באירוע שבתרבות בקרית אונו אמר היום יו"ר הקואליציה, ח"כ , כי "העובדה שטראמפ מבקש לנאום במצדה מעידה כי הוא מכבד את ההיסטוריה והסמלים של עמנו, יותר מלא מעט אנשי שמאל בארץ".

ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90
ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90

ביטן הוסיף כי "צריך להבין שטראמפ לא עובד אצלנו, אך מכיוון שהוא אוהב מדינת ישראל, צריך לסמוך על נתניהו שידע לעבוד איתו לטובת מדינת ישראל". עוד אמר יו"ר הקואליציה: "איננו חוששים מהפתעות שעלולות להיות במהלך הביקור. אני סמוך ובטוח שראש הממשלה יודע בדיוק מה הנשיא מתכוון לומר והכל מתואם".

בתגובה לדברים דרש מזכ"ל ערן חרמוני כי ביטן יתנצל. "מעבר למוסר הכפול ולעובדה שח"כ ביטן הוא האחרון שיכול להטיף מוסר בנושא של שמירה על כבוד סמלי המדינה, זאת לאחר שרמס בעצמו לאחרונה את כבוד המשפחות השכולות, מוטב כי ח"כ ביטן יזכור כי לתנועות השמאל ולמפלגת העבודה יש לאורך ההיסטוריה מניות יסוד בייסוד המדינה ובשמירת סמליה, ואף אחד – בוודאי לא יו"ר הקואליציה – איננו יכול לחלק לנו ציונים וללמדנו דבר וחצי דבר על אהבת הארץ והמדינה".

הרצוג: "ביקור טרמאפ – שובר שוויון"

באירוע שבתרבות בראשון לציון, התייחס יו"ר האופוזיציה, ח"כ (המחנה הציוני), אף הוא לביקורו של נשיא ארה"ב בישראל. "הביקור של הוא ביקור שובר שוויון ואחריו נדע האם יש לנו ראש ממשלה שמבין את הצורך בהסדר או ראש ממשלה שמתכוון להמשיך ולהתחמק מהאתגר הציוני הגדול ביותר של המאה ה-21 – עתידה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי".

לדברי הרצוג, "זה שתהיה לנתניהו תמיכה מאיתנו למהלך מדיני זה ברור. מה שהפיל את הליכוד לאורך כל הדרך ומה שגרם לאריק שרון לעזוב את הליכוד היה הליכוד. נתניהו צריך להחליט האם הוא עובד עבור עם ישראל או עובד עבור ביטן ורגב? שליחו של טראמפ למזה"ת אמר לי שהנשיא נחוש להביא להסדר בינינו לבין הפלסטינים".

ח"כ  (יש עתיד), התייחס גם כן לביקור טראמפ ובאירוע שבתרבות בגן רווה אמר: "עד כה קשה מאוד לפענח את שיטת העבודה ודרך פעולתו של הנשיא טראמפ. אני מקווה שכפי שנהג הנשיא טראמפ בקצת יותר ממאה ימיו הראשונים הוא ינהג גם בהמשך הקדנציה וישים את הנושא הישראלי-פלסטיני בראש סדר העדיפויות".

פרי התייחס לדברי היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר שאמר כי טראמפ יפעל למען זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית: "גם נשיאים לפניו הצהירו הצהרות דומות ובמבחן התוצאה נתניהו ממשיך 'לנהל' את הסכסוך ולא עושה שום צעדים משמעותיים בשביל לפתור אותו. נתניהו מקדש את הסטטוס קוו במקום ליזום ולהנהיג ואני מקווה שטראמפ יהיה זה שיוביל לשינוי ולהתקדמות משמעותית במשא ומתן המדיני".

באירוע שבתרבות בגבעתיים אמר השר לשעבר , המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, "חזרנו לאותה הנקודה של הממשל האמריקני על שתי המדינות, כמו בתקופת אובמה, רק ההבדל הוא במערכת יחסים טובה יותר". בהתייחס לדברי מקמאסטר אמר גבאי כי "נתניהו והימין חיים בהדחקה, ולא ראו שבסופו של דבר טראמפ לא יכול לחזק את המדינות המוסלמיות המתונות והממשלים המתונים ובמקביל לחסל את התקווה הפלסטינית להגדרה עצמית".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא