מילים בטעות מה קרה?"; חיות השיבה: "פה יש סדרי דין אחרים. אין פה זלזול. אדוני בוחר לקחת את זה למקומות לא ראויים שבוחר וחבל". בשלב זה עו"ד קריב המייצג את העותרים נגד 'עוצמה יהודית' לתת רשות דיבור שוב לסתיו שפיר שמתפרצת ומתחילה לנאום. הנשיאה חיות צועקת על שפיר שתשב ואמרה כי "אף אחד לא ביקש שתדבר", וגם השופט פוגלמן הצטרף לנשיאה ואמר לשפיר: "גבירתי תואיל לשבת פה זה לא אנרכיה!".

סמוטריץ' הוסיף בציוץ בחשבון הטוויטר שלו דקות ספורות לאחר התקרית מול חיות: "תווי הפנים של השופטים אומרים הכל. הזלזול, הזחיחות וההתנשאות שלהם על חברי הכנסת שנמצאים כאן באולם (משני הצדדים של המפה הפוליטית) מלמדים יותר מכל על התיקון הדחוף שצריך לעשות בבית המשפט העליון. הם התרגלו להיות מעל כולם, לאף אחד אסור להפריע להם חלילה. לא עוד", כתב יו"ר 'האיחוד הלאומי'.

יש מי שלא מוכנים לעבור בשתיקה על התנהגותה של חיות כלפי חברי הכנסת: "בעקבות זלזולה של כבוד הנשיאה חיות בכנסת ישראל ובסגן יו"ר הכנסת יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ יגיש אירגון 'בצלמו' תלונה לנציב הממונה על השופטים אלעזר ריבלין כנגד חיות", מסר מנכ"ל הארגון, שי גליק, שהוסיף: "מדובר בפגיע חמורה בזכויות האדם של כלל אזרחי ישראל כולם המיוצגים בכנסת".

 
אילת כהנא

אילת כהנא