5:52 23/11/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > בג"ץ: "נקיים דיון נוסף על פתיחת מרכולים בשבת"

בג"ץ: "נקיים דיון נוסף על פתיחת מרכולים בשבת"

שלושה חודשים אחרי שאושרה פתיחת מרכולים בשבת בת"א קיבל בג"ץ את בקשת הסוחרים והשר דרעי לקיים דיון נוסף. "ראוי שמעמדה של השבת יידון וילובן נוכח ההשלכות"

דרמה בבג"ץ: השופט אליקים רובינשטיין הורה על קיום דיון נוסף בנושא פתיחת המרכולים בשבתות בתל אביב. בכך קיבל בג"ץ את עמדת השר דרעי ודחה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90
השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90

כזכור, לפני שלושה חודשים דחו שלושה שופטות בג"ץ את העתירה שביקשה לאסור על העירייה לאשר את פתיחתם.

את הבקשה לדיון נוסף הגיש שר הפנים דרעי וסוחרים מת"א שטענו כי הדבר ייאלץ בעלי עסקים קטנים לבחור בין עבודה בשבת שתפגע בבעל העסק ובמשפחתו, לבין פגיעה בפרנסה. העירייה התנגדה לבקשה וביקשה להותיר את פסק הדין כפי שהוא.

"ראויה השבת, שעל מעמדה בעולמה של יהדות אין צורך להכביר מלים, שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט", כתב השופט רובינשטיין. "בוודאי נוכח השלכות הרוחב, פינה ויתד לאחרים. ועוד, גם בעלי מכולת קטנים, אל מול המרכולים ואפשרויות כוח האדם שלהם, מצוים בכל יישוב".

עוד הוסיף רובינשטיין כי "הדיון הנוסף ניתן בזה, ואיני רואה מקום בשלב זה לקבוע, כי יחול רק על חלק אחד מפסק הדין נשוא הבקשה כהצעת היועץ המשפטי, בכל הכבוד. הדיון הנוסף יחול על פסק הדין כולו, וההרכב יכריע כמובן כטוב בעיניו. כאמור, הנשיאה תקבע את ההרכב לדיון הנוסף".

רשם ניצחון. צילום: פלאש 90
רשם ניצחון. צילום: פלאש 90

 

שר הפנים אריה דרעי בירך על החלטת בג"ץ ואמר: "אני שמח שבית המשפט העליון נעתר לבקשתי והורה לקיים דיון חוזר. מדובר בהחלטה משמעותית ובסוגיה חשובה ביחסי דת ומדינה. החלטה בנושא שמשפיע על אלפי אזרחים ביום המנוחה חייבת להתקבל בהרכב מורחב, תוך שמיעת כלל הנימוקים. הדבר הנכון הוא להותיר את הסטטוס קוו כל גנו, ולא לפגוש בקדושת השבת ובחוק שעות העבודה והמנוחה".

גם רועי לחמנוביץ', מנכ"ל 'קואליציית שבת שוויון', בירך על ההחלטה שלדבריו "נותנת פה למאות ואלפי עסקים שקורסים מרמיסת חוק שעות העבודה והמנוחה, ולאלפי עובדים שנאלצים לעבוד בשבת בניגוד לרצונם. המצב שבו החוק נרמס בראש חוצות הוא אבסורדי, המדינה צריכה להבטיח הזדמנות שווה לבעלי עסקים קטנים מול רשתות הענק".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_2

מפעל בירוחם ייסגר, 140 עובדים יפוטרו

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע דחה את בקשת ההסתדרות למנוע את סגירת מפעל "נגב קרמיקה". המפעל ייסגר ו-140 עובדים יפוטרו.