כולם מדברים על הסערה הגדולה בסוף השבוע, אבל הסופה כבר החלה בשבוע שעבר. זאת הייתה סופה פוליטית, פנים-קואליציונית. סופה שעלולה להגיע למימדים של הוריקן (הליכה לבחירות) אבל צפויה להסתיים בממטרים בלבד, בעננות נמוכה וסתם בתחושה של באסה חורפית.

מסרבים להתקזז. ח"כ יואל חסון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מסרבים להתקזז. ח"כ . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בכלל, נדמה שמאז שדוד ביטן נאלץ להתפטר מתפקידו כיו"ר הקואליציה התחיל הכאוס. ככה זה כשהחתול עוזב את המטבח. העכברים יוצאים מחוריהם וחוגגים. אומנם היו"ר הנוכחי דודי אמסלם יודע להיות בולדוזר כשצריך, אבל בינתיים הוא מתקשה לאחות את השברים ובמטה של קסם לפתור משברים קואליציוניים.

זאת הייתה הגדולה של ביטן, שבזכות יחסיו האישיים עם ראשי הסיעות והח"כים (גם מהשמאל) ידע להימנע מכל משבר שרק נראה באופק. אחרי הכישלון סביב שנדחה בלית ברירה, ואחרי הסאגה המביכה סביב ח"כ יהודה גליק, נאלץ השבוע בעצמו למנוע תבוסה נוספת לממשלה, הפעם סביב חוק מעורר מחלוקת אחר שעלה להצבעה – למחבלים.

נתניהו קרא ללשכתו בכנסת, בזה אחר זה, את כל השרים הסוררים. את שטייניץ היה קל לשכנע, את ליצמן הנוקם לא. נתניהו גם היה זה שמצא פתרון מול ח"כים אחרים שהרגישו לא בנוח עם החוק ובסופו של דבר, בשיניים, הקואליציה נשמה לרווחה.

אף אחד לא רוצה בחירות. וליברמן מאוהבים בכיסא ומאמינים שיש להם עוד מה לתרום במשרדים שהם אמונים עליהם, החרדים מביטים בחרדה בסקרים שמראים את מתחזק משבוע לשבוע, ובנט בטח לא יהיה זה שיפרק ממשלת ימין.

מליאת הכנסת ב- 2017. צילום: פלאש 90
מליאת הכנסת ב- 2017. צילום: פלאש 90

 

אבל בליכוד מזהירים: אם תימשך חוסר המשמעת הקואליציונית – זה עלול לדרדר את המערכת לעוד סבב בחירות מיותר. תסמכו על נתניהו שהוא ימצא סיבה שתיתפס כמוצדקת ציבורית כדי ללכת לקלפי. הבלגן בקואליציה זו בהחלט סיבה טובה למדיי.

ומילה על האופוזיציה שהתעוררה לחיים: ביום פתיחת מושב החורף של הכנסת, לפני כחודשיים, ראיינתי לא מעט ח"כים מסיעות האופוזיציה. כולם הודו בפה מלא ובחוסר חשק שהממשלה יציבה ושלא צפויות הפתעות סוערות במהלך המושב. יואל חסון חשב אחרת. יו"ר המחנ"צ, שיש במשכן מי שמכנים אותו בחצי חיוך "הערס של השמאל", הצליח ליישר קו עם יתר הסיעות ולצאת למלחמה. יש לי לא מעט ביקורת על ההתעקשות המיותרת להתקזז עם ח"כ גליק, אבל סך הכל זה המקום לתת מילה טובה לגבאי, , חסון ולפיד. הם כנראה לא יצליחו להפיל שום חוק, בטח לא את הממשלה, אבל ההתעקשות שלהם וההתמדה ראויות לכל שבח. זה תפקידה של במדינה דמוקרטית.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.