הכאוס הפוליטי הולך ומתמשך. השר גבאי ממפלגת 'כולנו' הודיע הבוקר על התפטרותו עקב כניסתו של אביגדור ליברמן לממשלה.
רגע לפני אישור כניסת ישראל ביתנו לממשלה ומינוי אביגדור ליברמן לשר הבטחון, שוב נתקלת ממשלת נתניהו בקשיים להרחבתה.

השר אבי גבאי. צילום: פלאש 90
השר אבי גבאי. צילום: פלאש 90

במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר בקרית הממשלה בתל אביב הכריז גבאי על התפטרותו. "לאחר לבטים רבים הודעתי ליו"ר תנועת "כולנו" ושר האוצר, משה כחלון כי החלטתי להתפטר מתפקידי כשר להגנת הסביבה", הודיע גבאי והוסיף "למרות החשיבות הרבה שאני רואה במשרד ובפעולות המשמעותיות שאנו מקדמים בו לצמצום זיהום האוויר ובתחומים רבים נוספים, הרי שהמהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הבטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לבטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם. זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה. אני מבקש להודות ליו"ר 'כולנו' על התמיכה, האמון והסיוע ואין לי ספק שתנועת כולנו תמשיך להטביע את חותמה ביעדים שקבענו בעת הקמתה״.

ראש מפלגתו, השר כחלון אמר בתגובה כי גבאי "הוביל יוזמות חשובות" והוסיף כי בכוונתו להחזיק בתיק הגנת הסביבה במקומו.
על כך אמר ח"כ מרגלית: "כחלון מחזיק את הממשלה וחושב שלא נשים לב".

ח"כים משמאל הביעו את מורת רוחם באשר לממשלה שהותיר גבאי. ח״כ איילת נחמיאס ורבין אמרה: "אפילו שרים בממשלה לא מאמינים בדרכה". ח"כ נחמן שי אמר כי "עוד קול שפוי נוטש את קואליציית הקיצון", ועמיר פרץ טען כי "גבאי היה מהעוגנים האחרונים של שפיות מדינית".
ח"כ איל בן ראובן קרא לכחלון: הצטרף לשר גבאי ועזוב את הממשלה.

התפטרותו של גבאי מצטרפת למשבר הקואליציוני המתמשך מול הבית היהודי. שר החינוך נפתלי בנט דורש כי בתנאי לכניסת ישראל ביתנו לממשלה, ימונה מזכיר צבאי לשרי הקבינט הבטחוני כחלק מיישום דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן.

כמו כן, בשבוע שעבר פרשה חברת הכנסת אורלי לוי אבוקסיס מסיעת ישראל ביתנו במחאה על תנאי כניסת המפלגה לקואליציה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20