שר החקלאות  מקדם בחודשים האחרונים תוכנית שתעביר שטחי ענק בנגב לבעלותם הפרטית של , תוכנית שהיא העתק מדויק של הצעתו של חבר הכנסת , שאריאל וחברי מפלגתו נלחמו בה עד חורמה בקדנציה הקודמת. כך פרסם קלמן ליבסקינד, פאנליסט בתכנית הפטריוטים, בכתבה שכתב לאתר מעריב.

"לא אתן מתנות חינם". אורי אריאל. פלאש 90
"לא אתן מתנות חינם". אורי אריאל. פלאש 90

בתכנית אז הסכים בגין לתת לבדואים במתנה את הקרקעות עליהם הם יושבים. המענק יוגש לכל בדואי שטוען לבעלות על קרקע מחצית מהשטח שלבעלות עליו הוא טוען, בלי שיצטרך להוכיח שהקרקע הזו שייכת לו.

אז היה אריאל משוכנע שהתכנית הרת אסון, וחברי כנסת רבים מהצד הימני של המפה הפוליטית יחד עם חברי כנסת ערבים נזעקו לטרפד את החוק בכל מחיר. בסופו של יום המאבק צלח והחוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב ירדה מסדר היום.

עם כינונה של הממשלה הנוכחית, דרשו ב"בית היהודי" לקבל לידיהם את האחריות לטיפול בסוגיה הבדואית, עבור שר החקלאות אורי אריאל. אריאל שקד מאז הבחירות על הצעת חוק חלופית בנושא, שלפי התרשמותו של קלמן ליבסקינד אין הבדל בינה לבין הצעתו של בגין הקודמת ולו שינויים מינורים סמנטים בלבד. לפי ליבסקינד: "מדובר באותה הצעה בדיוק. העתק מושלם".

סמוטריץ': "החוק של בני בגין הוא חוק רע"

מדובר בתוכנית ענק, בהוצאה חמש שנתית של 3 מיליארד שקל מכספי התקציב, על קידום החברה הבדואית. זאת, בנוסף להוצאה מוערכת של כ-10 מיליארד שקל מכספי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בניסיון לפתור אחת ולתמיד את סוגיית סכסוך הקרקעות עם הבדואים.

התוכנית החדשה של הרשות להסדרת התיישבות הבדואים – היא לבנות לבדואים בחמש השנים הקרובות לא פחות מ-25 אלף יחידות דיור. כולן, ללא יוצא מן הכלל, ייבנו על קרקעות של המדינה ויימסרו על ידי המדינה לבדואים בסבסוד עמוק (קרקע מפותחת במחיר מופחת תימסר לתושבי העיירות הבדואיות המוכרות), או בחינם (קרקע מפותחת בחינם תימסר לבדואים המתגוררים בפזורה, על קרקעות לא חוקיות וללא הכרה של המדינה).

בדואי שתובע קרקע שהוא לא יושב עליה היום יקבל בטאבו קרקע חלופית שגודלה רבע מגודל הקרקע הנתבעת, ואת שאר שלושת הרבעים בפיצוי כספי. אך הבדואים לא יצטרכו להוכיח בעלות על הקרקע ואפילו לא יצטרכו להציג קושאן או עדים.

מדובר בקרקעות בהיקף אדיר של כ־170 אלף דונם, שיועברו עד המטר האחרון לידיים פרטיות. קרקעות שיירשמו על שמם של בדואים פרטיים, שמהווים משהו סביב חמישית מאוכלוסיית הבדואים של הנגב.

אתנגד לחוק. בצלאל סמוטריץ'. פלאש 90
אתנגד לחוק. . פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' נשאל על יוזמת החוק של אריאל בתכנית הרדיו של אראל סג"ל בגל"צ ואמר כי אם חלילה אריאל יקדם את הסדרת הבדואים, זו טעות לדעתו וכי הוא לא יהיה איתו במהלך הזה. "החוק של בני בגין הוא חוק רע, התנגדתי לו אז ואני מתנגד לו היום. אם חלילה חברי ושותפי אורי אריאל מקדם אותו אני אעשה כל שביכולתי כדי למנוע אותו. אם חלילה הוא יעשה את הטעות הזו ויחליט לקדם את החוק הזה אני לא אהיה שם איתו. ולהפך. אני מאוד מקווה שהמידע שפורסם הוא מידע שגוי. אני רוצה לשבת קודם כל עם אורי על זה"

כנגד הטענות שהוטחו בשר החקלאות, אמר אריאל: "כל מה שנעשה ויעשה בע"ה הוא להחזיר את מירב הקרקעות למדינת ישראל ולהרבות משילות בכל התחומים".

בעמוד הפייסבוק שלו פרסם הבוקר אריאל תגובה קצרה לכל הטענות שהועלו בה כתב: "שיהיה ברור לכולם, אני לא מתכוון לחלק מתנות חינם לאף אחד. נעשה הכל כדי להחזיר למדינה את האדמות שנלקחו ממנה ולחזק את הריבונות והמשילות בנגב".

לאחר פגישת השר אריאל עם ח"כ סמוטריץ' היום (ב') בצהריים הוציא אריאל הודעה יותר חד משמעית לגבי הסדרת הבדואים בנגב: "בניגוד למה שנאמר, חוק הסדרת הבדואים לא על הפרק. אנחנו ממשיכים לעבוד לשמירת אדמות המדינה והסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב".

גם חבר הכנסת סמוטריץ' צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתום הפגישה בין השניים: "חברים, סערה בכוס מים. ישבתי עם השר אריאל – חוק הסדרת ההתיישבות הבדואית לא עומד על הפרק. נמשיך יחד לפעול למען עם ישראל וארץ ישראל".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.