חברת הנהלת ארגון השמאל הקיצוני "", אורלי נוי, הופתעה לגלות כי למרות תכניותיה לעלות על הנשים לעזה, לגורל היו תכניות משלו.

נשארה על החוף. אורלי נוי. צילום: אתר '972+'
נשארה על החוף. אורלי נוי. צילום: אתר '972+'

בתחילת השבוע שעבר כתבה נוי באתר "שיחה מקומית" על הסיבות שהובילה לעלייתה על המשט ממסינה, איטליה: "המשטים לעזה הם התנגדות אזרחית בלתי אלימה מובהקת למצור לא חוקי ולא אנושי על הרצועה ולרמיסת תושביה. המטרה איננה להתעמת בשום צורה עם הכוחות הישראליים, גם לא בשעת ההשתלטות על כלי השיט. המטרה היא לא להניח לעולם לשכוח את ואת תושביה".

"כשנתניהו, ליברמן ורגב יוצאים מגדרם להציג את משתתפי המשטים כקיצוניים, אלימים ואנטישמיים, אני מזכירה לעצמי שהמוסר היהודי שלי – לא פחות מהמצפון האישי – הוא שמכתיב את הצטרפותי למשט, ודווקא עכשיו, בסיומו של חודש אלול", סיפרה נוי. "עבורי אין מעשה יהודי מזה", היא הוסיפה.

"אם הכל ילך כשורה, ביום שני 26 בספטמבר ייצא לדרך המשט השמיני לעזה, הפעם של נשים בלבד. אם הכל ילך כשורה, אהיה על המשט הזה". למרבה השמחה או הצער, תלוי מי שואלים, שורה של תקלות בספינות הובילו לכך שרק מספר מצומצם מהנשים שהגיעו, יכלו בפועל לצאת אל המשט.

הישראליות נשארו על החוף

"החששות החלו עוד לפני שיצאתי לדרך; כבר אז ידענו שבאחת מתוך שתי הספינות (בפועל מדובר ביאכטות קטנות ומאוד לא מתוחכמות) התגלו תקלות חמורות שהבהירו כי ספינת "אל-אמל", "התקווה", לא תוכל לצאת למסע ביחד עם "זייתונה", חברתה למסע. מדהים איך במחוזותינו התקווה היא תמיד הראשונה להשתבש", כתבה השבוע נוי, באותו האתר במאמר שכותרתו "כך נשארתי על החוף ופספסתי את משט הנשים לעזה".

עוד סיפרה חברת בצלם כי צוות המשט הבטיח לאתר ספינה חלופית. "והספינה אכן נמצאה ואף הגיעה למסינה, אלא שגם ב"אל-אמל 2" נמצאו תקלות שמנעו את יציאתה כמתוכנן. וכך ביום שבת כבר ידענו שהמשט לא ייצא לדרכו ביום שני כפי שנקבע, וכי יש ספק גדול אם "אל-אמל" תוכל בכלל להצטרף. הבנו שבמקרה כזה, משמעות הדבר תהיה שכמחצית מהנשים שהגיעו למשט כמעט מכל פינה בעולם לא יוכלו לעלות עליו".

למרות המתח בין הנשים, הטיול במסינה המשיך כמתוכנן. "ישיבה כללית של הערכת מצב נקבעה ליום שני בצהריים. על פי התכנון המקורי, זה היה היום שבו שתי הספינות, זייתונה ואל-אמל, היו אמורות לצאת לדרכן. יציאתה של הזייתונה נדחתה ביום אחד, ומעל סיכויי ההפלגה של אל-אמל עדיין ריחף סימן שאלה גדול, כמו גם על שאלת הרשימה של הנשים שתצאנה לדרך בשלישי בבוקר על סיפונה של הזייתונה", כתבה נוי.

במפגש גילו הנשים שרק אחת הספינות "זייתונה", עליה יוכלו לעלות 13 נשים בלבד, מוכנה לנסיעה ותצא לדרך למחרת. הספינה השניה, "אל-אמל" לא הייתה כשירה להפלגה ולא אותרה ספינה חלופית נוספת.

לדברי נוי ארגון המשט לקח חודשים רבים. "בחדר ישבו למעלה מעשרים נשים מרחבי העולם שלקחו פסק זמן מהחיים כדי לקחת חלק במסע הזה מתוך מחוייבות עמוקה למה שהוא מסמל. כולן היו מושקעות בפרוייקט אידיאולוגית וגם רגשית. בהתחשב בעובדה שמתוך 13 המקומות על הזייתונה שלושה מקומות שמורים לקפטנית ולשתי נשות הצוות שלה, עוד אחד לרופאה, ולפחות עוד מקום אחד לעיתונאית מתעדת, הרבה נשים עומדות לצאת מהפגישה מאוכזבות מאוד", סיפרה

לבסוף, הישראליות שתכננו לעלות למשט נשארו בחוץ. את מקומן לקחו "שתי חברות פרלמנט – מניו-זילנד ומאלג'יר, כלת פרס נובל לשלום מייריד מגוואייר (שהשתתפה בעבר בשני משטים קודמים), שתי עיתונאיות מרשת אלג'זירה, ונציגות קמפיינים שתמכו במשט וגייסו עבורו כסף בארצותיהן".

הפלסטינים מתכוננים למשט. ארכיון. צילום: פלאש 90
הפלסטינים מתכוננים למשט. ארכיון. צילום: פלאש 90

"בדרך חשבתי שמעבר לאכזבה האישית, מאכזבת גם העובדה שמארגני המשט, לפחות בחלקם, לא חשבו שנוכחות ישראלית על המשט היא בעלת חשיבות מיוחדת (גם כתבת חדשות ערוץ 2, אפרת לכטר, לא עלתה בסופו של דבר). הוויתור על הציבור הישראלי לטובת קהלים שבחלקם הגדול כבר משוכנעים ממילא מצערת בעיני, ובו בזמן אני מודעת גם למכלול הבלתי אפשרי של השיקולים שהיו צריכים להילקח בחשבון. במילים אחרות, לא הייתי מתחלפת עם אף חבר/ה בצוות המארגן", כתבה נוי המאוכזבת.

"בסופו של דבר, למרות שלא הגעתי לממש את המטרה שבשמה יצאתי למסינה, לא היה אפילו רגע אחד מיותר בנסיעה הזו", היא סיכמה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.