16:39 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ברגע האחרון: בג"ץ התערב ומנע את פינוי הכפר הבלתי חוקי

ברגע האחרון: בג"ץ התערב ומנע את פינוי הכפר הבלתי חוקי

פינויו של הכפר הבדואי הבלתי חוקי אום אל חיראן, שהיה צריך להתבצע הבוקר נדחה בהוראת בג"צ. ח"כ עודה: "נעמוד מול הדחפורים"

הריסת הכפר הבדואי הבלתי חוקי אום אל חיראן, שבית המשפט פסק שיש לפנותו, שוב נדחתה, עד למציאת פתרון לתושבים.

הכפר אום אל חיראן
הכפר אום אל חיראן

לפני כשנה וחצי פסק בית המשפט העליון שהמדינה רשאית להרוס את הכפר לטובת הקמת הישוב חירן. בית המשפט הבהיר כי מכיוון שמדובר באדמות מדינה, זכותן של הרשויות לעשות בשטח כרצונן. אתמול בבוקר הודיע מינהל מקרקעי ישראל הודיע שהריסת הכפר תתבצע היום (יום שלישי).  לפי הודעת המינהל, את הפינוי וההריסה יבצעו קבלנים פרטיים בעלות של 119 אלף שקל.

אלא שבעקבות ההודעה בעקבות הודעת המינהל נערכו תושבי הכפר ופעילים נוספים להתנגדות לפינוי. ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הודיע שיגיע לשהות בכפר בימים הקרובים וקרא לכלל האזרחים להצטרף אליו כדי לנסות "למנוע את ההרס והחורבן". בפוסט שפרסם הבוקר אמר עודה כי "על הפשע הזה לעצור מיד; רוצים להרוס את הכפר הערבי אום אלחיראן כדי לבנות את חירן היהודית במקומו. אנחנו פה באום אלחיראן. ומוכנים לעמוד מול הדחפורים בכדי למנוע את ההריסות".

מחאה בכפר נגד הפינויí
מחאה בכפר נגד הפינוי

ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת) פנה אמש לחברי הממשלה בעניין ההריסה הצפויה: "אם החלטתם להקים שם יישוב, אז למה לא ליצור יישוב שיאפשר לתושבי אום אל-חיראן להיות חלק ממנו? התושבים לא אומרים שהם רוצים רק לעצמם את המקום. הם מוכנים שעוד אנשים יבואו לגור שם, מוכנים שיקום יישוב לכולם. הניסיון להרוס יישוב של ערבים כדי להקים במקומו יישוב של יהודים – זהו כתם שחור שצריך למנוע אותו, והזמן לעשות את זה הוא עכשיו".

במקביל הגיש אתמול ארגון עדאללה בקשה דחופה לבית משפט השלום בבאר שבע בניסיון להוציא צו מניעה זמני לפינוי, אך בקשתו נדחתה. אלא שהבוקר, בעקבות פניה לבג"ץ, נקבע כי המדינה לא תפנה את התושבים עד שתמצא להם חלופה.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג