אמש שודר בערוץ 1 הסרט הדוקומנטרי והשערורייתי '' המנסה להבין את עולמה של מחבלת מתאבדת.
במהלך ההכנות לסרט הגיעו היוצרות לבית המחבלת השאהידית, שיפא אל קודסי, בטולכרם כדי לראיינה אודות הנסיבות לניסיון שלה להפוך למחבלת מתאבדת באיתניפאדה השניה.
אל קודסי תכננה לבצע פיגוע ליד בסיס בשרון ב-2002, נתפסה, נכלאה ושוחררה לאחר 6 שנים בכלא.

"מטרתי היתה רק נקמה". אל קודסי. צילום מסך מתוך הסרט באתר ערוץ 1
"מטרתי היתה רק נקמה". אל קודסי. צילום מסך מתוך הסרט באתר ערוץ 1

"כל הרעיון הוא להזדהות עם הגיבור שלך ולהבין את העולם הפנימי והחיצוני שלו" אומרת , במאית הסרט ומסבירה כי מה שהביא אותה לביים את הסיפור הוא הזדהות עם הצד הפמיניסטי.
קימור טוענת כי מאחורי מחבלת המתכננת לבצע פיגוע התאבדות ישנם מניעים של מצוקה נפשית: "כשאדם הולך לעשות משהו כל כך קיצוני ולהתאבד, חייבת להיות לזה יותר מסיבה אחת. אני לא מאמינה שזה נובע רק מאידיאולוגיה אלא משהו שמתיישב על מצוקה פרטית עמוקה. ואפילו אם הסיפור של סמירה הוא רק סיפור של אשה אחת, אז מה. יש לו זכות קיום".

גם , תסריטאית הסרט בעיבוד הקולנועי שלו, הרגישה כי היא מסוגלת להזדהות עם גיבורת הסרט שלה: "יכולתי להזדהות עם המקום הנשי שלה ועם המקום של החולשה. כשאתה חלש, הרבה יותר קל לעשות עליך מניפולציה".

את המימון לסרט קיבלו היוצרות מ'קרן מקור' ו'המועצה הישראלית לקולנוע', גופים המקבלים את כספם מתקציב המדינה.
גדעון גנני, יו"ר קרן מקור שתמך בפרויקט, התנה את מימונו בכך שיהיה בערבית עם שחקנית ערביה.
יש לציין כי ההצגה הישראלית 'סמירה', העוסקת במחבלת מתאבדת בבימויה וגילומה של ברזילי, נפסלה על ידי שלטונות סין.

"אני לא מאמינה שזה נובע רק מאידיאולוגיה אלא משהו שמתיישב על מצוקה פרטית עמוקה". קימור. תמונה : EDK
"אני לא מאמינה שזה נובע רק מאידיאולוגיה אלא משהו שמתיישב על מצוקה פרטית עמוקה". קימור. תמונה : EDK

במרכז הסרט העלילתי עומדת מחבלת מתאבדת (בגילומה של ראידה אדון), אלא שבניגוד לאל קודסי היא יצאה לפיגוע התאבדות מסיבות אחרות. היא בחרה לעשות זאת לאחר שבני משפחתה ראו בה מופקרת.
"העניין כאן הוא העניין הנשי והתרבותי. יש פה אשה שלימדו אותה להאמין שמה שכתוב בקוראן זו האמת. מבחינתה, היא לא הלכה לעשות פיגוע אלא למות כדי לכפר על החטאים שלה ועל כך שבגדה בבעלה. על הדרך היא מאמינה שגם תגיע לגן עדן. המקרה הזה מייצג סיפור של הרבה נשים" אומרות השתיים.

את העובדה כי מחבלת מתאבדת בוחרת לרצוח חפים מפשע במסגרת ההתאבדות מסבירות היוצרות באומרן על המחבלת: "בבסיס שלה היא אדם מיוחד. במהלך החקירה מול אנשי השב"כ היא כל הזמן לוחמת על שלה. היא לא מייללת. היא ניסתה ללמוד ולהתפתח. היא לא האשה המוכה שהיתה מוכנה לספוג מכות ולהמשיך הלאה. היו לה שאיפות בחיים. בתוך המסגרת הקטנה שלה היא מצאה דברים מעניינים לעשות עם עצמה. היא ביקשה לקרוא ספרים, להשכיל. אבל כל פעם שיש לה כבר איזו הזדמנות היא נתקלה בתקרת הזכוכית שרק הולכת וחונקת אותה. בסופו של דבר כבר לא היתה לה ברירה כי דבר אחד היא לא היתה מוכנה לעשות וזה לפגוע במשפחה שלה. אז בסוף, היא יוצאת להיהפך לשהידית מתוך מקום אלטרואיסטי. שום דבר לא נעשה אצלה מרוע".

ברזילי, בתו של איש המוסד אברהם ברזילי, שאבה את ההשראה לסיפור מהרצאותיו. "אני מגיעה מבית אתאיסטי ואני מאלה שמאמינים שהדת היא מקור האסונות בעולם. בבסיס הדתות גן עדן הוא ההבטחה האולטימטיבית והגיהנום הוא החרדה האולטימטיבית. התחלתי לחקור את זה והשילוב הזה בין גן העדן לתפישות הפמיניסטיות שלי הוא שמשך אותי להתעסק בנושא מכלתחילה".

"יכולתי להזדהות עם המקום הנשי שלה ועם המקום של החולשה". ברזילי. צילום: רון זמיר
"יכולתי להזדהות עם המקום הנשי שלה ועם המקום של החולשה". ברזילי. צילום: רון זמיר

ברזילי: "יש הרבה סיפורים של מחבלות מתאבדות שסיפרו שהיה עליהן כתם ושהדרך היחידה שלהן להציל את נפשן ולהציל את כבוד המשפחה שלהן זה לפדות את עצמן כשהידיות.
אצל כל אדם קיצוני מבחינה פוליטית הדבר נובע ממצב נפשי. שנאה וכעס ונקם זה מצב נפשי. זה לא יכול להיות רק עניין אידיאולוגי. גם ביהדות לא חסרים קיצונים שמנסים להשפיל ולכסות את הנשים כדי שלא נראה מהן טפח. רק לפני שנה הלך ישי שליסל, הוציא סכין ודקר את שירה בנקי והרג אותה. גם הוא עשה את זה בשם הדת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא