18:46 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ הורה על הריסת 17 בתים ב-"נתיב האבות"

בג"ץ הורה על הריסת 17 בתים ב-"נתיב האבות"

שרים וח"כים בימין מתקוממים על החלטת בג"ץ להרוס 17 מבנים ביישוב "נתיב האבות" שבגוש עציון. בג"ץ: "לבקשת הדרג המדיני אין מעמד מיוחד"

פה אחד הורו היום (ה') שופטי בג"ץ על הריסתם של 17 בתים ב-"נתיב האבות" שבגוש עציון, אשר לטענתם העותרים וביניהם ארגון השמאל "שלום עכשיו", נבנו על קרקע שבעליה פלשתינים. על פי ההחלטה המנוגדת לעמדת המדינה, שניים מהמבנים יפונו עד סוף השנה האזרחית והיתר יהרסו תוך 18 חודשים. שרים וחברי כנסת בימין התקוממו על החלטת בג"ץ.

נתיב האבות. גרשון אלינסון, פלאש 90
נתיב האבות. גרשון אלינסון, פלאש 90

אין חולק שכל המבנים מושא העתירה נבנו שלא כדין, מבלי שאושרה תכנית למאחז ומבלי שהוצאו להם היתרים כנדרש. משכך הקו המנחה להכרעה הוא חובתה של המדינה לאכוף את חוקי התכנון והבנייה", כתבה בפסק הדין נשיאת ביהמ"ש העליון – השופטת מרים נאור. "חובה זו מבוססת על תכליות שונות שבכללן הצורך בהגנה על שלטון החוק, על הסדר הציבורי ועל זכויות הקניין של הפרט".

"לבקשת הדרג המדיני אין מעמד מיוחד"

עוד התייחסה נאור להכשרת המבנים בדיעבד אשר לטענת ביהמ"ש, איננה אפשרית: "הפסיקה התייחסה לשיקולים נוספים כמו ההיתכנות הלכאורית של הכשרת מבנים בלתי חוקיים בדיעבד. כך למשל בפרשה שעסקה בבנייה בלתי חוקית על קרקע פרטית בעמונה, דחה בית המשפט את בקשת המדינה לעכב הריסה עד לבירור טענות המחזיקים לרכישת הקרקע שבמחלוקת. מאחר וספק אם רכישה תאפשר הכשרה בדיעבד".

נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הכשרת המבנים איננה אפשרית. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המדינה ביקשה מבג"ץ שלא לפנות את היישוב ועל כך השיבה נאור בפסק הדין כי "בכל הכבוד, לבקשת הדרג המדיני אין מעמד מיוחד בהליך השיפוטי. דין המדינה כדין בעלי דין אחרים. אין בבקשת הדרג המדיני כדי להכשיר אי חוקיות מתמשכת והפרת ההתחייבויות שניתנו במסגרת ההליך השיפוטי".

הנשיאה התייחסה בפסק הדין לקושי שבפינוי התושבים, אך הסבירה שאין בטעם זה כדי להכשיר את הישוב. "יש קושי לא מבוטל בפינוי כפוי של תושבים מבתיהם שבהם הם מתגוררים שנים רבות. מעבר להשלכות הסוציאליות הכרוכות בהותרת אדם ללא קורת גג, טמונה בפינויו פגיעה קשה נוספת הנובעת מהזיקה המיוחדת לבית מגורים. עם זאת, בנסיבות העניין אין בכך די כדי להכשיר את אי החוקיות".

עוד הוסיפה נאור כי "ההליכים המשפטיים בעניינו של מאחז דרך האבות מתנהלים מזה שנים ארוכות. במהלך השנים המשיכו להיבנות במקום מבנים שלא כדין, לרבות לאחר שהוצאו צווי הפסקת עבודה והריסה ולאחר שניתן פסק הדין בעתירה הקודמת.  בנסיבות אלה, משקלה של הפגיעה בזכויות התושבים אינה יכולה להכריע את הכף".

בנט: "בג"ץ מכרסם באמון הציבור בו"

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) תקף את החלטת בג"ץ ואמר: ״פסק הדין של בג"ץ המורה על הרס 17 בתים בגוש עציון הוא חמור מאד. גופי שמאל קיצוני שהתייאשו מלשכנע את העם בצורך להקים מדינת פלשתין ביהודה ושומרון פנו למסלול עוקף-ציבור, ומנצלים את מערכת המשפט ככלי לכפיית מדיניות המיעוט על הרוב".  בנט הוסיף כי "כאשר בג״צ נותן לכך יד הוא מכרסם באמון הציבור בו״.

"טעות חמורה". השר נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"טעות חמורה". השר נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי "החלטת שופטי בג"ץ תמוהה מאוד בעיניי, כי דווקא בנתיב האבות הגענו לפתרון מוסכם שקיבל גיבוי של המדינה. בדמוקרטיה מתוקנת הפרלמנט הוא הריבון והממשלה היא שקובעת את המדיניות, ולכן יש לחוקק בהקדם האפשרי את חוק ההסדרה".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד), תושב גוש עציון הגיב כי "ההחלטה השערורייתית של בג"ץ להרוס חלק מיישוב 'נתיב האבות' בלב לבו של גוש עציון היא חציית קווים אדומים, שמלמדת על נתק מוחלט של בג"ץ מהשכל הישר וערכי ההיסטוריה והמורשת של עם ישראל".

"שוב למדנו על הצורך הדחוף ברפורמה היסודית של מערכת המשפט הישראלית. אני קורא לשרת המשפטים להוביל רפורמה מרחיקת לכת כדי להחזיר את האמון של כלל הציבור הישראלי בבית המשפט העליון", הוסיף אלקין.

קורא לשרה שקד להחזיר אמון בביהמ"ש. השר זאב אלקין. צילום: פלאש 90
קורא לשרה שקד להחזיר אמון בביהמ"ש. השר זאב אלקין. צילום: פלאש 90

לדברי ח"כ יהודה גליק (הליכוד) "החלטת בג"ץ התמוהה בלשון המעטה מהערב לא מותירה כל ברירה אלא‏ לחוקק חוק הסדרה, וכמה שיותר מהר יותר טוב. השופט בדימוס אדמונד לוי ז"ל אמר את זה כבר מזמן. כעת הגיע הזמן ומיד. כל זאת כמובן בינתיים עד לפתרון הנכון והצודק של יישום החלת החוק הישראלי על כל יהודה ושומרון. מתחילים להפשיל שרוולים ולצאת לדרך".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מחו על דברי הנשיאה: "כאשר בית המשפט העליון עוסק בסדרי עדיפויות באכיפה, אין הוא עוסק במשפט אלא במדיניות, והוא חודר ברגל גסה לתחומי הרשות המבצעת. בתחומים אלה על עמדת הדרג המדיני לזכות למעמד מיוחד ואף מכריע".

דוידי פרל ראש המועצה האזורית גוש עציון, אמר בתגובה: "בית המשפט החליט לזלזל בממשלה שהציגה בפניו מגוון רחב של פתרונות משפטיים שנבחנו ואושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אני קורא לראש הממשלה לפעול באופן מיידי, לחוקק חוק שיגן על כבודה של הממשלה ועל התושבים שפעלו בתום לב ובעידודה של הממשלה".

לדברי פרל: "בג"צ בחר בהרס, בפגיעה בתושבים ובכבוד הממשלה במקום להשתמש בפתרונות משפטיים טהורים הנהוגים בכל העולם, ללא שום סיבה אמיתית לקבלם ולממשם".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

תמימי מפוקסלת

מזעזע: פלסטיניות סוטרות ומכות קצין וחייל צה"ל

נערות פלסטיניות תועדו מכות חיילים בפניהם בעוד אלה אינם מגיבים. גורם צבאי מאשר שמדובר בבנות משפחת תמימי הידועה בהתפרעויות חוזרות ונשנות