ח"כים וארגונים מהשמאל מתקוממים על בחירתו של דוד בארי כחתן פרס ישראל למפעל חיים. בארי הוא יו"ר עמותת אלע"ד הפועלת להעמקת ההתיישבות היהודית בירושלים באמצעות רכישת מבנים כדין. בעבר למד בישיבת עטרת כהנים ופעל לחידוש היישוב היהודי בשכונת עיר דוד, שבתחום כפר השילוח (סילוואן) בו מתגוררים תושבים פלסטינים.

דוד בארי (משמאל) ומוכתר אבו ג'מיל בעיר דוד. ארכיון. צילום: אביר סולטן, פלאש 90 David Barry Elad  Association chairman and a representative of the Jewish population in Silwan meeting with Mukhtar Abu Jamil in the city of David, Jerusalem.on April 22,2010. photo by Abir Sultan/Flash 90 *** Local Caption *** ??? ?'???  ???? ???? ??????? ??? ??????? ???????? ??????? ????????
דוד בארי (משמאל) ומוכתר אבו ג'מיל בעיר דוד. ארכיון. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בארי זכה בפרס היוקרתי בשנת היובל לשחרור העיר ירושלים, מה שעורר את חמת זעמם של אלו המתנגדים לריבונות ישראלית בשכונות מזרח ירושלים. בארגון השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' אמרו על זכייתו של בארי כי "בממשלת בנטיהו מי שמסית גיבור ומי שגוזל ראוי לפרס. הענקת פרס ישראל לדוד בארי, שפועל במשך שנים למנוע פשרה בירושלים באמצעות הקמת התנחלויות יהודיות במזרח העיר, נישול פלסטינים מבתיהם ומביא להגדלת השנאה בין האוכלוסיות, היא עוד הוכחה שבממשלת בנטיהו מי שמסית גיבור ומי שגוזל ראוי לפרס. את המחיר הכבד של מפעל חייו של בארי וחבריו בימין הקיצוני נשלם אנחנו, הרוב המתון של אזרחי ישראל בדמותה של מדינה דו לאומי".

יריב אופנהיימר, לשעבר מזכ"ל הארגון, הגיב בלגלוג וצירף סרטון בו נראה בארי נמלט ממחבלים צעירים המיידים אבנים על רכבו בו שהה עם בנו, ובתוך כך פוגע באחד מהם. יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תהתה: "על איזה מפעל חיים זכה דוד בארי בפרס? על הניסיון לגונן על המחתרת היהודית או על ההשתלטות על נכסים פלסטינים במזרח ירושלים?".

חברתה לסיעה, ח"כ תמר זנדברג, הצטרפה אף היא לביקורת: "אם יש גורם אחד שאחראי באופן המובהק והמאורגן ביותר על תקיעת טריז במזרח ירושלים והחרבת העתיד המשותף שלנו והחרבת כל סיכוי להסדר מדיני זו עמותת אלע"ד, שבמו ידיה מובילה פינוי פלסטינים מביתם, התנחלות וייהוד סילוואן .וכל זאת תוך קבלת תרומות במאות מליונים מחברות הרשומות במקלטי מס. אך סמלי שבשנת ה-50 לכיבוש זה המסר שמעבירה הממשלה".

מוקדם יותר צייץ בטוויטר שר החינוך נפתלי בנט על זכייתו של בארי יחד עם צביקה לוי הנחשב ל"אבא של החיילים הבודדים בתנועה הקיבוצית". "בונה ירושלים, דוידל'ה בארי ואבי החיילים הבודדים, צביקה לוי – אנשי עם וארץ, מבניה היפים של ישראל", כתב השר.

כזכור לפני כחודש עלה הפרס לכותרות בשל היעדרם של זוכים בני עדות המזרח וספרד או מהמגזר הערבי בפרס היוקרתי. בין המבקרים הבולטים היו שרת התרבות מירי רגב ושר הפנים אריה דרעי.

 בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20