ארגוני השמאל הקיצוני "בצלם" ו"המוקד להגנת הפרט" הממומנים על ידי ממשלות זרות שוב פרסמו היום דו"ח נגד כוחות הביטחון בו נטען כי ישראל מתעללת בנערים פלסטינים ממזרח ירושלים שיידו אבנים.

מחבלים קטינים מיידים אבנים על רכב ישראלי במזרח ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 ??????? ???????? ??????
מחבלים קטינים מיידים אבנים על רכב ישראלי במזרח ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מטבע הדברים, בשנים האחרונות נעצרים מחבלים רבים ממזרח ירושלים בהם גם קטינים המיידים אבנים ומחזיקים באמצעי לחימה שעמם הם מנסים לבצע פיגועים. הקטינים נלקחים לחקירה במטרה לבחון האם ניתן להעמידם לדין. אולם בארגוני השמאל הקיצוני, כך מתברר, לא כל כך מרוצים מהכלים בהם נוקטים גורמי אכיפת החוק וכוחות הביטחון.

על פי הדו"ח, 80% מהנערים שנעצרים נאזקים על אף שאיזוק נערים אמור להתבצע רק במקרים חריגים. עוד נטען בדו"ח כי 91% מהנערים נחקרים בלילה על אף שהחוק אוסר על פי רוב חקירה בלילות. בנוסף, נטען כי ברוב המקרים החוקרים לא אומרים לנערים שנחקרים כי הם רשאים לשמור על זכות השתיקה וכי הם זכאים לפגוש עורך דין.

מי מממן את המצלמה? צילום: אתר בצלם
מי מממן את המצלמה? צילום: אתר בצלם

אלא שכאן לא תמו האשמות. על פי הדו"ח, רבע מהנערים העצורים הוכו על ידי החוקרים וכן ממספר דומה נמנעה גישה לשירותים. עוד נטען כי ארוחה ראשונה התקבלה רק לאחר 10 שעות ורוב הנערים ספגו איומים וקללות מצד החוקרים.

לטענת מחברי הדו"ח, ההתנהלות הבלתי חוקית הזו מאלצת את הנערים לחתום על תצהירים שכוללים הודאה בעבירות שהם כלל לא ביצעו. עוד הם מוסיפים כי מדובר בהפרה רצופה ושיטתית של זכויות אדם שמתבצעת בישראל לאורך עשרות שנים.

יצוין כי בסוף הדו"ח נכתב כי הפרסום מומן בסיוע האיחוד האירופי.
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי