7:38 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ מחק את העתירה נגד הרב קרים

בג"ץ מחק את העתירה נגד הרב קרים

ביהמ"ש העליון מחק היום (ב') את העתירה נגד מינויו של הרב אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי: "מוטב מאוחר מאשר לעולם לא". טקס המינוי יתקיים ביום חמישי

חמישה ימים לאחר שחברות הכנסת של מרצ משכו את העתירה נגד מינויו של הרב אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי, מחק היום ביהמ"ש העליון את העתירה.

העתירה נמחקה. הרב קרים צילום: הרבנות הצבאית
העתירה נמחקה. הרב קרים צילום: הרבנות הצבאית

הרב קרים יועד לתפקיד הרב הראשי הצבאי לאחר שביולי האחרון הודיע הרב הצבאי הראשי הקודם, הרב רפי פרץ, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל . מינויו של קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי גרר פרסומים על עמדותיו וביקורת רבה.

החלטת בג"ץ מהיום מסירה למעשה את צו הביניים שעיכב את מינוי הרב לתפקיד, ולפיכך טקס חילופי התפקידים צפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב. "אף אנו סבורים כי אין עוד מקום להמשך הדיון בעתירה זו לאור האמור בתצהירו המפורט של המשיב", כתבה נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור בהחלטה.

"חבל שדבריו הברורים של המשיב בתצהירו לא קיבלו את הביטוי קודם לכן, בין במסמכים השונים שצורפו לכתב התשובה, בין בדרך של תיאור השיחה שהתקיימה בין הרמטכ"ל לבין המשיב, ובין באמצעות תצהיר מפורט שהיה מוגש טרם הוצאת הצו-על-תנאי", הצרה הנשיאה.

"אולם מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. דבריו הברורים של המשיב בתצהיר שהוגש לאחר הוצאת הצו-על-תנאי עולים בקנה אחד עם ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא נותר לנו אלא לאחל לאל"מ הרב אייל קרים הצלחה רבה במילוי תפקידו החשוב, לתפארת צה"ל ולתפארת מדינת ישראל", הוסיפה נאור.

מוטב מאוחר. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מוטב מאוחר. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מינוי הרב הוקפא בשל פרסום מסולף

עם היוודע דבר מועמדותו של הרב קרים לתפקיד הרבצ"ר, גופי התקשורת מיהרו לתקוף אותו בגלל תשובה שענה לפני שנים באתר כיפה על אונס בזמן מלחמה. בשו"ת אינטרנטי נשאל הרב לפני 13 שנה שאלה תיאורטית – מוסרית על ההיתר התנ"כי לשאת לאישה שבויית מלחמה בניגוד לרצונה ("אשת יפת תואר"). הרב הסביר כי העיקרון העומד מאחורי ההיתר ההלכתי הוא דחיית המוסר הפרטי מפני טובת הכלל והבהיר כי ההלכה אינה נוהגת בימינו וכיום אין היתר לאונס מכל סוג.

ב"ידיעות אחרונות" השמיטו את החלק השני של התשובה מהכותרת הראשית שהקדישו לנושא בזו הלשון: "הרב הצבאי החדש: מותר לאנוס במלחמה".

הפער בין הכותרת לבין הנאמר. ידיעות אחרונות
הפער בין הכותרת לבין הנאמר. ידיעות אחרונות

בעבר קבע הרב קרים כי במקרים שבהם ישנה התנגשות בין סוגיה הלכתית להחלטה צבאית – ההלכה היא זו שקובעת, הרב אסר על שירות גברים תחת נשים, שכן הדבר ייאלץ אותם "למקד בה את המבט רוב שעות היממה". "לפעמים ישנן שאלות הקשורות למוסר המלחמה המעוגנות בעולמה של הלכה ופקודה המנוגדת להלכה – אין לקיימה" – פסק הרב. עוד פסק הרב: "בוודאי שאסור למלא פקודה המורה לעבור עבירה או למנוע קיום מצווה שהיא חובה".

במערכת הפוליטית קראו לבטל את המינוי, וחברות הכנסת של מרצ, זהבה גלאון, תמר זנדברג ומיכל רוזין, עתרו לבג"ץ.  לפני שבוע הורו שופטי בג"צ לעצור את מינויו של הרב קרים עד שיגיש תצהיר בו הוא מתנער מאמירות בעייתיות ביחס לנשים, הומוסקסואלים וביחס לסירוב פקודה בצה"ל. קרים נענה והתייחס בתצהירו לאמירותיו בכל אחת מהסוגיות שנזכרו בעתירה, ופירט את עמדתו ההלכתית והערכית.

"כל רב, מחנך או איש ציבור נדרש להיות בעל יכולת לחזור בו, ולהודות בטעות ובשגיאה. אף אני אינני נרתע לומר טעיתי: טעיתי בכך שהשבתי בקצרה ובתמצית על שאלות מורכבות, שיש בהן יותר מעמדה הלכתית אחת; וטעיתי בכך שלעיתים לא ניסחתי את דבריי באופן מדויק, והיו מי שנפגעו מהם. על פגיעה זו כבר כתבתי ואמרתי שהנני מתנצל בפה מלא", כתב הרב בתצהירו.

אולם אז החליטו חברות הכנסת של מרצ למשוך את העתירה. "העתירה שלנו הביאה להתנערות מעמדות חשוכות ולהבהרת העמדה הראויה לכל חייל וחיילת בצה"ל. המטרה הושגה והמסר נקלט", כתבה גלאון בטוויטר.

משכו את העתירה. ח"כ זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90
משכו את העתירה. ח"כ זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90

"אנחנו מברכות את בג"ץ על שעמד על כך שיובהרו דבריו של הרב קרים ומקבלות את ההחלטה שלא למנוע את מינויו. אנחנו שמחות שהשופטים לא הסתפקו במחיקת העתירה בלי לנמקה, ובטוחות שפסק הדין הזה מפורט שלא בכדי, וכי ההלכה הזו עוד תצוטט בעתיד", כתבו היום חברות הכנסת של מרצ בתגובה להחלטת בג"ץ.

לדבריהן, "מדובר בתקדים של ממש בהתערבות בית המשפט במינויים של הרשות המבצעת ובפרט בצה"ל, גם על רקע התבטאויות בלבד. זו אזהרה של בג"ץ כי חריגה מערכי צה"ל לא תעבור על סדר היום".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_11

"חייתי 16 שנים כהלום קרב תחת הרדאר של המערכת"

היום תושק שדולה למען הלומי קרב במטרה למנוע סחבת ביורוקרטית, מציאת תעסוקה לנפגעים, הענקת טיפול וכו'. ח"כ שרן השכל והלום הקרב אורן אור ביטון הגיעו לאולפן 'היום הזה'