סגן נשיא ארה"ב מייק פנס אמר היום (ד') כי הממשל האמריקאי יציג בתוך כמה ימים גרסה מחודשת לצווים הנשיאותיים עליהם חתם הנשיא דונלד טראמפ בחודש ינואר. כזכור, הצווים המקוריים אסרו כניסת מהגרים לארה"ב משבע מדינות בעלות רוב מוסלמי, ועצרו קליטת פליטים במדינה. בפברואר, שופט פדרלי מסיאטל עיקב את הצו באופן זמני והממשל האמריקאי כשל בניסיונו לבטל את פסיקת השופט.

"אנו חיים בעולם מסוכן מאוד", מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב. צילום: רויטרס
"אנו חיים בעולם מסוכן מאוד", מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב. צילום: רויטרס

 לפי פנס, "הנשיא נחוש להגן על הצווים הנשיאותיים בבית המשפט, שאנו מאמינים כי הם לגמרי במסגרת תחום פעילותו וסמכותו הנשיאותית". "אנו חיים בעולם מסוכן מאוד", אמר פנס, "ביקרתי עכשיו באירופה ונפגשתי עם מנהיגים של רבים מבנות בריתנו. כולנו מכירים באיום הטרור על העולם. והנשיא טראמפ נחוש לגמרי לעשות כל שביכולתנו בעת הנוכחית כדי להבטיח את ביטחונו של העם האמריקאי, ולהטמיע לשם כך נהלים ביטחוניים חדשים, והצווים הנשיאותיים החדשים יהוו שיקוף של תפישה זו".

פנס לא התבטא לגבי השינויים הספציפיים שיוכנסו בצווים אך לפי הערכת בכירים שסירבו להזדהות, אחד השינויים המשמעותיים יהיה הוצאתה של עירק מרשימת המדינות שנאסרה על אזרחיהן כניסה לארה"ב. בנוסף, יוסר האיסור על כניסת פליטים סורים. אזרחי איראן, סומליה, תימן, סודן, סוריה ותימן לא יורשו להיכנס לארה"ב במשך 90 יום, ותושהה כניסת פליטים חדשים למשך 120 יום ללא חריגות. כמו כן, כל ויזות השהייה בתוקף יכובדו.
 להערכת מומחים משפטיים הצווים החדשים ינוסחו באופן מצומצם יותר , על מנת לנסות ולהבטיח שלא ניתן יהיה לפסול אותם בבית המשפט.


עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20