בכיר בארגון “” מנופף בדגל אש”ף ביום ירושלים, 2011

ד”ר אבנר ענבר, בכיר בארגון השמאל הקיצוני “מולד”, קרא לפעילי שמאל בארה”ב להימנע מלטפח קשרים עם שמשמש קונסול ישראל בניו יורק, זאת בשל דעותיו המדיניות הימניות של דיין. הידיעה פורסמה לראשונה על ידי ישי פרידמן באתר NRG.

במפגש שקיים ענבר עם מספר אנשי שמאל אמריקאים הביע את מורת רוחו מהיחס החיובי שאותו מקבל דיין הקהילה היהודית והבהיר כי זה לא מקובל על המחנה הפוליטי שלו.

מה שהעלה את חמתו של ענבר זו כתבה מפרגנת שקיבל דיין בעיתון “” ובה תואר כיצד אחד מראשי המתיישבים ביו”ש הפך לדמות קונצנזואלית בארה”ב, כולל בקהילות ליברליות. “זו בחירה שצריך לעשות”, אמר ענבר. לדבריו, “אנשים צריכים להבין מה דני דיין מייצג. לא השקפת עולם שאפשר להשלים איתה”.

דני דיין. מתנגדיו ניהלו קמפיין הכפשה בינ"ל נגד מינויו. צילום: פלאש90
דני דיין. צילום: פלאש 90

ענבר איים כי אם תימשך התמיכה של השמאל היהודי האמריקאי בדיין שיתוף הפעולה עמו ועם אנשים שכמותו עלול להיפגע. “לנו יהיה קשה להזדהות עם הכיוון שאתם מייצגים ועם הציפייה שאנחנו נשתף פעולה עם פרויקטים מטרות ואינטרסים של המוסדות שלכם כאן בישראל”, אמר ענבר. לטענתו, “ישראל היא חברה שמצויה במאבק ובסיטואציות כמו אלה לפעמים צריך לבחור צד”.

דני דיין מסר בתגובה לדברים: “כנראה שההצלחה שלי ביצירת שיח כנה עם כל רובדי החברה האמריקאית בכלל ועם הקהילה היהודית בפרט מכניסה גורמי שוליים בארץ למצוקה. אני אמשיך להידבר עם כל צבעי הקשת הפוליטית האמריקאית. גורמים ישראלים שינסו למנוע את זה יבודדו את עצמם, לא אותי”.

גם במשרד החוץ התנערו והביעו תמיכה מוחלטת בדיין: “דני דיין הוא נציג מדינת ישראל בניו-יורק, הוא אינו מייצג מגזר כזה או אחר אלא את המדינה כולה והוא עושה זאת בכישרון רב ובהצלחה. אנו מתנגדים בתוקף לתרבות של פסילה, ומצער מאוד שארגון יהודי, יהיו דעותיו אשר יהיו, נוקט בדרך של שנאת חינם ופגיעה”.

עמוק בתוך השמאל הקיצוני

התנהלות זו שופכת אור על פועלו של ארגון “מולד” שמנסה להציג את עצמו כחלק מהשמאל הציוני, אולם בעיני רבים הוא מצוי עמוק בתוך השמאל הרדיקלי. כך, למשל, רבים מפעיליו הם בוגרי תנועות קיצוניות כמו “שוברים שתיקה”, סולידריות שייח ג’ראח’, ועוד.

לאחרונה ניסה הארגון להרים קמפיין נגד לימודי יהדות בבתי הספר, על ידי השחרת שמן של העמותות המעבירות את הפעילות שם, אולם הקמפיין נכשל לאחר שנתקל בהתנגדות נחרצת מצד שר החינוך נפתלי בנט שתקף בבוטות את הארגון.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.