שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב אירית הרמל קבעה כי הלימודים בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים יחלו היום ב-9 בבוקר, במקום ב-11. במהלך הדיון השופטת ביקשה מהסתדרות המורים להפסיק את השביתה אך המורים סירבו.

מחאות המורים. צילום: ארכיון פלאש 90
מחאות המורים. צילום: ארכיון פלאש 90

ההסתדרות  השביתה הבוקר  עד השעה 11 את גני הילדים, בתי הספר היסודיים וחלק מחטיבות הביניים, כשבבתי הספר וגני הילדים של החינוך המיוחד יתקיימו לימודים כרגיל.

ההכרזה על השביתה התקבלה בהפתעה במהלך משא ומתן שהתנהל בין הצדדים ועל רקע הבחירות לראשות הסתדרות המורים, שיתקיימו במאי הקרוב, והמאבק על ראשות הארגון, לאחר עזיבתו של מזכ״ל ההסתדרות לשעבר, יוסי ורסמן, החשוד בפלילים. העילה הרשמית לשביתה היא ניכויי השכר בתלושי המשכורת של המורים, שהחלה עם תחילת שנת הלימודים.

מזכלי"ת ההסתדרות יפה בן דוד אמרה כי "הפגיעה בשכרם של עובדי ההוראה בשיעור של אלפי שקלים, בנימוק של טעות לכאורה אינה מקובלת עלינו. דרישת הסתדרות המורים היא למנוע המשך הפגיעה והחזרת הסכומים שנוכו וקוזזו משכר עובדי ההוראה. דרישה זו נדחתה על ידי האוצר ולפיכך לא נותרה בידינו הברירה אלא לצאת בשביתת מחאה.

"לא מקובלת עלינו טענת חשבי משרד החינוך לקשיים טכניים הקשורים במערך המחשוב. ממשלת ישראל צריכה להתבייש! אלפי עובדי הוראה התייצבו לעבודה בחודשים האחרונים, במסירות ואחריות למרות שלא קיבלו שכר מלא. זכותו של כל עובד הוראה לתשלום שכרו המלא ולהבטחת קיומו בכבוד, אינה נופלת מזכותם של שאר אזרחי המדינה השולחים את ילדיהם מדי יום לבתי הספר".

מנגד, במשרד החינוך והאוצר אמרו בתגובה: "משרדי החינוך והאוצר רואים בחומרה רבה את ההחלטה של מזכ"לית הסתדרות המורים הנוכחית, יפה בן דוד, להשבית את הלימודים". לטענתם, מדובר בהחלטה כוחנית, שרירותית ופזיזה. עוד אמרו במשרדים כי "מצער לראות שהתלמידים, ההורים, המורים והמערכת משלמים את המחיר במרוץ שלה לראשות הסתדרות המורים במאי הקרוב ומשמשים בידיה כלי שרת".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי