הבוקר (ב') שיגרו יו"ר "", ח"כ , ויו"ר סיעתו ח"כ , פניה בהולה ליו"ר וועדת חוץ וביטחון לכנס בהקדם את הוועדה. לפיד ושלח החברים בוועדה, דרשו מדיכטר לזמן לוועדה את ראש הממשלה המכהן גם כשר החוץ.

בכוונתם לברר כיצד מתכוון נתניהו לטפל במשבר שנוצר בעקבות ההחלטה האנטי ישראלית שהתקבלה בסוף השבוע שעבר במועצת הביטחון של האו"ם.

דרשו לכנס את הוועדה ולזמן את נתניהו. ח"כ שלח ולפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דרשו לכנס את הוועדה ולזמן את נתניהו. ח"כ שלח ולפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ביממה האחרונה, בעקבות החלטתה של מועצת הביטחון על ההתנחלויות, אנו עדים להידרדרות מסוכנת ביחסי החוץ של ישראל, ובכלל זה עם המעצמות הגדולות בעולם ועם כמה מהטובות שבידידותינו.  איננו נכנסים במכתב זה לניתוח התהליכים והצעדים שהובילו להחלטת מועצת הביטחון, החלטה עוינת וקשה לכל הדעות", כתבו לפיד ושלח.

"ואולם לדעתנו חובה לכנס בהקדם האפשרי את מליאת הוועדה ולזמן אליה את ראש הממשלה, שהוא כידוע גם שר החוץ כדי שהוועדה תוכל לשמוע כיצד הוא מתכוון לטפל במשבר הזה", חתמו השניים את מכתבם.

בקשת השניים מגיעה על רקע המשך מתקפתו של לפיד אמש (א') על ראש הממשלה בפוסט ביקורתי שפרסם יו"ר 'יש עתיד' בדף הפייסבוק שלו. "מה שנעשה מאז ההחלטה במועצת הביטחון רק מחמיר את הנזק. לא מבטלים כך פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, לא מדברים כך על נשיא אמריקאי מכהן (כי לא כל מה שמותר לטוקבקיסטים מותר גם להנהגה), לא נוזפים כך בשגרירים שרק ממלאים את תפקידם, לא אוסרים על שרים לנסוע למדינות ידידותיות שאיתן יש לנו קשרי מסחר ובטחון", כתב לפיד.

"מדינה עם כבוד עצמי אינה מודיעה לכל העולם שהיא נעלבה, ולפיכך עכשיו היא רוצה להעליב את כולם בחזרה. ראש הממשלה אינו יכול לתת לרגשותיו האישיים לנהל את מדיניות החוץ של ישראל.  ההחלטה של מועצת הביטחון מחייבת אותנו לבנות תכנית פעולה סדורה, מעשית ויסודית, שתמנע פגיעה בכלכלה הישראלית, בביטחון המדינה וביחסינו הבינלאומיים. מה שאנחנו צריכים כרגע זה לחזק את יחסי החוץ שלנו, לא להחליש אותם", הוסיף לפיד.

בליכוד השיבו לדברי לפיד כי "תגובתו של יאיר לפיד לא מפתיעה אף אחד. מדובר במדיניות רופסת שהשמאל מוביל מזה שנים רבות: נותנים לך סטירה, תגיש את הלחי השנייה. לפיד מוכיח שוב הוא מפלגת שמאל בתחפושת – ותו לא".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.