על רקע הצהרת טראמפ לפיה ירושלים היא בירת ישראל, דינה פאוול, סגנית היועץ לביטחון לאומי העוסקת רבות במזרח התיכון ובקידום המגעים בין ישראל לפלסטינים, הודיעה אמש על פרישה מתפקידה.

דינה פאוול. צילום: ויקיפדיה
דינה פאוול. צילום: ויקיפדיה

אמנם על פי ההודעה שהוציאה פאוול פרשה בשל "הרגשה של מיצוי האתגר", ולא בגלל חילוקי דעות, אולם בעיתונות האמריקנית דווח כי הצהרת הנשיא היא זו שהובילה למהלך. פאוול, אישה ממוצא מצרי, נחשבה לסמן שמאלי בממשל.

"לעזיבתה של דינה פאואל אין קשר להצהרה והיא גם לא תשפיע על המדיניות במזרח התיכון", טענו בתדרוך גורמים בבית הלבן. אנשים רבים עבדו על תהליך השלום והתקדמנו משמעותית. דינה עשתה שירות מצויין לממשל האמריקני ועל כך אנחנו מודים לה".

באשר לזעם הפלסטיני, אמרו הגורמים כי  "אנחנו חושבים שההחלטה להכיר במציאות, להכיר בירושלים כבירת ישראל, היא ההחלטה הנכונה. הנשיא קרא לרגיעה ומתינות ואנו מקווים שקולות הסובלנות ינצחו את המסיתים המביאים את קולות השנאה". לדבריהם, "הנשיא היה מודע לחלוטין להשלכות הפוטנציאליות, אבל אנחנו מאמינים מאוד שאם אתה הולך להיות מתווך הוגן במזרח התיכון, אתה צריך להיות ישר וכנה עם כולם. הכרה במציאות היא חלק מהתנהלות כנה מול כל הצדדים".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי