0:06 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דו"ח הסנגוריה הציבורית: בידוק בעירום וכבילת עצורים

דו"ח הסנגוריה הציבורית: בידוק בעירום וכבילת עצורים

היום (א') הוגש לשרת המשפטים דו"ח הסנגוריה הציבורית לשנת 2015. בדו"ח מבקרת הסנגוריה תופעות מדאיגות וביניהן: גניזת תיקי אלימות שוטרים, הפשטת עצורים וכבילת עצורים בבי"ח פסיכיאטרי

היום (א') הוגש דו"ח הסנגוריה הציבורית לשנת 2015 לשרת המשפטים איילת שקד ולחברי וועדת הסנגוריה הציבורית.

מהדו"ח עולה תמונה מדאיגה בכל הנוגע ליחס לו זוכים חשודים החל בהפרה תדירה של זכות הנחקר להיוועץ עם עו"ד, דרך בדיקת חשודים בעירום בתחנת משטרה בניגוד לחוק, ועד לכבילת אזרחים הנשלחים לבדיקות בבתי חולים פסיכיאטריים. הסנגוריה ציינה 20 שנים להקמתה ופרק היסטורי ומיוחד הוקדש לכך בדו"ח.

שקד. צילום: פלאש 90
דו"ח הסנגוריה הוגש לה. שרת המשפטים שקד. צילום: פלאש 90

"הסנגוריה הציבורית פעולת ב-20 השנים האחרונות להגנה על זכויותיהם של אלה שלא יכולים להגן על עצמם", סיפר הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, הדוח מפרט הישגים רבים של הסניגוריה הציבורית לאורך השנים, ובשנה החולפת בפרט. מלבד ההישגים הרבים בייצוג נאשמים, חשודים ואסירים, ניתן גם ללמוד על הפיכתה של הסניגוריה הציבורית לגורם מרכזי ומשפיע במערכת המשפט הפלילית, הן בעיצוב הלכות משפטיות והן בקביעת נורמות ומדיניות. לצד ההישגים והשיפורים".

"אנו רואים חובה להציף גם שורה של בעיות מהותיות העומדות על סדר יומה של מערכת המשפט הפלילית, שיש לקוות כי תבואנה על פתרונן בהקדם. הסנגורים הציבוריים ימשיכו בעבודתם המסורה מתוך תפיסה של שליחות חברתית ומחויבות עמוקה לזכויות האדם", הוסיף ספיר.

במהלך השנים היוותה הסנגוריה פתרון לבעיית הבלתי מיוצגים והפחיתה את שיעורם באופן ניכר. למרות זאת, היא לא נגסה באחוז המיוצגים ע"י עורכי הדין הפרטיים. מרבית עורכי הדין בסנגוריה הם "עובדי חוץ", כלומר עורכי דין פרטיים שממונים ע"י הסנגוריה. ויתר עורכי הדין בסנגוריה הם עובדי מדינה.

חייל הופשט לעיני כל ע"י שוטרים בבית שמש

"בשנת 2015 ותחילת שנת 2016 נתקלה הסנגוריה הציבורית במקרים חוזרים ונשנים של חיפושים שנעשים בחלק מתחנות המשטרה בגופם של עצורים, ביניהם קטינים ואנשים ללא עבר פלילי, תוך שהם נדרשים להוריד את כל בגדיהם ונותרים עירומים כביום היוולדם בפני השוטרים העורכים את החיפוש", חשף הדו"ח. "ממגוון תיקים שבהם נחשפה התופעה נראה כי החיפושים המשפילים נערכו בניגוד לחוק, ותוך הפרה חמורה של זכותם החוקתית של העצורים לכבוד ולפרטיות. הדברים התגלו בעקבות דיווחים שהעבירו סנגורים ציבוריים אודות חוויית החיפוש הטראומטית שעברו לקוחותיהם העצורים לצרכי חקירה בחלק מתחנות המשטרה".
בעקבות כך הונחו הסנגורים הציבוריים לברר נושא זה באופן יזום מול העצורים וחשפו שורה של מקרים בהם התבצעו בידוקים של נחקרים בעירום, ללא כל הצדקה בדין. בתי המשפט מצידם הביעו לא אחת דאגה רבה מן הפרקטיקה הפסולה, ואף הביאו זאת לידי ביטוי בהחלטותיהם. זאת, בין באמצעות שחרור מן המעצר, בין באמצעות קיצור תקופת המעצר לשם הגברת הפיקוח על התנהלות המשטרה, ובין באמצעות העברת דרישה אל גורמי המשטרה האחראים ליתן הסבר.
כך תיאר את הבידוק המשפיל בדיון הארכת מעצר קטין בן 15 ללא עבר פלילי, שנעצר ע"י משטרת חיפה בחשד להונאה בנסיבות מחמירות ולהחזקת סם מסוג חשיש לצריכה עצמית: "הוא אמר לי להוריד את התחתונים, אמרתי לו שאני לא רוצה. אני הורדתי חולצה ומכנסיים. זה היה אחרי החקירה. ואז הוא אמר לי להוריד את התחתונים. אמרתי לו שאני לא רוצה. זה היה מי שלקח אותי לתא המעצר. זה היה לפני שנכנסתי לתא. אמרתי לו שאני לא רוצה להוריד את התחתונים, הוא אמר לי שאם אני לא מוריד את התחתונים הוא יעשה לי את זה בכוח. אחרי זה הורדתי והוא גם אמר לי להתכופף. הכניסו אותי לתא יחף".
במקרה אחר הופשט חייל שאינו בעל עבר פלילי לעיני על ברחובות בית שמש בחשד לעבירת סחר בסמים. בית המשפט קבע כי "נסיבות החיפוש שבוצע במשיב, בהפשטה באמצע הרחוב, גם אם אקבל את הטענה כי הוא בוצע במקום מוצנע ברחוב פוגעת עד מאד בזכויותיו היסודיות של המשיב ויש לגזור מכך פגיעה באיכות הראיות של המבקשת. לא למותר לציין שלא נמצא דבר בחיפוש ועוד יש לציין כי לא צויין מדוע היה דחוף להפשיט את המשיב מכל בגדיו באמצע הרחוב ומדוע לא ניתן היה לבצע זאת בתחנת המשטרה כנדרש בחוק. זהו מחדל מהותי".

"מן המקובץ עולה חשש לקיומה של פרקטיקה פסולה, חוצת מחוזות, של חיפושים בעירום מלא בעצורים בניגוד להסמכה בחוק, ותוך הפרת זכויותיהם החוקתיות לכבוד ולפרטיות", נטען בדו"ח הסנגוריה, "החיפושים המשפילים בעירום מותירים טראומה קשה בנפשם של העצורים, בכללם קטינים ואנשים ללא עבר פלילי, והסנגוריה הציבורית מתכוונת להמשיך לפעול בנחישות למניעתם".

גניזת תיקי אלימות שוטרים, כתבי אישום לקטינים

בדומה לנתונים מהדו"ח הקודם, גם הדו"ח הנוכחי מציג "פער משמעותי ביותר ומטריד למדי, בין השיעור הנמוך של מיצוי הטיפול בתלונותיהם של אזרחים על אלימות שוטרים, לעומת השיעור הגבוה של מיצוי הטיפול במצב ההפוך שבו נטען לאלימות אזרחים כלפי שוטרים" מבשר הדו"ח. עפ"י הנתונים בשנת 2015 נפתחו 2,425 תיקים כנגד אזרחים בגין עבירה של תקיפת שוטר, ו-1,451 תיקים נוספים נפתחו כנגד אזרחים בגין עבירה של תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות. ראוי לציין, כי לא מעט מתיקים אלה נפתחים כנגד אזרחים הנמנים עם אוכלוסיות מוחלשות, אשר מטבע הדברים נקלעים לשיעור יחסי גבוה יותר של מפגשי שוטר-אזרח.

"אל מול שיעור גבוה זה של תיקי החקירה הנפתחים כנגד אזרחים המייחסים להם עבירות נגד שוטרים, בולטת החולשה בהתמודדות עם תלונות של אזרחים המלינים על אלימות שננקטה כלפיהם על ידי שוטרים", נכתב בדוח וצויין כי מח"ש אינה מוסרת כיום נתונים סטטיסטיים לגבי תלונות בגין אלימות שוטרים. "אולם מניתוח נתוני הפעילות הכלליים של מח"ש לשנת 2015, ניתן ללמוד על כך שתלונות רבות המוגשות למח"ש אינן נחקרות".

הרושם המצטבר בסניגוריה הציבורית הוא שכאשר מדובר בתלונות הנוגעות לאלימות משטרתית, שיעור התלונות שנחקרו וכן שיעור התלונות שהסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי הוא נמוך מהממוצע הכללי. הנתונים ביחס לתלונות שטופלו על ידי הסנגוריה הציבורית מחזקים את המסקנה בדבר השיעור הנמוך של מיצוי הטיפול בתלונות בגין אלימות שוטרים.

אלימות שוטרים. פלאש 90
אלימות שוטרים. פלאש 90

במהלך השנה החולפת, הועברו למח"ש על ידי הסנגוריה הציבורית 304 תלונות שעניינן טענות לאלימות שוטרים. 182 תלונות נגנזו מעילות שונות (מרביתן מבלי שהתקיימה כלל חקירה), ורק ב-6 תלונות בלבד התקיימה חקירה אשר בסיומה הוחלט להעמיד את השוטרים המעורבים לדין פלילי או משמעתי. "לנוכח הנתונים המלמדים על היקף התופעה של אלימות שוטרים מחד גיסא, ועל העדר מיצוי מספק של הטיפול במקרים אלה מאידך גיסא, סבורה הסנגוריה הציבורית שיש צורך בטיפול מערכתי יסודי ומקיף בהתמודדות עם מקרים של אלימות פסולה מצד שוטרים כלפי אזרחים", נכתב בדו"ח.

סעיף 12 א' לחוק הנוער קובע כי בכל מקרה בו עולה מן החקירה כי יש בסיס ראייתי להעמדה לדין של קטין, על המדינה לבדוק טרם הגשת כתב האישום האם ניתן להפנות את הקטין להליך חלופי, אשר יוכל להביא את הקטין לידי קבלת אחריות למעשיו מבלי להכתים אותו בכתם של הליך פלילי. בנוסף, קובע הסעיף כי "השלמת ההליך החלופי תהווה שיקול מרכזי ומכריע בכל החלטה לגבי המשך ההליך הפלילי בעניינו של הקטין".

ואולם, למרבה הצער, גם מספר שנים לאחר חקיקת הסעיף, ולמרות שתוקן בשנת 2014 באופן שיחייב באופן מפורש גם את התביעה המשטרתית והפרקליטות, נראה כי השימוש בו טרם צבר תאוצה, והוא אינו מהווה כלי מרכזי בתגובה החברתית לקטינים עוברי חוק, כפי שביקש המחוקק לקבוע.

"במקרים רבים ממהרים גופי התביעה להגיש כתבי אישום נגד קטינים, מבלי שהאפשרות לנקוט בהליך חלופי נבחנה בהתאם להוראות החוק", נכתב בדו"ח, "לאחר מכן, הם אינם מוכנים לשקול קיומו של הליך חלופי גם אם הגורם הטיפולי ממליץ על כך. הסניגורים הציבוריים המייצגים קטינים פועלים רבות על מנת לאפשר קיומו של הליך חלופי במקרים המתאימים, ואף נדרשים להתערבות בית המשפט".

מניעת משפטים חוזרים וכבילת עצורים בבי"ח פסיכיאטרי

"הסנגוריה הציבורית מתריעה במשך שנים על כך שבישראל קיימים קשיים מוסדיים המקשים ולעתים אף מונעים חשיפה ותיקון של הרשעות שווא", נכתב בדו"ח, "על רקע קשיים אלה, סביר להניח כי קיימת בישראל תופעה, שאינה זניחה ואינה שולית, של חפים מפשע המרצים מאסרים כבדים".

בדו"ח נמנים הקשיים המוסדיים הבאים: מניעת הזכות לבצע במוצגים בדיקות מדעיות לאחר תום ההליך המשפטי; ביעור מוצגים ואובדנם; מניעת העברתם של חומרי חקירה בתיקים חלוטים לעיונה של הסניגוריה הציבורית; הימצאותה של פרקליטות המדינה בניגוד עניינים מובנה כאשר היא משמשת כמשיב בבקשות למשפט חוזר; וחקיקה שאינה מספקת בתחום המשפטים החוזרים.

תופעה מטרידה אשר הסניגוריה הציבורית עוסקת בה בשנים האחרונות היא כבילת עצורים ואסירים בבתי החולים הפסיכיאטריים. במקרים רבים שהגיעו לטיפול הסניגוריה, התברר כי עצורים אשר נשלחו לבדיקה פסיכיאטרית, במסגרת ההליך הפלילי, הוחזקו כשהם אזוקים למיטתם בידיהם וברגליהם, במשך ימים רבים ובתנאים בלתי אנושיים העולים כדי פגיעה קשה בשלומם הפיזי והנפשי.

יתרה מכך, ליד מיטתו של העצור או האסיר הכבול מוצבים לעתים מספר זקיפים אשר שומרים על העצור הכבול למיטה לעתים בארבע גפיו. במקרים רבים נכבלו עצורים אשר נחשדו או הואשמו בביצוע עבירות קלות יחסית. רוב הכבילות הללו נעשות ללא התוויה רפואית ואף בניגוד לעמדת הצוות הרפואי, תוך הפרעה לאבחון ולטיפול הפסיכיאטרי. לעתים מביאה הכבילה להידרדרות במצבו הנפשי של העצור.

בית המשפט הבהיר כי לצורך קבלת החלטה בעניין כבילה, ראוי שיועמד בפני בית המשפט מסמך ומידע רפואי מתאים, כדי שיוכל לשקול כדבעי את נסיבות המקרה. לסיום הדגיש בית המשפט העליון כי יש להשתמש בסמכות הכבילה במשורה.

"כמעט בכל המקרים הרבים בהם פנתה הסניגוריה הציבורית לבית המשפט בעתירה להסיר את הכבילה, בית המשפט אכן הורה כך", נכתב בדו"ח, "פעולה זו של הסניגוריה, וכן העמדה המתנגדת הברורה של מנהלי בתי החולים הפסיכיאטריים, הביאה לריכוך משמעותי במדיניות המשטרה ולצמצום משמעותי של התופעה בשנה החולפת". יצוין כי בתי המשפט התערבו בכל הבקשות שהובאו לפניהם וקבעו גם בעניינם של עצורים שיש חשש לבריחה או למסוכנות קיימות דרכי פיקוח מידתיות יותר.

על מנת להתמודד עם הסוגיה ברמה מערכתית, פנו הסניגוריה הציבורית וארגון "בזכות" למשנה ליועמ"ש (פלילי) בבקשה לבחון מחדש את הנהלים המביאים לפגיעה כה קשה בחולי נפש. בעקבות הפנייה התקיימו מספר ישיבות במשרד המשפטים בהשתתפות הייעוץ המשפטי של שב"ס, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, משרד הבריאות, נציגי היועמ"ש וארגון "בזכות".

עד כה לא הניבו הישיבות הסכמה פורמלית, אף שניכר שינוי בהתנהלות המשטרה. יש לקוות כי היועץ המשפטי לממשלה יפעיל את סמכותו ויורה לגורמי אכיפת החוק לשנות את מדיניותם ולהתאים אותה לחובתה של המדינה לתת מענה הולם לצרכיהם המיוחדים של אנשים עם מוגבלות, באופן שתיפסק הפגיעה החמורה בכבודם ובשלומם.

 

תולים תקוות במפכ"ל בנושא המעצרים

"הסנגוריה הציבורית שבה ומתריעה כי מרבית העצורים בישראל אינם זוכים לממש את זכות ההיוועצות שלהם בסנגור לפני חקירתם במשטרה" נכתב בדו"ח, "למרות השיפור שחל בעניין זה, עדיין ברוב המקרים מודיעה משטרת ישראל לסנגוריה הציבורית על דבר מעצרם של העצורים לאחר שכבר נחקרו, כך שמידת האפקטיביות של מימוש זכות ההיוועצות בשלב זה נפגעת באופן ממשי".

תולים בו תקוות. המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90
תולים בו תקוות. המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90
עוד מתחה הסנגוריה ביקורת על שימוש היתר במעצרי ימים ובמעצרים עד תום הליכים, ומבקרת את תכנית "מפנה" שהביאה לגידול במספרם: "המעצר אינו צריך להוות כלי להרתעה ואינו יכול לשמש כמעין "מקדמה" על חשבון העונש". עוד צוינו בדו"ח תופעת מעצרי השווא גם של מוגבלים בנפשם ותופעת מעצרי הלילה המיותרים שכונתה ע"י ביהמ"ש "מעצר לצרכי סטטיסטיקה".

נראה כי בעקבות פגישה מוצלחת בין הסנגור הארצי למפכ"ל הנכנס, רוני אלשיך, מביעים בסנגוריה תקווה לשיפור בנושא: "ריבוי המעצרים הוא מהתופעות המטרידות ביותר כיום במערכת המשפט הפלילי, ולדעת הסנגוריה יש לה השלכות מדאיגות על משטר זכויות האדם בישראל ועל היחס שבין הפרט לשלטון. יש לקוות כי מפכ"ל המשטרה הנוכחי יביא לשינוי במגמה קשה זו, ולהפחתה משמעותית בנקיטה בכלי המעצר בישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו