השוהים בכלא הישראלי מצאו דרך לעקוף את החלטת בג"ץ ולסיים לימודים לתואר בזמן המאסר, כך עפ"י דיווח של מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" (PMW). על הסטודנטים המחבלים נמנה גם רוצחו של השר רחבעם זאבי הי"ד, המחבל האסיר מג'די אל-רימאוי, שקיבל לאחרונה ראשון. זאת על אף שתכנית הלימודים החלה לפעול לפני כשנה. המכון עדכן את שירות בתי הסוהר כי מאות אסירים פלסטינים ממשיכים ללמוד לקראת תארים אקדמיים למרות האיסור.

רוצחי השר רחבעם זאבי הי"ד. אל רימאוי משמאל. צילום: פלאש 90
רוצחי השר רחבעם זאבי הי"ד. אל רימאוי משמאל. צילום: פלאש 90

בתכנית לתואר אוניברסיטאי ראשון שמפעילה אוניברסיטת הפתוחה בבתי הכלא בישראל לומדים כעת 484 מחבלים ב-3 בתי סוהר: קציעות, רמון וגלבוע. שאיפת נשיא האוניברסיטה, פרופ' יונס עמר, היא להגיע לקראת סוף השנה האזרחית ל-600 סטודנטים עם הצטרפותו שלא אשל לתכנית. בפרויקט, שהחל לפעול בחודש מרץ 2016, שותף גם משרד החינוך של הפלסטינית. הסטודנטים לומדים בשלושה חוגים עיקריים: שפה ערבית, חינוך אסלאמי ועבודה סוציאלית. שכר הלימוד משולם על ידי לענייני אסירים של אש"ף, אשר ממומן על ידי הקרן הלאומית הפלסטינית שהוכרזה לאחרונה כארגון טרור.

תנאי הקבלה לתכנית: לאסיר עצור שטרם נגזר דינו אסור להירשם. האסיר צריך להיות בעל תעודת בגרות המוכרת על ידי משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברמאללה עם ממוצע של 85 ומעלה. מותר לאסיר שמשך גזר דינו עולה על 3 שנים להירשם לתכנית, חוץ מסטודנטים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה שיכולים להצטרף ללא קשר למשך גזר דינם.

לאסירים באופן כללי, ולאסירים ביטחוניים בפרט, מותר לקיים רק פעילויות המותרות להם על פי החוק וכללי שב"ס. בהתאם לכך, מאז 2011 אסור לאסירים ביטחוניים להשתתף בלימודי תואר. כזכור, לפני כשנתיים קיבל בית המשפט העליון את עמדת המדינה שלא לאפשר לימודי תואר לאסירים מחבלים. "איני רואה מקום להתערב בקביעת שירות בתי הסוהר, לפיה הוא אינו חייב לאפשר לאסירים לרכוש השכלה אקדמית, על אף חשיבותה, אם מתברר כי המימון לכך מגיע מארגוני ", כתבה הנשיאה מרים נאור, "העברות כספים מארגוני לאסירים – הן כתגמול על העבירות שביצעו, הן כתמריץ להמשך פעילות אידיאולוגית כנגד המדינה – עלול לסכן את ביטחון המדינה".

אסירים ביטחוניים בכלא עופר. ארכיון. צילום: משה שי, פלאש 90
בכלא עופר. ארכיון. צילום: משה שי, פלאש 90

 

מאמר בביטאון אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה מתאר איך התכנית עוקפת את שירות בתי הסוהר (שב"ס): הרשות לענייני אסירים של אש"ף משלמת את שכר הלימוד, עורכי דין מכניסים חומרי לימוד, האוניברסיטה ממנה מחבלים אסירים בעלי תואר שני או דוקטורט לפקח על המחבלים סטודנטים, לבחון אותם, ולתת ציונים ועורכי דין מוציאים את הציונים לרישום באוניברסיטה. תכנית הלימודים הוכנסה לבתי סוהר שבהם עורכי הדין יכולים להכניס חומרי לימוד, ובמקומות שבהם ישנם אסירים עם תארים אקדמיים שיכולים להרכיב "ועדת פיקוח אקדמית" לפקח על הלימודים.

מנכ"ל תכנית הלימודים ברשות לענייני אסירים של אש"ף מוחמד אל-בטה הסביר את הצלחת התכנית: "זו אינה תלויה בגחמותיו של שב"ס ובצעדיו, אלא מבוצעת בקשר ישיר עם הוועדות האקדמיות המפקחות בתוך בתי הסוהר באמצעות עורך דין מטעם מועדון האסיר". לדבריו, "תכנית זו מתבצעת הרחק מהשב"ס, שאין לו כל קשר אליה, שכן הכנסת הספרים מתבצעת על ידי עורכי הדין, וכך גם מתבצעת העברת הציונים".

תגובת שרות בתי הסוהר:
"אין לימודים אקדמיים ואין חומרים שנכנסים לכלא. ככל הידוע לנו, מדובר בתארים פיקטיביים שניתנים ע"י הרשות הפלסטינים כטובת הנאה לאסירים מסיבות כאלה ואחרות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.