לראשונה, מדינת ישראל לא מתנגדת לניתוקי לערים . בגלי צה"ל נחשף הבוקר כי בתשובת המדינה לעתירה בבג"ץ, לראשונה מודה המדינה כי לא תתנגד לסנקציות שמפעילה חברת כנגד הרשות הפלסטינית.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

כזכור, לרשות הפלסטינית חובות עתק לחברת החשמל, חובות שרק הולכים ותופחים. לפי הערכות, החובות עומדים על קרוב ל-2 מיליארד שקלים. לפני מספר חודשים החלה לנתק את זרם החשמל למספר פלסטיניות לזמן קצוב. בין היתר, זרם החשמל הוגבל או הופסק לזמן קצוב באזור יריחו, בית לחם, מזרח ירושלים, שכם וג'נין.

בתגובה, עתרו הפלסטינים לבג"ץ שכצפוי נענה מידית לפניית הפלסטינים והקפיא זמנית את ניתוקי החשמל. המדינה, שנדרשה לעמדתה בנוגע לניתוקים, נקטה עד עתה בקו השולל את הסנקציות כנגד האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית ביו"ש. הסיבות, כפי שהובהר, הן נזק מדיני ובמקרים מסוימים גם ביטחוני. בסמכות המדינה להורות לחברת החשמל לחדול מניתוקי החשמל ומי שמחליט כיצד להורות לחברת החשמל לנהוג – היא הממשלה.

אלא שבאופן מפתיע, הודיעה המדינה בתשובתה לבג"ץ כי תאפשר לחברת החשמל לנתק את זרם החשמל לערי הרשות הפלסטינית. מה שעוצר כעת את הסנקציה הוא צו שהוציא בג"ץ ומקפיא את הצעד עד לדיון הבא בעתירה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.