תקדים בבית הדין האירופי לזכויות אדם: פסק דין שניתן בימים האחרונים קבע כי מותר להחזיר אזרח אריתראי לארצו לאחר שבקשת המקלט שלו בשווייץ נדחתה. בית הדין נימק את החלטתו בכך שלא נשקפת לו סכנה באריתראה. הידיעה פורסמה לראשונה בעיתון "ישראל היום".

 הפגנת המסתננים ממול ביהמ"ש העליון, ינואר 2017. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפגנת המסתננים ממול ביהמ"ש העליון, ינואר 2017. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האריתריאי עתר לבית הדין וטען כי אם יגורש הוא יהיה נתון בסכנת חיים.  לדבריו, הוא עצמו ערק מצבא אריתריאה וחדר לשוויץ באופן לא חוקי.

"אם האזרח יועבר לאריתריאה", פסק בית הדין, "הוא לא יהיה בסכנה כתוצאה מהמצב הכללי של זכויות האדם בארצו". בית הדין הוסיף כי חרף העובדה שערק מהצבא הוא לא יהיה נתון ליחס בלתי אנושי בארצו.

כעת יש לבחון האם לפסיקה זו תהיה משמעות כלפי השוהים מאריתראה שהסתננו לישראל. במרכז למדיניות הגירה ישראלית אמרו ל"ישראל היום" כי "אין מניעה עקרונית להשיב מהגרים אריתריאים לארצם. בית הדין האירופי לזכויות אדם, הערכאה העליונה באירופה ואחד מבתי המשפט המכובדים בעולם, קבע פה אחד כי אין ביסוס לטענה שנשקפת למהגרים שיוחזרו לאריתריאה סכנה רק בשל הרחקתם". יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית אמר כי "מדובר בפסק דין משמעותי מאוד ובהתפתחות חיובית, שמקרבת אותנו לסיום סאגת ההסתננות לישראל".

יצוין כי על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה חיים בישראל כ-40 אלף וכ-30 אלף מהם מאריתראה.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא