מדינות רבות הוציאו תגובות המגנות את ישראל על החלטתה להקים יישוב חדש למפוני .

כזכור, ביום חמישי בערב קיבל הקבינט המדיני בטחוני החלטה להקים ישוב חדש ביו"ש לאחר 20 שנה שבהם לא קמו יישובים חדשים. היישוב יקום בחבל בנימין ויקלוט גם את מפוני עמונה. מחלקת המדינה של ארה"ב לא גינתה את המהלך אך הבהירה כי היא מצפה מישראל לרסן את עצמה בכל הנוגע למדיניות הבנייה בהתיישבות.

גינה את ההחלטה. בוריס ג'ונסון עם פעילי שלום עכשיו. צילום: שלום עכשיו
גינה את ההחלטה. עם פעילי שלום עכשיו. צילום: שלום עכשיו

מנגד, בעולם תקפו את ההחלטה. בוריס ג'ונסון, שר החוץ הבריטי אמר שההחלטה מנוגדת לחוק הבינלאומי וקרא לישראל "לא לבצע צעדים כאלה, שמרחיקים אותנו ממטרתנו המשותפת של שלום וביטחון ומקשה על פתיחת דף חדש במערכת היחסים בין ישראל לעולם הערבי".

משרד החוץ הצרפתי גינה אף הוא: "ההחלטה מהווה איום לשלום ויכולה להגביר את האלימות בשטח. ההתנחלויות הן לא חוקיות לפי החוק הבינלאומי ומנוגדות להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם".

גם במשרד החוץ הגרמני הדגישו כי הם מצפים מישראל להבהיר את כוונותיה לעתיד וכי הם לא מכירים בכל פעולה שמשנה את הסטטוס קוו ביהודה ושומרון, אשר לא תהיה מוסכמת על שני הצדדים.

מי שהוציאה הודעת גינוי חריפה במיוחד זו ממשלת . דובר ממשלת , מוחמד אל-מומני, אמר כי "החלטה זו מהווה פגיעה ברורה בזכויות העם הפלסטיני, ובפרט בזכותו להקים מדינה עצמאית בגבולות 67. ההחלטה פוגעת במאמצים לחדש את תהליך השלום ולהביא לסיום הסכסוך, ומכשיר את הקרקע שעליה מתבססים ארגוני הטרור והקיצוניים".

מומני גם קרא למדינות העולם "לגנות את מדיניות הרחבת ההתנחלויות של ישראל ולעצור את הפרובוקציות שלה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.