ארה"ב תתקוף בצפון קוריאה אם תחשוד שזו נערכת לניסויים נוספים בנשק גרעיני, כך אמרו גורמי מודיעין בכירים אמריקנים לרשת NBC. הדיקטטורה הקומוניסטית הזהירה מפני "אירוע גדול" בקרוב ובכירים בממשל בארה"ב טוענים כי מדובר בניסוי גרעיני שיכול להתקיים אף השבוע. התקיפה האמריקנית, כך עפ"י הדיווח, תתקיים בנשק קונבנציונלי שעשוי לכלול טילים ופצצות, מתקפת סייבר ומבצעים מיוחדים על הקרקע.

הדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און מנופף לקהל אמש. צילום: רויטרס
הדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און מנופף לקהל אמש. צילום: רויטרס

ארה"ב מיקמה שתי משחתות שיכולות לשגר טילי שיוט טומאהוק באזור, במרחק של 5000 ק"מ בלבד ממרכזי הגרעין של צפון קוריאה. מפציצים כבדים אמריקנים ממוקמים גם בגואם כדי לתקוף במידת הצורך. בשבוע שעבר הודיע הפנטגון כי נושאת המטוסים קרל וינסון בדרכה לאזור. החשש הוא שהמתקפה האמריקנית תוביל את צפון קוריאה לתקוף את שכנתה – דרום קוריאה.

"כמדיניות, אנחנו לא מדברים על פעולות עתידיות ולא מעלים ספקולציות על תרחישים אפשריים", נמסר מהפנטגון. "המפקדים שלנו תמיד שוקלים מגוון רחב של אפשרויות להגנה מפני כל מקרה. המחויבות שלנו להגנת בנות בריתנו, בהן דרום קוריאה ויפן, מול איומים אפשריים, נותרה איתנה".

צילומי לוויין מלמדים כי בצפון קוריאה אכן מתכוננים לניסוי טילים, כך גם ההנחיות של המדינה הדיקטטורית לכ-25% מתושבי הבירה פיאנגיאנג לפנותה באופן מיידי. זאת למרות הסנקציות והאזהרות בנושא מצד ארה"ב. סגן החוץ של צפון קוריאה אמר שארצו תבצע את הניסוי מתי שתראה לנכון, טען כי "הציוצים התוקפניים" של טראמפ הם שגורמים לבעיות וכי לא יהססו להשיב מלחמה מול מתקפה אמריקנית.

כזכור, בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן אמש (ה') התייחס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתקיפה באפגניסטן ולצפון קוריאה. הנשיא הזהיר מפני צפון קוריאה ואמר כי היא "בעיה", אך אמר כי "הבעיה תטופל". טראמפ שיבח את נשיא סין, ואמר כי הוא עובד קשה מאוד במטרה לפתור את הבעיה הצפון קוריאנית. "יש לי ביטחון רב בכך שסין תתמודד כמו שצריך עם קוריאה הצפונית. אם היא לא תוכל לעשות זאת, ארצות הברית ובעלות בריתה יעשו זאת", כתב טראמפ בטוויטר.

טראמפ אמש. צילום: טוויטר
טראמפ אמש. צילום: טוויטר
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20