העיר שחוברה לה יחדיו? לא אם זה תלוי בעמותות השמאל. דו"ח חדש של תנועת "" שמפורסם לקראת יום  מצביע על מספר גופים קיצוניים שפועלים על מנת להביא לחלוקת עיר הבירה ופוגעים בריבונות הישראלית.

הדו"ח חושף כי בשנים האחרונות קרנות שיושבות ברמאללה מעבירות מיליוני דולרים בשנה לארגונים ישראלים ופלשתינים הפועלים לטשטש את הריבונות הישראלית בירושלים ופועלים לחלוקתה.

ב"אם תרצו" אומרים כי מדובר בעליית מדרגה בניסיונות לערער את מעמדה של מדינת ישראל בירושלים. "ארגוני החרם והדה-לגיטימציה משקיעים את מירב המאמצים והכספים בתכניות שקריות שנועדו להציג את ישראל כמדינה המפרה זכויות אדם בכלל ובירושלים בפרט".

הדו"ח שם דגש על מטרתם של ארגונים אלה המבקשים לייצר לחץ בינלאומי על ישראל ולפגוע ביכולתה לתת מענה לאתגרים הביטחוניים שמתפתחים באיזור גם בעקבות פועלם של ארגונים אלה.

פועלים לחלק את ירושלים. צילום: פלאש 90
פועלים לחלק את ירושלים. צילום: פלאש 90

הקרן העומדת מאחורי מימון הארגונים היא "מזכירות זכויות האדם והמשפטי הבינלאומי הפלשתיניתי", השוכנת  בעיר רמאללה שברשות הפלשתינית. החל ממרץ 2014, פועלת המזכירות כארגון עצמאי, המנהל כספי תרומות מהמדינות דנמרק, שבדיה, שוויץ והולנד ומעביר אותם לארגוני חרם פלשתינים קיצוניים וארגונים שתולים ישראליים.

בין השנים 2014-2016 תכנית המענקים של המזכירות כוללת העברה של למעלה מ-12 מיליון דולרים לעמותות שמקעקעות את הריבונות הישראלית בירושלים. גם 11 ארגונים ישראלים, כגון '', 'שוברים שתיקה', 'עדאלה', 'יש דין' ו'במקום' זוכים לתרומות נדיבות מהמזכירות, בסכום כולל שהגיע ל-3.7 מיליון דולרים.

ביוני שעבר יצאה הנהלת הקרן בקול קורא על מנת להגיש בקשות לתמיכה בפרויקטים בדגש על מזרח ירושלים. כתוצאה מהליך הקול קורא באוגוסט אושרו 20 תכניות למימון מתוכן 14 קשורות ישירות למזרח ירושלים. הסיבה לכך על פי המזכירות היא "הלחץ הגובר על האוכלוסייה הפלשתינית במזרח ירושלים הכבושה במהלך החודשים האחרונים, גרמה לכך שהמזכירות תדגיש יותר את מזרח ירושלים".

אחד הפרויקטים שאושרו הוא פרויקט "קידום זכויות אדם בסיסיות בשכונות מזרח ירושלים שמעבר לחומה". הפרויקט הממומן ב- $40,000 ומופק על ידי ארגון " עיר עמים", ארגון שעותר מידי שנה נגד קיום צעדת הריקודגלים המסורתית.

מתן פלג. "כדור שלג מתגלגל"
מתן פלג. "כדור שלג מתגלגל"

מנכ"ל תנועת "אם תרצו",מתן פלג ציין כי ממצאים אלה מעלים תהיות רבות סביב איחודה של העיר. לדבריו, "כאשר כספים פלשתיניים מועברים לארגונים ישראלים הפועלים במערכת המשפטית ומגישים עשרות עתירות לבג"צ בכדי להגן על מחבלים ומשפחותיהם, חייבת להידלק נורת אזהרה".

פלג ממשיך ואומר כי "דווקא ביום בו אנו מציינים את איחודה של העיר אנו נוכחים לראות כי העיר שחוברה לה יחדיו איננה עוד כזו. על ממשלת ישראל לעצור מיידית את כדור השלג המתגלגל בטרם יהיה מאוחר."

בתגובה אומרת שרית מיכאלי, דוברת ארגון בצלם: "זה שקר ממוחזר של אם תרצו. מדובר למעשה בכסף שמגיע משווייץ, מהולנד, מדנמרק ומשוודיה. את הארגון שמעביר את הכסף מינו המדינות התורמות לטפל בביורוקרטיה של העברת הכסף. הארגון עצמו לא קובע מי יקבל מימון. המדיניות התורמות הן שמחליטות לאילו ארגונים הן תורמות – בהליך שקוף ומבוקר".

מיכאלי מסבירה כי "מדובר כמובן בארגון לגיטימי. לא כל דבר שמושבו ברמאללה הוא בעייתי. אנחנו כמובן חושבים שאין שום בעיה בעבודה של ארגונים לקידום זכויות אדם במזרח ירושלים, שהיא שטח כבוש", הוסיפה.

מעיר עמים נמסר: "אם תרצו ממשיך לקבע עצמו כארגון חשוך והזוי, שאינו מבין דמוקרטיה וזכויות אדם מהן. עיר עמים לא תיתן לגורמים קיצוניים ומסיתים לפגוע בעבודתה, ותמשיך להיאבק למען ירושלים שוויונית וצודקת לשני העמים".".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.