חברות הכנסת מיכל זנדברג וזהבה גלאון ממפלגת מרצ הגישו היום עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את מינויו של לתפקיד הרב הצבאי הראשי בטענה כי "דבריו המקוממים של מי שתפקידו 'לאחד את השורות' בקרב החיילים הלוחמים זה לצד זה אינם מאפשרים למנותו לתפקיד".

זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90
"השערות סומרות". זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90

כבר כשנודע על המינוי הודיעו השתיים כי יעתרו על כך לבג"ץ ואמרו: השערות סומרות מעצם המחשבה שיתמנה לתפקיד כה רגיש".

הרב מונה לתפקיד הרב הראשי הצבאי לאחר שלפני כשבועיים הודיע הרב הצבאי הראשי הקודם, הרב רפי פרץ, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל בעקבות העברת ענף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית לאגף כוח אדם.

מינויו של הרב לתפקיד הרב הצבאי הראשי גרר פרסומים על עמדותיו של קרים. בין היתר קבע הרב קרים כי במקרים שבהם ישנה התנגשות בין סוגיה הלכתית להחלטה צבאית – ההלכה היא זו שקובעת, הרב אסר על שירות גברים תחת נשים, שכן הדבר ייאלץ אותם "למקד בה את המבט רוב שעות היממה". "לפעמים ישנן שאלות הקשורות למוסר המלחמה המעוגנות בעולמה של הלכה ופקודה המנוגדת להלכה – אין לקיימה" – פסק הרב. עוד פסק הרב: "בוודאי שאסור למלא פקודה המורה לעבור עבירה או למנוע קיום מצווה שהיא חובה". קריאות במערכת הפוליטית לבטל את המינוי.

הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט הודיע למרות הסערה הציבורית כי אלוף משנה אייל קרים ימונה לתפקיד הרב הצבאי הראשי. על פי הודעת איזנקוט, "אל"מ קרים הבהיר במהלך השיחה את כל הסוגיות שעלו בימים האחרונים וכן סוגיות נוספות, והבהיר מעל לכל ספק כי הוא וכל חיילי צה"ל כפופים באופן מלא לפקודות הצבא ולרוח צה"ל".

על פי ההודעה, הרב התחייב כי הוא באופן אישי והרבנות בראשותו יכבדו כל אדם באשר הוא אדם ללא הבדלי דת, גזע והעדפה מינית, וכי הוא רואה בצה"ל את צבא העם הקולט לתוכו את כל המתגייסים והמתגייסות באשר הם. הרמטכ"ל דן עם אל"מ קרים על תפקידי הרבנות הראשית והאופן שבו הוא רואה את הרבנות תחת פיקודו, והתרשם כי הרב רואה עמו עין בעין סוגיות אלו".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.