על רקע בקשת הפלסטינים מאונסק”ו שיכריז השבוע על כאתר מורשת פלסטיני מתפרסם היום דו”ח מקצועי המפריך את טענת הפלסטינים.

מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איקומוס (ICOMOS) הינו גוף הערכה מקצועי ועצמאי שמספק לוועדת המורשת דוחות הערכה והמלצות לגבי כל סעיף שעל הסדר היום ובמיוחד לגבי בקשות לרישום אתרים חדשים. ברוב הכמעט מוחלט של המקרים המלצות איקומוס כמו לדחות, לאשר או לתקן מאומצות על ידי הועדה. אתמול פורסם הדו”ח ביחס לבקשת הפלסטינים לרשום את מערת המכפלה והעיר העתיקה של .

הדו”ח בעצם קובע שהבקשה חסרה ולא מוכיחה עמידה בתנאי הסף לרישום והכרה וכן למרות כל הנסיבות המיוחדות לא הוכח שהאתר בסכנה ממשית ומיידית המחייבת אישור והכרה בהליך חירום.
בנוסף, הדו”ח מאשר את מה שישראל טוענת כי מדובר בשימוש פוליטי שעושים הפלסטינים באונסק”ו במטרה לאסלם את המקומות הקדושים ליהדות תוך מחיקת ההיסטוריה היהודית שלהם והקשר ההיסטורי והעכשווי של העם היהודי אל אותם אתרים.
כמו כן קובע הדוח במפורש שכל שטח האתר אותו מבקשים הפלסטינים לרשום נמצא לפי הסכם חברון בשליטת ישראל.

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
שגריר ישראל באונסק”ו, . צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בתגובה לדברים מסר שגריר ישראל לאונסק”ו כרמל שאמה הכהן: “הדוח הוא חותמת המאשרת את האמת ההיסטורית שלנו ואת האמת העכשווית בטענתנו שהפלסטינים הכריזו על העם היהודי מלחמת דת ומורשת. לצערנו כשמדובר בישראל ובהחלטות אנטי ישראליות על גבול האנטישמיות אז הגוש האיסלמי מצביע אוטומטית ויותר מדינות כולל אירופאיות נאורות לא מתביישות לגלגל עיניים ולרצות להימנע תוך הבנה שהימנעות בפועל היא בעצם תמיכה בעוד החלטה מקוממת.

המשלחת בראשותי יוצאת למשימת הסיכול הזו עם אמונה ונחישות לעשות הכל שמערת המכפלה ועיר האבות תירשם על שם הפלסטיני.”

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.