2:49 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ על משבר הרכבת: נתניהו פעל בחוסר סמכות

בג"ץ על משבר הרכבת: נתניהו פעל בחוסר סמכות

בג"ץ דחה את בקשת מרצ להוציא צו הצהרתי אולם החמיא לעותרים: "בזכותכם הבעיה נפתרה"

על רקע משבר עבודות הרכבת בשבת שפרץ באוגוסט האחרון הורה היום בג"ץ למחוק את העתירה שהגישה יו"ר מרצ זהבה גלאון להוצאת צו הצהרתי שיאסור על ראש הממשלה לפעול בחוסר סמכות.

בג"ץ קבע שהנושא תחת אחריותו. השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בג"ץ קבע שהנושא תחת אחריותו. השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, ראש לשכת נתניהו יואב הורוביץ הנחה את מנכ"ל הרכבת זמן קצר לפני כניסת השבת לעצור עבודות פיתוח, על רקע התנגדות החרדים לחילול השבת. בסופו של דבר, ועל אף התנגדות שר התחבורה ישראל כץ, העבודות בשבת לא בוצעו וגרמו להפסקת פעולות הרכבת במוצאי שבת וביום ראשון. בעקבות כך סבלו תושבים רבים מעומס תחבורתי והדבר עורר זעם ציבורי רב. אולם הדבר הגיע עד לכדי משבר פוליטי והשר כץ כמעט ופוטר.

נציגת העותרים עו"ד דפנה הולץ-לכנר טענה בדיון כי בתשובת המדינה לעתירה לא הופיעה הודאה מפורשת בפעולה ללא סמכות, אלא רק טיעון נגד התיאורטיות של העתירה, ולכן יש להוציא צו הצהרתי שיסכל פעולה דומה בעתיד. השופטים לא קיבלו את הטענה והנחו את עורכת הדין להגיש עתירה נוספת אם יהיה צורך בכך.

במהלך הדיון אמר השופט אורי שהם כי "ברור שלראש הממשלה אין סמכות להתערב וגם לא לנציגו, אלא רק לשר העבודה ותו לא. שר העבודה עצמו קיבל החלטות לאחר שהוגשה העתירה". השופט שוהם הסביר כי העתירה זירזה את העניין וגרמה לשר לקבל החלטות. אולם לאחר שההחלטות התקבלו והמדיניות הובהרה "העניין הפך תיאורטי, ולכן אין צורך לתת הנחיה לעתיד". השופט סלים ג'ובראן אמר בדיון: "אנו מברכים על כך שהעתירה הוגשה, מבחינתנו זה פתרון שראוי שיהיה, והמדינה התעקשה ואמרה שהדבר נעשה, ומי שהוסמך היה שר העבודה חיים כץ, ויש הנחיות שהוא נותן, והן מבוצעות בשטח. לכן, השגתם משהו".

על אף שבית המשפט סירב לתת צו הצהרתי כבקשת העותרים, במרצ התבשמו מהמחמאות שנתנו להם השופטים. בעקבות הדיון מסרה ח"כ גלאון כי "השופטים מעבירים את המסר שאנחנו לא ברפובליקת בננות, ושראש ממשלה אינו יכול לפעול נגד האינטרס הציבורי ולפגוע בציבור. עשרות אלפי אנשים שילמו מחיר כבד בהמתנה לאוטובוסים ובעמידה בפקקים, ואני שמחה שבעקבות העתירה הרכבת חזרה למסלול".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים