המערכת הפוליטית סוערת בעקבות האולטימטום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל. בעוד שר החינוך נפתלי מגבה, יו"ר האופוזיציה יצחק נפגש עם השר הגרמני. כזכור, אמש (ב') התנה רה"מ את פגישתו המתוכננת להיום בצהריים עם גבריאל בכך שיבוטלו פגישותיו עם ארגוני השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' ו-'בצלם'. זיגמר שלא נענה לדרישה לביטול פגישותיו עם הארגונים אמר כי "אם הפגישה עם נתניהו תבוטל, זו לא תהיה דרמה והדבר לא ישנה את היחס שלי כלפי ישראל".

ח"כ הרצוג ושר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, הבוקר. צילום: דוברות ח"כ הרצוג
ח"כ הרצוג ושר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, הבוקר. צילום: דוברות ח"כ הרצוג

שר החינוך נפתלי בנט פרסם הודעת תמיכה בהחלטתו של נתניהו. ״אנחנו מגבים את נתניהו בהחלטתו בעניין ביקור ", כתב בנט. "שוברים שתיקה הוא לא ארגון שהוא אנטי נתניהו, אלא אנטי צבא הגנה לישראל ולא ראוי ששר זר שמבקר במדינה מסוימת יפגש עם גורמים שפועלים נגד אותה מדינה. אנחנו לא היינו עושים את זה ומצפים מידידנו שלא יעשו את זה״. גם סגנית שר החוץ, , גיבתה את ראש הממשלה. "‏מגבה את החלטת ראש הממשלה להציב קו אדום בנוגע לארגונים אנטי ישראליים כמו בצלם ושוברים שתיקה. זה מאבק חשוב נגד מוציאי דיבת ישראל בעולם".

גם שר הביטחון לשעבר, משה , הביעה תמיכה בגישת נתניהו: "תומך בדרישתו של ראש הממשלה משר החוץ הגרמני, בעניין ׳שוברים שתיקה׳. המימון והבחישה מאירופה בנושאים אלו, חוצה קווים אדומים ביחסים בין מדינות".

מנגד, יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג מיהר להיפגש עימו הבוקר, ולמרות האולטימטום הפגישה המתוכננת של גבריאל עם נשיא המדינה רובי ריבלין צפויה להתקיים כסדרה.

לבני: "נתניהו הופך את הארגונים לקדושים מעונים בעיני העולם"

"סיימתי פגישה טובה עם שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל ,ידיד ישראל. הסברתי את אתגרי צה״ל מול הטרור ושוחחנו על שיתוף פעולה אסטרטגי ישראלי-גרמני בתחומים רבים", כתב הרצוג בטוויטר לאחר הפגישה. במפגש בין השניים הודה הרצוג לשר הגרמני על תמיכתו ותמיכת ממשל מרקל בישראל ואמר כי "אסור לאבד את חזון שתי המדינות ואני פועל לקידום ההסדר החשוב לשני העמים כל העת. דבר שכמעט עלה לי בקריירה הפוליטית שלי לפני כשנה". עוד הוסיף כי "בד בבד עם הפעילות ההומניטרית המבורכת, ההסתה והאלימות חייבים להיפסק ועלינו לשמור על בטחון אזרחינו".

זיגמר, לא רוצה לעשות דרמה. צילום: רויטרס
זיגמר, לא רוצה לעשות דרמה. צילום: רויטרס

הרצוג הביע בפני גבריאל את הסתייגותו מהארגונים הקוראים לחרם על ישראל בעולם ומכפישים את שמה ואמר כי, "צה"ל מתמודד מול איומי טרור מתוחכמים באזור המורכב ביותר בעולם. בכל מערכות ישראל צה"ל הוכיח שוב ושוב כי פעל על פי כללי המשפט הבינלאומי, תוך שמירה על זכויות אדם, ולא פעם תוך כדי סיכון ממשי של חיי החיילים בשטח, שנמנעו מפעולה מחשש לפגיעה באזרחים שנמצאו באזורי הלחימה ולא פעם שימשו כמגן אנושי בידי המחבלים". יו"ר האופוזיציה משר החוץ הגרמני, שממשלתו תתערב בהחזרת הבנים, הדר גולדין ואורון שאול, הביתה ובשחרורו של אברה מנגיסטו.

חברת מפלגתו של הרצוג, ח"כ , אמרה בתגובה לאולטימטום כי "החלטת ראש הממשלה מעמידה את ישראל וממשלתה באותה רמת חשיבות של ארגונים קטנים, באופן שמעלה אותם לדרגת קדושים מעונים בעיני העולם. ככה זה שאין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים. זהו אקט של בהלה וחולשה שמעביר מסר עקום ומוטעה שיש לנו מה להסתיר וישראל אינה המדינה הדמוקרטית שאנחנו גאים לומר שהיא. במקום החרמה, עדיף להתמודד מול הטענות שלהם באופן ישיר ולתת את התשובות המצוינות שאני יודעת שלישראל וצה״ל יש במענה".

שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל המכהן גם כסגן הקנצלרית בגרמניה, הינו מבקר חריף של ישראל בסוגייה הפלסטינית ואף כינה את ישראל בעבר "משטר אפרטהייד" לאחר ביקור ברשות הפלסטינית ובחברון. כמו כן, ב-2015 מיד לאחר חתימת הסכם הגרעין ביקר זיגלר, איש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית באיראן והיה לנציג הראשון מממשלה מערבית גדולה שמגיע לביקור במדינה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא