הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי ראש עיריית , , לא יצעד במצעד הגאווה בעירו כדי לא לפגוע ברגשות הציבור הדתי. האמירה מעוררת סערה וברקת מותקף על ידי פוליטיקאים ופעילי הקהילה הגאה.

"הקהילה ההומו-לסבית מקבלת שירותים בעיר ירושלים לשביעות רצונה", אמר ברקת. "בוודאי שזכותם לצעוד. עיריית ירושלים, אני והמשטרה נעשה כל מה שאנחנו יכולים בשביל לאפשר להם לממש את זכותם, אבל הם צריכים לדעת שזה פוגע באחרים. סובלנות זה לא רק לתת לאנשים לצעוד, זה גם לחפש את הדרך להשיג את מבוקשך מבלי לפגוע בדעות של אחרים או רגשות של אחרים. בירושלים יש אוכלוסייה גדולה שמאוד קשה לה עם המצעד".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למראיין שהאיץ בו להגיע למצעד השיב: "אתה בא בעצם ומבקש ממני להיות שותף לפגיעה בציבור החרדי והדתי-לאומי. ואני אומר לא, אני לא רוצה לפגוע בציבור הזה. כראש עיר אני מייצג את כולם, ולכן אני לימינם של ראשי הקהילה בזכויות שלהם ואעשה הכול כדי לאפשר להם לממש אותן".

"יש מושג בדת היהודית שנקרא פרהסיה", מסביר ברקת. "פרהסיה אומר שאם פלוני נתקל בלי שהוא תכנן במשהו שהוא בפרהסיה, למשל עירום או דברים אחרים, זה דבר שפוגע ברגשות הציבור. צריך להתחשב בקהילה ההומו־לסבית, כמו שהקהילה ההומו־לסבית צריכה להתחשב בציבור החרדי והדתי".

בעניין זכותה של הקהילה הגאה לצעוד אמר כי המצעד "זה סמל שיש בו מורכבות חיובית ושלילית. לכן כראש עיר אני תומך בחיובי שבמסר שלו, ובזכות של החברים לצעוד".

"הבית הפתוח בירושלים קיבל השנה סכום תמיכה חסר תקדים של מאות אלפי שקלים, לראשי הקהילה בעיר דלת פתוחה אצלי ואנחנו מקיימים קשר קבוע ורציף, כולל פגישה שערכתי איתם אתמול, יחד עם הוריה של שירה בנקי ז"ל" הוסיף ברקת.

לדבריו, "לכל אדם זכות לחיות בירושלים ולצעוד בה ללא אפליה. ירושלים לא תקבל אלימות, לא פיזית ולא מילולית שמנסה לאיים על מרקם החיים המשותפים בה ואמשיך לצאת בכל הכח נגד כל גילוי של הסתה".

עוד אמר ברקת  כי "זה לא סוד שיש אנשים שנפגעים מהמצעד, אך זה כמובן לא אומר שלא ניתן לקיים אותו. המצעד יתקיים בירושלים ללא תירוצים וללא משוא פנים. אני כראש עיר של כולם שמכבד את כלל האוכלוסיות בירושלים בוחר לפועל באפיקים אחרים ומגוונים למען הקהילה והמעשים שלנו מדברים בעד עצמם. נמשיך להוציא מירושלים בשורה של סובלנות, קבלת האחר, התחשבות ואהבת חינם".

כאמור, הסבריו של ברקת מדוע לא יצעד עוררו סערה ציבורית גדולה והמתנגדים טענו כי מטרתו לקרוץ לתומכים פוטנציאליים במפלגת הליכוד אליה התפקד.

על כך כתב יו"ר "גאווה בליכוד", ד"ר אוון כהן בדף הפייסבוק שלו: "הנראות של הסוגיות הלהט"ביות חשובה ביותר, והשתתפות באירועים כאלה ללא ספק גורמת לזינוק במודעות לסוגיות כואבות.

"יחד עם זאת (ותמיד יש יחד עם זאת), ההודעה כי ראש העיר לא יגיע למצעד או להפנינג לפניו (וזה בסדר, אגב, גם אני לא מת על מצעדים – לא רוצה, אל תבוא, הכל טוב) כדי לא להעליב גורמים מסויימים בעיר מעט תמוהה", הוסיף כהן.

בתוך כך עיכבה המשטרה לחקירה את בני משפחתו של שרצח במצעד בשנה שעברה את הנערה שירה בנקי ז"ל. הם שוחררו בתנאים מגבילים וביניהם הרחקה מהמצעד עצמו. שליסל שוחרר בסמוך למצעד לאחר 10 שנות מאסר אותם ריצה בגין נסיון לרצח צועדים במצעד בירושלים בשנת 2005.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.