פיצוצים אדירים נשמעו הלילה (א') בבסיס חטיבה 47 של הצבא הסורי באזור חמה וחאלב. על פי דיווחים במדינה, כלי טייס תקפו שני בסיסים של צבא אסד שבהם שוהים גם כוחות משמרות המהפכה האסלאמית של . לפי דיווחים שונים, בתקיפה התפוצצו מחסני נשק ומהפיצוץ העוצמתי נהרגו עשרות חיילים איראנים וסורים.

צילום: סוכנות RUPTLY

העיתון הלבנוני "אלאח'באר", המזוהה בעיקר עם חיזבאללה, מפרסם הבוקר כי חיל האוויר הישראלי עומד מאחורי התקיפה הלילה, בה, על פי דיווחים זרים, נהרגו 26 איש, ביניהם אזרחים איראנים ועיראקים. על פי הדיווח, הותקפו בונקרים עמוקים באמצעות טילים מתקדמים חודרי בונקרים והפיצוץ עצמו גרם לרעידת אדמה עזה מאוד בעוצמה של 2.6 דרגות בסולם ריכטר. ‏בדמשק לא מאשימים כרגע את ובישראל לא מתייחסים לדיווח.

הפיצוץ בבסיס צבא אסד סמוך לחמה, כפי שתועד ע"י אזרחים סורים

 

לפני התקיפה, נערכה שיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ סביב האיומים חוסר היציבות במזרח התיכון, אשר במרכזו עומד המשטר האיראני. אולם גורמי צבא אמריקאים מכחישים את מעורבות ארה"ב וטוענים: "לא אנחנו תקפנו הלילה בסוריה".

טראמפ ונתניהו בפגישתם בספטמבר האחרון. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שוחחו על האיומים במזה"ת. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

שר הביטחון אביגדור אמר מוקדם יותר כי מדינת ישראל לא תהסס לסכל כל איום נגדה מכיוון , הנובע מההתבססות האיראנית במדינה. את הדברים אמר נאם בוועידת הג'רוזלם פוסט בניו-יורק.

לדבריו, "לישראל יש שלוש בעיות- איראן, איראן, איראן. אין לנו כוונה להיכנס לסוריה אווירית, אבל אם מישהו חושב שהוא יכול לשלוח טילים לעבר ערים בישראל או נגד מטוסים שלנו, שידע שנפעל בעוצמה גבוהה ללא היסוס".

ליברמן. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון.

 

באשר למתיחות סביב רצועת עזה אמר ליברמן כי "כל ההפגנות מלוות בשני סלוגנים: להרוס את מדינת ישראל וזכות השיבה לכל ישראל. לא ראינו אפילו אחד שמדבר על דו קיום או חיים בשלום עם ישראל, רק להרוס אותה. מה שאנחנו רואים זה פעילי , לא תושבי עזה אמיתיים. הם שולחים נשים וילדים כמגן אנושי ואני רואה בהם את האחראים למצב. אתה יכול רק לדמיין מה הייתה תגובת ארה"ב או רוסיה או סין אם מישהו היה משגר טילים לאדמתם או מסכן את ריבונותן. אנחנו עושים את המינימום ההכרחי להגן על ביטחוננו. הם לא קיבלו את הצעת הקוורטט וגם הם מתנהלים תחת מטריית איראן. כל קיומם והאידאולוגיה שלהם זה להשמיד אותנו".

רסיסי הפיצוץ בבסיס צבא אסד, כפי שתועד ע"י אזרחים סורים

 

במקביל לתקיפה, בסוריה החלו להיאסף הלילה אוטובוסים במחנה הפליטים 'אל-ירמוכ' שבדמשק לקראת יישום ההסכם להעברתם של מורדי המשטר לאידלב, שבצפון-מערב סוריה. כחלק מההסכם, גם אזרחים שיעים הנאמנים למשטר מפונים מהכפרים אל-פועה וכפריא הנצורים על ידי המורדים במרכז מחוז אידלב.

האוטובוסים המפנים. צילום: סוכנות SANA הסורית
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.