למרות שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מדווחת על מימוש , במערכת הביטחון אומרים היום כי לא רק שלא נטשה את חזון ההתחמשות בנשק גרעיני, היא שואפת לשם ביתר שאת ומהווה את הבעיה הגדולה של . גורמים ביטחוניים רואים באיראן כאיום ממשי מאחר והיא מביאה עמה את התמונה המלאה ולא רק את התופעה. כלומר, לאיראן יש כיום לא רק חזון אלא גם יכולת ממשית להגיע ליעדים.

הסכם הגרעין בלוזאן. מנהיגי ששת המעצמות. צילום: US State Department
הסכם הגרעין בלוזאן. מנהיגי ששת . צילום: US State Department

בניגוד לשנים עברו שהסכם הגרעין היה נראה כהסכם טוב, במערכת הביטחון מבינים היום כי הסכם הגרעין מהווה בעיה בגלל שלוש בעיות מהותיות: הראשון הוא שאין בו שום מנגנון מוגדר ליום שאחרי ההסכם, כלומר ב"יום שאחרי" איראן יכולה לייצר באין מפריע. השני הוא שהאיראנים על פי ההסכם יכולים להתקדם בכל הקשור למחקר ולפיתוח. והשלישי הוא שאין בהסכם שום מרסנים לפיתוח נשק בליסטי שיכול באחת להפוך לנשק גרעיני.

אחת הדוגמאות הבולטות בפרובוקציה שאיראן מייצרת ניתן לראות בכותרות מהשבוע האחרון על ניסוי טיל בליסטי שיכול להגיע לשטח ישראל. אחרי ניתוח מודיעיני, ניתן לומר היום כי מדובר ב-"פייק ניסוי". הערכות הן כי מדובר באותו שיגור מחודש ינואר ובמחזור תמונות ממנו. אגב ניסוי שנכשל והביך את איראן. העולם נפל בפח של השיגור הזה ושל הפרסום שרכב על גל העימות אמריקאי צפון קוריאני. גם כאן חוטא הסכם הגרעין שלא מונע מאיראן באופן ברור לבצע ניסויים כאלה. בהסכם יש קריאה לא לבצע ניסויים ולא לפתח נשק אבל אין איסור שכזה.

לצד זה איראן ממשיכה להתעצם ולפתח נשק. שנים המודיעין של אמ"ן מתריע בפני העולם בנושא הפיתוח. העולם לא האמין לאמ"ן ולצערנו אמ"ן צדק. המתכון הוא פשוט, לוקחים טיל פשוט, מפרקים ממנו את המוח שותלים בו מוח חכם מונחה ג'י פי אס. בחלק האחורי מרתכים כנפונים, והנה טיל מדויק, מסוכן ואתגר גדול.

לגיטימציה באמצעות סחר במודיעין

לצד האכזבה מהסכם הגרעין, ישראל כן מצליחה לקבל אוזן קשבת בעולם כולל בעולם הערבי. אחת הדרכים לכך הוא סחר במטבע, לא כזה שסוגרים בתכניות חסכון, אלא במודיעין. מאז הפיגוע בעיתון שרלי הבדו הוחלט באמ"ן להתחיל לאסוף מודיעין בעולם נגד הטרור העולמי.

ראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי בכנס הרצליה. צילום: חגי פריד
יוצא לשורה של מפגשים. ראש אמ"ן האלוף בכנס הרצליה. צילום: חגי פריד

ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי יוצא לשורה של מפגשים ופוגש בכירים במנגנוני מודיעין מקבילים. ישראל תורמת מודיעין למערב, ראש אמ"ן מתדרך שגרירים תדרוכים הכוללים ראיה אסטרטגית כולל שגרירים באו"ם שמקשיבים וארגוני מודיעין בעולם מסכלים פיגועי טרור בזכות המידע מישראל. לא בכדי מדינות ערביות שיפרו את יחסם עם ישראל וחלקם אף פועלים במניעת הפגיעה בלגיטימציה של מדינת ישראל. אם הדבר הזה יתעצם, ישראל תהפוך לשחקנית מרכזית בייצוב האזור כולו, כך מקווים במערכת הביטחון.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.