האם אנחנו לקראת משבר קואליציוני?  שר החינוך נפתלי השיב היום לשעת שאלות במליאת הכנסת ותקף את אביגדור וכינה את חברי סיעתו “כלבלבים”.

בעת ששר החינוך השיב לשאלתה של ח”כ איילת נחמיאס ורבין החל ח”כ עודד פורר מישראל ביתנו לקרוא קריאות ביניים. בתגובה התנפל עליו בנט: “אתם מאוד לוחמניים היום בישראל ביתנו. אתם גאים בהתעללות של שר הביטחון בציונות הדתית? מה קרה?”. בנט התייחס למשבר סביב הפנימייה הצבאית הדתית “” ואמר “תראה לי שירות צבאי כמו של בוגרי הפנימייה הצבאית. קיבלתם הוראה משר הביטחון לתקוף אותי. לאן ברח שר הביטחון? הם לא באו לשמוע. איווט ליברמן שלח אותם כמו כלבלבים קטנים – לכו תנשכו”. לאחר מכן התנצל השר על השימוש בביטוי כלבלבים ותיקן ל”חיילים”.

משרד הביטחון הודיע הבוקר (ב’) כי ההחלטה לסגור את הפנימייה הצבאית הדתית ‘אור עציון’ תיבחן מחדש, לאחר טענות על אפליית הפנימייה הדתית. אולם העומד בראש המשרד, שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר בתשובה לשאלת כתב 360 במהלך ישיבת סיעת ‘ישראל ביתנו’ בצהריים, כי “לא תהיה שום בחינה נוספת של ההחלטה”.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
“לא תהיה שום בחינה נוספת”. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

השר ליברמן אף הדף את הטענות לאפליית הציבור הדתי בהחלטה להשאיר את הפנימיה הצבאית של בית הספר ‘’ בחיפה לעומת סגירת ‘אור עציון’ ואמר כי “ההחלטה על הפנימייה הצבאית התקבלה עוד לפני כניסתי לתפקיד במסגרת התוכנית הרב-שנתית ‘גדעון'”. השר הוסיף כי “שר הביטחון הקודם קיבל את ההמלצות האלו. עם כניסתי לתפקיד היו פניות חוזרות ונשנות בנוגע לפנימיות, וביקשתי ממנכ”ל משרד הביטחון לבדוק מחדש את הנושא. הוא המליץ בפניי לסגור ‘אור עציון’ ולהשאיר את זו שבחיפה. ההחלטה התקבלה על סמך נתונים הקשורים למערכת הביטחון”. עוד הדגיש ליברמן כי “הפנימייה בחיפה פתוחה לכולם”.

כזכור, משרד הביטחון הודיע הבוקר (ב’) לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, כי בעקבות הטענות שעלו בדיון הוועדה, שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) החליט למשוך את הבקשה לאישור תקציב להמשיך פעילות הפנימיה הצבאית בחיפה במתכונת אזרחית, ולבחון את ההחלטות שהתקבלו לגבי אופן המשך פעילות הפנימיות הצבאיות בחיפה וב’אור עציון’ גם יחד. ההודעה גררה מחיאות כפיים של חברי הוועדה שהשתתפו בדיון היום. אולם, כאמור, נראה שישנה מחלוקת פנימית במשרד הביטחון.

דיון הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון כעת. צילום: דוברות ח"כ מוטי יוגב
דיון הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. צילום: דוברות ח”כ

 

הוועדה התכנסה לבקשת משרד הביטחון, כדי לדון באישור תקציב המשך פעילות הפנימיה הצבאית בבית הספר ‘הריאלי’ בחיפה. בדיון עלו טענות חריפות לאפליה בין ההחלטה לגבי ‘אור עציון’ לבין ההחלטה לגבי , שכן הוחלט להמשיך את פעילותה של הפנימיה בחיפה, אך לסגור מנגד את הפנימיה באור עציון. לבסוף, הודיע המשנה ליועץ המשפטי במשרד הביטחון כי “ליברמן ייבחן מחדש את ההחלטה לסגור את הפנימייה הצבאית באור עציון”.

בישיבת ראשי הקואליציה אתמול, הסכימו ראשי הסיעות החרדיות משה גפני (יהדות התורה), יעקב ליצמן (יהדות התורה) ואריה דרעי (ש”ס), לתמוך בדעתו של שר החינוך נפלתי בנט (הבית היהודי) בניסיון למנוע את סגירת הפנימיה הדתית. בישיבת הסיעה של הבית היהודי היום, אמר השר בנט כי “ההחלטה לסגור את ‘אור עציון’ לא מקובלת עלינו. אני מודיע שאם הבעיה היא כספית, אמצא את המקור התקציבי לשם כך – ולא דרך משרד הביטחון”.

על “החלטת משרד הביטחון לתקצב את הפנימיה הצבאית בחיפה ב-101 מיליון ש”ח ולעומתה לסגור את הפנימייה הצבאית הדתית באור עציון” אמר בדיון ח”כ מוטי יוגב (הבית היהודי) כי הייתה “תמוהה ומקוממת”, והוסיף בסופו של דבר כי הוא “שמח ומודה לשר הביטחון, על החלטתו לשקול את הנושא מחדש”.

לדבריו, “הפנימיה באור עציון הצמיחה מפקדי שדה בכירים ומקצועיים, לצערנו גם נופלים, ראויה להמשיך לגדל דורות של לוחמים ומפקדים. המחשבה שאפשר לאחד את הפנימיות לאחת בחיפה, נעשתה לצערי ללא עבודת מטה ראויה, ללא הבנת החינוך הדתי וצרכיו, ללא נתונים משווים מדויקים של עלות תקציבית ותוצר של בוגרים. נמשיך לפעול בכל כוחנו, למנוע את סגירת הפנימיה הצבאית אור עציון”.

""לא יעלה על הדעת שמשרד הביטחון ינקוט במדיניות איפה ואיפה". ח"כ יוגב בדיון הוועדה. צילום: דוברות ח"כ מוטי יוגב
“לא יעלה על הדעת שמשרד הביטחון ינקוט במדיניות איפה ואיפה”. ח”כ יוגב בדיון הוועדה. צילום: דוברות ח”כ מוטי יוגב

 

בטרם הודיע המשנה ליועמ”ש על בחינת ההחלטה מחדש, זעם אודותיה השר בנט ואמר כי “‏החלטת משרד הביטחון לסגור את הפנימייה הצבאית הדתית אור עציון היא תמוהה ומקוממת. העמידה מפקדים מעולים ונופלים רבים לצערנו”. עוד הודיע בנט: “נפעל למנוע סגירתה”.

“לא יעלה על הדעת שמשרד הביטחון ינקוט במדיניות איפה ואיפה ויסגור את הפנימייה הצבאית אור עציון, פנימיה מפוארת ש 65% מבוגריה ממשיכים במסלול הקצונה”, אמר במהלך הדיון ח”כ יוגב, “ההחלטה לבטל את סגירת הפנימייה הצבאית בחיפה היא מבורכת, אך אי קבלת החלטה זהה לגבי הפנימיה באור עציון, מפלה ומעוררת סימני שאלה”.

תיסגר? תלמידי הפנימייה התורנית הצבאית "אור עציון"
תיסגר? תלמידי הפנימייה התורנית הצבאית “אור עציון”

לדבריו, “הטענה שהעניין הוא תקציבי לא מחזיקה מים, שכן ועדת חוץ ובטחון מתבקשת לאשר 20 מיליון שקלים בשנה לחמש שנים עבור הריאלי בחיפה, סך הכל 100 מיליון ש”ח לחמש שנים, ואילו עלות הפעלת הפנימייה הצבאית באור עציון היא 6 מיליון ש”ח לשנה, כלומר 30 מיליון ש”ח לחמש שנים”.

ח”כ יוגב תקף בישיבה את ראש האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון: “קבלת ההחלטות בצורה כזאת במערכת הביטחון אינה מקובלת , אם ככה אתם מקבלים החלטות אנחנו במצב קשה מאד. זו החלטה מפלה, זה עוול, וזה עיוות”.

“למה לחילוניים כן ולדתיים לא מגיע?”

גם ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים , הגיע לדיון בוועדה ובמתקפה חריפה נגד ההחלטה הראשונית על סגירת ‘אור עציון’, אמר כי “מדובר בעוול”. הרב הוסיף ואמר: “מילא כשהודיע לי אז שר הביטחון יעלון שהוחלט לסגור את הפנימיות הצבאיות בכלל, אז לא היה לי מה לומר. עתה אני מגלה לחילוניים כן. לדתיים לא. לא האמנתי שלכך נגיע. באתי לזעוק נגד העוול”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.