בעקבות פרשת הריגתו של פלסטיני, לפני שלושה חוודשים, בידי תושב בית אלעזרי שירה בו למוות, יזם השר לביטחון פנים גלעד תכנית שתאפשר לחקלאים לשאת נשק ובכך תגביר את המאבק בפשיעה החקלאית.

הפגנת תמיכה בחקלאי החשוד מבית אלעזרי. צילום פלאש 90
הפגנת תמיכה בחקלאי החשוד מבית אלעזרי. צילום פלאש 90

התכנית כוללת שלושה סעיפים: הראשון, והמרכזי שבהם, יאפשר לכל החקלאים במדינה – גם הערבים – לקבל רישיון לנשק בהליך מזורז, במגבלות החוקיות הקיימות. הצעד נועד לחזק את תחושת הביטחון של אלפי שנאלצים להתמודד, לעיתים בכוחות עצמם, עם תופעת הפשיעה החקלאית. החלק השני כולל העברה של שמונה מיליון שקלים לכמה מועצות אזורים שנפגעו במיוחד מהפשיעה החקלאית, במטרה להצטייד באמצעי הגנה מתקדמים. והסעיף השלישי הינו הגברת שיתוף הפעולה המודיעיני בין כל מחוזות המשטרה ויחידות הסיור של משמר הגבול, כדי לייעל את איתור מחוללי הפשיעה החקלאית.

"לצערי", מסביר השר ארדן, "בשנה האחרונה תחושת הביטחון של החקלאים נפגעה משמעותית בגלל היקף פריצות גבוה יותר ובמיוחד לאור גל טרור היחידים". לדבריו, "התכנית שאני מקדם נועדה לתת מגוון כלים במועצות האזוריות וביישובים החקלאיים, שיאפשר להם להתגונן ולחזק את הביטחון האישי של התושבים".

ח"כ אמיר , יו"ר השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי ירייה בישראל בתגובה להחלטת השר לביטחון הפנים:

"כבר באירוע של החקלאי היורה בבית אלעזרי אמרתי שהוא צריך לקבל צל"ש על אזרחות טובה – ולא כתב אישום – כעת הגיעה עת הצל"שים.
אני משבח את השר לביטחון הפנים חברי השר גלעד ארדן ואת אנשי משרדו על ההחלטה לאפשר לכל חקלאי (בכפוף כמובן להיעדר עבר פלילי ו/או רפואי רלוונטי) להגן על עצמו ועל רכושו. כיו"ר השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי יריה האמון על הנושא אין לי ספק שבהחלטה טמון פוטנציאל חיובי הרבה יותר מאשר שלילי. על כן פעלתי ואמשיך לפעול לקבלת החלטות ברוח זו.
גניבות, השחתת רכוש, אלימות – אלה כמעט אירועים יומיומיים ככל שאתה מתרחק ממרכז הארץ. יחד עם תגבור כוחות מג"ב ושת"פ מודיעיני – ההחלטה תשיב את הביטחון האישי של החקלאים. אי אפשר להגיע לשוטר בכל משק וחוליית יס"מ בכל חלקה – אבל אפשר לתת קרדיט לאזרחים שישמשו מכפיל כח בידי רשויות הביטחון".

מהלך שיקל על החקלאים. אוחנה
מהלך שיקל על החקלאים. ח"כ אוחנה

כזכור, אחד המקרים שהעלו לתודעה הציבורית את הבעיה הוא זה של החקלאי . בינואר 2007 ירה דרומי באנשים שפרצו לחווה שלו. אחד מהם נהרג ואחר נפצע. מעצרו של דרומי עורר סערה בציבור, ובסופו של דבר הוביל המקרה לחקיקת שינוי בחוק העונשין, המכונה "חוק דרומי", שקבע הגנה מפני הרשעה פלילית בגין מעשים כמו אלה שביצע דרומי, בנסיבות דומות.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.