22:18 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בית חרושת ל"פליטים"

בית חרושת ל"פליטים"

עורכת דין, כומר נלהב, כסף מזומן ואיש קשר, זה כל מה שנדרש מעובד זר כדי להוציא אשרת שהייה פיקטיבית כפליט בישראל

עורכת דין, כומר נלהב, כסף מזומן ואיש קשר, זה כל מה שנדרש מעובד זר כדי להוציא אשרת שהייה פיקטיבית כפליט בישראל. במרכזו של תחקיר חדשות 2 שפורסם אמש (ה'), הוצגה השיטה בה מתחזים עובדים זרים ותיירים לפליטים חזרי ישע, ומנפיקים "מסמך הגנה" שמאפשר להם להישאר בישראל עד שיתברר מעמדם במשרד הפנים.

תעשייה שלמה פועלת כדי להשאיר אותם בישראל. מסתננים. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
תעשייה שלמה פועלת כדי להשאיר אותם בישראל. מסתננים. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

ג'ודית אטאי, אזרחית אוגנדה, היא סטודנטית בישראל בעלת אשרה חוקית. במהלך התחקיר הצטיידה ג'ודית במצלמה נסתרת ואמצעי הקלטה וחשפה חוליה אחר חוליה בשרשרת המרמה.

בתחנה הראשונה נמצא הכומר ג'רמייה דריו מכנסיית "הרם את ראשך השמיימה" שבדרום תל אביב. הכומר היגר לישראל מניגריה וכיום בעל אזרחות ישראלית. הוא מקבל בכנסייה סטודנטים ותיירים שמגיעים לדרשותיו ומלווה אותם במהלך שהותם בישראל. הוא מבטיח להם חיים טובים יותר ומציע למי שרוצה להישאר בארץ להתרחק מנמל התעופה.

בשיחה מוקלטת בין ג'ודית לג'רמייה היא ביקשה ממנו לעזור לה להישאר בישראל ושאלה אם יש לו רעיון לסייע לה. הכומר שחשד שטומנים לו פח התגונן מיד וטען "אני לא הממשלה" וכי אינו יודע מה לעשות. מאוחר יותר קיבלה הסטודנטית הודעה מבחור בשם פול שהציע לה להיפגש בשעת לילה מאוחרת. תמורת 500 ש"ח יפגיש אותה פול עם עו"ד שתוציא עבור ג'ודית את מסמך ההגנה. "את צריכה להיות אמיצה" הוא הציע לג'ודית "הזמן פועל לרעתך".

סיפורי בדים ומזומנים

כשאטאי חזרה אל פול עם הכסף הוא סיפר לה שעורכת דין תטפל בעניינה תמורת 4,000 ש"ח, והזמין מונית על חשבונו שתיקח את ג'ודית למשרדה של עו"ד שרה מינטוס. שרה היא עו"ד לענייני הגירה שמייצגת עורכי דין מול ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין.

עו"ד שרה מניטוס. צילום: צילום מסך חדשות 2
עו"ד שרה מניטוס. צילום: צילום מסך חדשות 2

בקשות המקלט של יוצאי סודן ואריתריאה, נוטות להתקבל במשרד הפנים בשל המצב במדינותיהם. לעומת זאת ליוצאי אפריקה אחרים קשה מאוד לקבל אשרת שהייה בישראל. בשל כך הציעה מינטוס לג'ודית לבדות סיפור שיגרום למשרד הפנים לאשר את בקשתה.

"אביך רוצה לחתן אותך עם אדם אחר, אדם מבוגר משבט אחר כדי להאדיר את שמו או את השבט שלו", הציעה עו"ד ולאחר מכן ציינה שבאוגנדה, ארץ מוצאה של ג'ודית, לא אוהבים הומואים וניתן להשתמש בגרסה זו בבקשת המקלט. "זה בינך לביני אז זה לא שמישהו בבית יוכל לגלות את זה", הרגיעה מינטוס את הלקוחה שבחרה בגרסה השניה. מינטוס ביקשה שכ"ט בן 4,000 ש"ח כאשר התשלום הראשון, בדר"כ כ-1,000 ש"ח, ישולם עם הגשת הבקשה והיתרה תשולם מדי חודש.

"ברגע שנחשפים לתופעה כזאת שבה עורכי הדין, מאכערים, קוסמים למיניהם, מייצרים סיפורי מקלט פיקטיביים אנחנו מורידים דרסטית את רמת האמינות של המערכת למבקשי מקלט תמימים", טען עו"ד תומר ורשה העוסק באשרות ומעמד בישראל. לדבריו, עורכי דין שמפברקים סיפורי פליטים גורמים לנזק רב.

לאחר מכן שלחה מינטוס את ג'ודית בחזרה לכנסייה של ג'רמיה, והסבירה שזה לטובתה ושהיא סומכת על הכומר. בכנסיה כבר המתינה קבוצה נוספת של צליינים אפריקאים שתיכננו לבקש מקלט בישראל. בשיחה עם הכומר הוא הודה בפני ג'ודית שהוא התגונן בשיחתם הראשונה כי חשוב לו לשמור על שמו הטוב. הוא הודה שהוא אשר שלח את פול ומכיר את שרה, וציין כי הוא סייע ליוצאי קמרון להישאר בישראל.

הכומר ג'רמייה. צילום: צילום מסך חדשות 2
הכומר ג'רמייה. צילום: צילום מסך חדשות 2

ב- 01:00 לפנות בוקר שלח הכומר את ג'ודית ל-RSD – היחידה לטיפול בזרים במשרד הפנים ברחוב סלמה בת"א-יפו. בתור הארוך ממתינים מדי יום זרים רבים כדי להגיש את בקשותיהם. לאחר  12 שעות המתנה, הגיעה עו"ד מינטוס והביאה את מסתמכי בקשות המקלט. מינטוס הביאה מים ללקוחה והדריכה את ג'ודית לגור בכנסיה, למצוא שותפים וכמובן גבתה את התשלום הראשון.

במשרד הפנים יודעים כי לא מדובר ב"שרשרת" היחידה שפועלת כדי לבדות בקשות מקלט למגרי עבודה זרים ולתיירים. קשה מאוד לאכוף את התופעה הזאת, שמעמיסה על המערכת ופוגעת בפליטים האמיתיים.

בעקבות שידור הכתבה הודיע שר הפנים, אריה דרעי, כי יטפל בפרשה. עוד ציין כי יפנה אל  הגורמים הרלוונטים ובכללם המשטרה והשר לביטחון פנים גלעד ארדן "בכדי להפסיק מיידית את התופעה החמורה של זיוף מעמד פליט לתיירים".

תגובות

פול צפאק מסר בתגובה: "אין לי שום קשר לכומר או לעורכת הדין. אני מתפלל בכנסייתו של הכומר ולעורכת הדין ניגשתי כדי לבקש בקשת מקלט מאחר שאני חושש מארגון טרור הפועל בארצי שלוחץ עליי להצטרף לשורותיו".

עורך דינו של הכומר ג'רמייה, מתן חודורוב, מסר כי "הכומר מכחיש מכל וכל את כל ההאשמות הבלתי מבוססות שהועלו בכתבה. הכומר משמש מנהיג רוחני של האוכלוסייה האפריקנית במשך כ-9 שנים ובין היתר מספק להם תמיכה רוחנית, מקום תפילה ולימוד. הכנסייה משמשת כבית לכל דבר לאלו החיים מתחת לעוני, כך שברור שלא מדובר במקום מסתור. כל שעשה הכומר הוא לפעול בהתאם לתפקידו ולספק לאותם הנזקקים קורת גג ללון תחתיה פן ימצאו את עצמם ישנים ברחוב. בשל גילה הצעיר של הבחורה הרלבנטית ומפאת הפחד שיארע לה דבר רע, אף הציע בהגינותו ובתום לבו להסיע אותה ונערים צעירים נוספים, שלנו באותה העת בכנסיה, ליחידת הפליטים בסלמה ועזב את המקום מיד לאחר מכן ואין בכך כל עבירה".

עורכת הדין שרה מינטוס מסרה בתגובה: "אכן אני מסייעת למבקשי המקלט אף באיתור קורת גג ארעית, על מנת שחלילה לא יהפכו להומלסים, ואין בכך אלא התנהגות אנושית מן המדרגה הראשונה. מטבע הדברים, מבקשי מקלט שמגיעים למשרדי אינם מכירים את העילות המשפטיות שמאפשרות הישארות בישראל".

לדברי מינטוס, היא "מפרטת בפניהם מהן הנסיבות המאפשרות הישארות בארץ והמצדיקות בקשת מקלט. כך עשיתי גם במקרה זה, ובסופו של תהליך חתמה הלקוחה על תצהיר המאשר כי כל העובדות שפירטה נכונות. אינני חלק מכל 'רשת' כפי שאתם מנסים לטעון או לרמוז. אין לי שום ידיעה על כספים שגבה מאן דהוא כדי להפנות אלי מבקשי מקלט, ואין לי כל חלק בכך".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"