בקרוב גם בישראל? בית משפט פדרלי בשוויץ קבע כי אין מניעה משפטית לגרש אריתראים מהמדינה מאחר ולא נשקפת להם סכנה.

מפגינים אריתראים מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
מפגינים אריתראים מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המקרה המדובר הוא של אישה בשנות ה-30 לחייה שהגישה בקשת מקלט בשוויץ. בבית המשפט התברר כי היא עזבה את לאחר שסיימה שם את השירות הלאומי, ולא נשקפת סכנה לחייה.

לפיכך, קבע בית המשפט כי ניתן להרחיק בכפייה מהגרים אריתראים שעזבו את המדינה לאחר שסיימו את השירות הלאומי, מאחר ולא נשקפת להם סכנה. פסק הדין למעשה מאמץ את הקביעה של בית הדין האירופי לזכויות אדם שקבע שלמהגרים אריתראים אין עילת מקלט.

פסק הדין מאמץ גם את הקביעה של בית הדין האירופאי לזכויות אדם, שהתפרסם ביוני השנה, הקובע כי אין מניעה עקרונית להרחיק מהגרים אריתראים שאין להם עילת מקלט.

מדובר בהמשך מגמה של פסקי דין פדרליים שפסקו באופן דומה כשדנו בבקשות מקלט של אריתראים.

יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית מסר: “בית המשפט בשוויץ מאמץ את העמדה שעולה ממספר רב של דו”חות שנכתבו על ידי ממשלות וגופים אירופאים בשנים האחרונות. הגיע הזמן שגם ממשלת תתחיל ליישם מדיניות שתתבסס על המידע הרב שהצטבר על אריתראה, כמו גם על התקדימים המשפטיים שיוצאים בנושא מהאיחוד האירופי, ותפעל להרחקת אריתראים שאין להם עילת מקלט ישירות למדינות מוצאם. לאור פסק הדין האחרון של בית המשפט העליון בנוגע להרחקה למדינות שלישיות, זה לא רק אפשרי, אלא גם מתבקש ומחויב המציאות”.

מחאת האריתראים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
מחאת האריתראים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.