11:42 25/11/2017
דף הבית > מורשת > בריטניה: מכללה טייחה אנטישמיות כלפי סטודנטים יהודים

בריטניה: מכללה טייחה אנטישמיות כלפי סטודנטים יהודים

סטודנטים יהודים נפלו קורבן לתקיפה אנטישמית במכללה בבריטניה. לטענתם, המוסד טייח את הפרשה אף שטען כי התוקפים נענשו בהליך משמעתי

שלושה סטודנטים יהודים נפלו קורבן להתקפה אנטישמית ע"י חברי מועדון השתייה ב-Christ’s College (מכללת ישו) בקיימבריג' שבבריטניה, כך חשף עיתון ה'טלגרף' הבריטי.

אחד מבנייני מכללת Chrits's college בקיימברידג', בריטניה
אחד מבנייני מכללת Chrits's college בקיימברידג', בריטניה

אחד הקורבנות האשים את רשויות המכללה בכישלון לחקור את המקרה כראוי. שני סטודנטים עברו הליך משמעתי בשל חלקם בתקיפה אך זוכו מחשדות למניעים אנטישמיים. יחד עם זאת, המכללה סירבה לחשוף את זהות המבצעים ואת העונש שהושת עליהם, אם בכלל נענשו.

'תודה שהבאת לידיעתנו את האיומים והאלימות'

הסטודנטים היהודים הותקפו בסוף החודש שעבר לאחר שנכנסו לאחד הבניינים. אזור הבר בבניין הושכר עבור מסיבה שנערכה במשותף על ידי חברות הספורט של המכללה.

אחד הקורבנות, שלמה רויטר-ג'סנר (25), סטודנט לממשל, סיפר: "זו היתה מסיבה סגורה, אז יצאנו החוצה. בזמן שהלכנו סטודנטים התחילו להיות אלימים וקולניים והבחינו בכיפות שחבשנו. לפתע הם החלו לצעוק 'יהודים, הסתלקו מכאן'. ניסינו ללכת והם צרחו".

הותקף. שלמה רויטר ג'סנר. צילום: DAVID ROSE/TELEGRAPH
הותקף. שלמה רויטר ג'סנר. צילום: DAVID ROSE/TELEGRAPH

למחרת התקרית, נשלחה הודעת דוא"ל לפרופ' ג'יין סטייפלטון מסגל המכללה, ע"י סטודנט שביקש להישאר בעילום שם. "שמענו צעקות ונגררנו ונדחפו אל מחוץ לבניין על ידי שבעה גברים מאיימים", נכתב בהודעה.

"אנחנו ועוברי אורח נוספים, שמענו מספר השמצות אנטישמיות מרושעות, כולל 'יהודי ארור, אינך רצוי כאן', 'יהודי מלוכלך'. הם המשיכו לנסות לחנוק את חברי באמצעות הצעיף שלו, בעודו מתקשה לנשום, ודחפו אותי וחבר נוסף למרות ניסיונותינו להרגיע את הרוחות. לבסוף הם עזבו, לאחר שאיימו 'לרסק את הפרצופים שלנו'", כתב הסטודנט.

פרופ' סטייפלטון השיבה לסטודנטים כי עומדת להם הזכות לפנו למשטרה, אך אם לא יעשו כן המכללה תפתח בחקירה מיידית של התקרית. "אני מתחייבת כי המכללה איננה מקבלת התנהגות מסוג זה ותנקוט צעדים משמעתיים", כתבה הפרופ' ב-31 לאוקטובר.

המכללה אף השיגה תצלום של התקרית ממצלמות האבטחה, אך הסרטון לא כלל הקלטת שמע.

כשלושה שבועות מאוחר יותר, ב-18 בנובמבר, קיבל שלמה תגובה אגבית ושונה מסטייפלטון: "ההליך המשמעתי הפנימי הסתיים ושני סטודנטים נענשו. תודה שהבאת את הנושא לידיעתי".

התשובה הפתיעה את הסטודנטים היהודים שחשו אי הכרה באנטישמיות שחוו. "הם לא התעמתו עם הבעיה", אמר שלמה, "הם טיטאו אותה מתחת לשטיח".

לדברי פרופ' סטייפלטון, "הבדיקה הפנימית זיהתה את המעורבים בתקרית, והם הודו כי השתמשו בשפה בוטה והשתתפו בתגרה. המעורבים הכחישו כי יזמו את האלימות וכי המניעים היו גזענים או אניטשמיים". עוד הוסיפה כי השניים נענשו והיא הכחישה כי המכללה טייחה את התקרית.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

באר יעקב. Raphael

קהילה של ערבות או של אורבות? | פרשת "ויצא"

המפגש של יעקב אבינו עם קהילת הרועים, לה יש כללי משחק משלה, מגלה קהילה של "אורבות הדדית" והרסנית