משטרת מסרה אחר הצהריים (ה') כי המחבל שביצע אתמול את הדריסה בו נרצחו שני אזרחים ושוטר הוא חאלד מסעוד, בריטי בן 52. על פי המשטרה, מסעוד נולד בקנט, ובעל עבר אלים. המשטרה מסרה כי למסעוד היה עבר עשיר בהרשעות בעבירות אלימות חמורות, החזקת נשק והפרעה לסדר הציבורי.

פיגוע דריסה לונדון
פיגוע דריסה לונדון

אתמול נהג מסעוד בגשר ווסטמינסטר בלב לונדון, עלה על המדרכה ודרס עשרות הולכי רגל ושוטרים. כשהגיע לכניסה לבניין הפרלמנט יצא מהרכב, דקר שוטר במתחם הפרלמנט ונורה למוות

ארגון הטרור דאע"ש לקח אחריות על מתקפת הטרור במרכז לונדון שבו נרצחו שלושה בני אדם בהם שני אזרחים ושוטר. רה״מ בנימין נתניהו ששב היום מביקור בסין גינה את הפיגוע: ״אזרחי ישראל היו בין הראשונים שהתמודדו עם פיגועי דריסה ודקירה. עלינו לעמוד שכם אל שכם עם אזרחי בריטניה וכל העולם התרבותי אל מול הטרור של האסלאם הקיצוני".

ראש ממשלת בריטניה, , חשפה מוקדם יותר כי המחבל הוא אזרח בריטי שכבר נחקר בעבר. "אנו מכירים את הזהות של התוקף וסבורים שהוא עבד לבד. הוא היה בריטי ונחקר על ידי המשטרה על אירועים אלימים בעבר", אמרה מיי בפרלמנט. פעילות הפרלמנט התחדשה הבוקר עם דקת דומיה לזכר נרצחי הפיגוע.

טיפול בפצוע בפיגוע הטרור בלונדון. צילום: רויטרס
טיפול בפצוע בפיגוע הטרור בלונדון. צילום: רויטרס

סוכנות הידיעות "אעמאק" המזוהה עם דאע"ש פרסמה את דבריו של גורם ביטחוני שטען כי המחבל הוא "חייל של המדינה האיסלאמית שביצע את הפיגוע מתוך היענות לקריאות לפגוע בנתינים של המדינות החברות בקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש". "אלה שמבצעים מעשים רעים ומרופטים כמו אלה שראינו אתמול לעולם לא יוכלו לנצח במדינה שלנו, ואנחנו חייבים להבטיח שבמדינה שלנו לא ינצחו שנאה, אלימות ומחלוקת, אלא טוב, הגינות וסובלנות", אמר השר למסחר בינ"ל ליאם פוקס.

הבוקר הותר לפרסום שמו של השוטר שנרצח – קית' פאלמר (48) שלא היה חמוש באותה העת. דגלי המדינה הורדו לחצי התורן במטה משטרת המטרופולין בלונדון, הסקוטלנד יארד, לזכר השוטר פאלמר, המורה איישה פריידה והנרצחים הנוספים.

"השוטר פאלמר הקדיש את חייו להגנת המדינה. 15 שנה הוא הקדיש את חייו, אב ובעל שאהב את עבודתו, לא נשכח אותו", ספדה מיי לפאלמר בפתח נאומה וציינה כי בזכות פעילות המשטרה המחבל לא הצליח לחדור לפרלמנט.

זהות המחבל ידועה. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס
זהות המחבל ידועה. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס

"אמש נפגשנו צוות קוברה. הכוננות גבוהה, הרמה השניה בגובהה. כרגע אין מודיעין על עוד מתקפה. אנו מחזקים את האבטחה, כולל כאן בפרלמנט. מאות שוטרים עבדו כל הלילה כדי ללמוד עוד על המתקפה, המוטיבציה והאם היו עוד אנשים מעורבים. היו שישה מעצרים בברמינגהאם ובלונדון",אמרה מיי. נציין כי השבוע תירגלו מאות שוטרים תרחיש של מתקפת טרור באזור.

"אנו מגבירים את עירנות המשטרה. נגביר את הסיורים של השוטרים, גם שוטרים חמושים. עכשיו בזמן שאנו מדברים, אנשים רבים עושים את דרכם ללונדון – לעיר המדהימה בעולם. אנו לא נוותר. אנו אומרים לאלו שמפיצים את השנאה והרשע – לא תביסו אותנו. הערכים שלנו ינצחו", הוסיפה מיי. עוד ציינה כי תקציב הביטחון והמודיעין יגדל ובתוך כך יגוייסו מאות שוטרים נוספים ליחידות ללוחמה בטרור.

"אקט של טרור ניסה להשתיק אותנו. אבל כפי שדורות לפנינו נהגו ודורות העתיד ינהגו – אנחנו נסרב להיכנע. זו הייתה מתקפה על אנשים חופשיים בכל מקום. אני מודה לבעלי בריתנו ולחברינו ברחבי העולם, שעומדים לצדנו ברגעים הללו. התגובה שלנו לטרור היא במיליון פעולות יומיומיות, כמו הליכה לבית קפה או פגישה עם חברים בעיר, שאומרת: 'לא תכניעו אותנו'", הבטיחה ראש ממשלת בריטניה.

שוטר יוצא מבניין מברמינגהאם שעליו פשטה המשטרה הבריטית לאחר הפיגוע. צילום: רויטרס
שוטר יוצא מבניין מברמינגהאם שעליו פשטה המשטרה הבריטית לאחר הפיגוע. צילום: רויטרס

שר ההגנה: "המשטרה מעריכה כי הפיגוע קשור לטרור איסלאמי"

כזכור, שלושה בני אדם נרצחו אתמול במתקפת הטרור בעיר הבירה, בהם שני אזרחים ושוטר. 40 בני אדם נפצעו בפיגוע בסמוך לבניין הפרלמנט, בהם אישה שקפצה במהלך הפיגוע מגשר ווסטמינסטר לנהר התמזה ונמשתה במצב קשה מאוד. בין הפצועים, שלושה תלמידי תיכון, תיירים ומספר שוטרים. אתמול בשעות אחר הצהריים דהר מחבל לעבר הולכי רגל ושוטרים בגשר ווסטמינסטר, דרס עשרות מהם והמשיך לכיוון בניין הפרלמנט. הוא יצא מהרכב, חמוש בשני סכינים, דקר שוטר ונורה למוות.

המשטרה הבריטית פשטה הבוקר על בניין בעיר ברמינגהאם ועצרה 7 חשודים בעקבות הפיגוע בלונדון, כך דיווחה רשת "סקיי" הבריטית. לא נמסר כמה חשודים נעצרו ומה בדיוק הקשר שלהם לפיגוע מלבד העובדה שמדובר בחשודים השייכים לקהילה המוסלמית בעיר. עיתון ה"דיילי מייל" הבריטי מדווח כי המכונית ששימשה את המחבל שביצע את הפיגוע אתמול בלונדון הושכרה בעיר ברמינגהאם.

שר ההגנה הבריטי מייקל פאלון שוחח עם רשת BBC ושיתף כי הנחת העבודה של המשטרה היא שהמחבל פעל מתוך אידיאולוגייה איסלאמית: "המשטרה חוקרת על האיש הזה, את עמיתיו, מהיכן הוא הגיע. הם בודקים בדחיפות אם אנשים אחרים היו מעורבים בזה. הנחת העבודה שלהם היא שהפיגוע הזה קשור לטרור האיסלאמי". המשטרה טרם פרסמה את זהות המחבל אך אישרה כי הוא "הושפע מטרור עולמי" וההערכה היא שפעל לבדו.

שוטרים סורקים את זירת הפיגוע בלונדון, הבוקר. צילום: רויטרס
שוטרים סורקים את זירת הפיגוע בלונדון, הבוקר. צילום: רויטרס
חוקרי משטרה ומז"פ הבוקר בזירת הפיגוע בגשר ווסטימנסטר בלונדון. צילום: רויטרס
חוקרי משטרה ומז"פ הבוקר בזירת הפיגוע בגשר ווסטימנסטר בלונדון. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.